TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Wi-Fi Şifresi Nasıl Kırılır?(Çalışan Yöntem)

0

pubg mobil uc kodu

Wi-fi şifresi nasıl kırılır? bu yazımızda anlatacağız. Bu yöntem çıkan son yöntemdir ve çalışan yöntemdir. Son yıllarda hayatımızın bir parçası olan internet artık adeta bir temel ihtiyaç olmuştur. Bu ihtiyacı telefonumuzdaki veya evimizdeki internet sağlayıcılarıyla karşılamaktayız. Ancak her zaman bu iki unsura sahip olamayabiliriz. İnternet sağlayıcıları internetlerine herkesin girmesini engellemek için Wi-fi şifreleri koymaktadırlar. Kimi şifreler çok zor olmakla birlikte bazen çok basit şifreler konmaktadır. Ancak konulan şifre ne kadar zor olursa olsun kırılamaz değillerdir. Wifi şifreleri ne kadar zor ya da kolay olursa olsun ilgili programlarca deşifre edilebilmektedir. Aşağıda anlatacağımız yöntemi adım adım takip ederseniz wifi şifrelerini kolaylıkla kırabilir ve istediğiniz internet ağına bağlanabilirsiniz.

Artık wifi şifrelerinin daha da yaygınlaşmasının bir sonucu olarak wifi kırma yöntemleri de gelişmiştir. Bu yöntemleri sağlıklı biçimde uygulamanız halinde wifi şifresini kırmış olursunuz. Wifi şifresinin çalışan yöntem vasıtasıyla nasıl kırılacağı ise sizlere detaylı biçimde anlatacağız.

WiFi Şifresi Nasıl Kırılır?

Wifi şifresi nasıl kırılır? wifi şifre kırma uygulaması nasıl bulunur? Artık gelişen teknoloji ve programalar nedeniyle internet sağlayıcıları da anti programlara karşı savunma mekanizmaları geliştirmişlerdir. Wi-fi şifreleri WPA2-AES adı verilen bir algoritma ile koruma altındadırlar. Bu algoritma güçlü bir güvenlik sağlamanın yanında kusursuz değildir. Bu algoritmaların varlığı halinde de wifi şifreleri kırılabilmektedir. Bu algoritmaya karşı bir hamle olarak çeşitli program ve yazılımlar geliştirilerek bu savunma mekanizması etkisiz hale getirilmektedir. Bu program ve yazılımların çalışma prensipleri, WPA2-AES mekanizmasının zayıf noktasını çözerek buradan mevcut wifi şifresinin kırılmasıdır. Ancak bu işlemlere hukuken suç sıfatının addedildiğini de unutmamak ve hareketlerimizi buna göre atmamız gerekmektedir.
2 şekilde wifi şifreleri kırılmaktadır. Wifi şifrelerini kırmak her zaman kolay değildir. Bunlardan ilki yazılımlar vasıtasıyla diğeriyse, programlar vasıtasıyladır.

Yazılımlar Sayesinde Wİ-Fİ Şifresi Kırmak

Günümüzde gelişen yazılım teknolojisi sayesinde hemen her alanda işlemlerimizi kolaylaştırabiliyoruz. Bu alanlardan birisi de wifi şifresini kırmaktır. Bilinen ve en popüler wi-fi kırma yazılımı Kali Linux’dur. Bu yazılım kablosuz ağların şifrelerini kırmakta oldukça iyi bir performansa göstermektedir. Ancak bu yazılımın bu başarısının bir de zorluğu vardır. Kali Linux’u kullanmak istiyorsanız CMD komutlarını kullanmayı bilmeniz gereklidir zira bu yazılımın işleyişi sırasında birden çok sayıda kodu , kod satırına tek tek yazmanız gerekmektedir. Ancak bu zorluğa rağmen bu yazılım bedava bir şekilde indirilebilmektedir( İndirilen bu yazılım için gerekli boş alana sahip olmanız gereklidir çünkü 3 GB gibi çok büyük boyutta bir yazılımdır.). Yazılım indirilip kurulunca aşağıdaki aşamaları tek tek ve sırasıyla yapmanız gerekmektedir;

 • Şifreyi kırmak için önce aircrak adındaki aracı bulup açmanı gerekmektedir.
 • İlgili aracı açınca terminale airmon-ng start wlan0 komutunu yazmalısınız ve enter’a basmalısınız. Bu o an çalışmakta olan işlemleri sıralayan bir koddur.
 • Bu kodu yazınca sonrasında kablosuz ağ kartınızı monitör moduna almalısınız.
 • Çalışmakta olan işlemleri sonlandırmak için terminale bu kez de airmon-ng check kill kodunu yazıp enter’a basıyoruz.
 • Sonrasındaysa yine airmon-ng start wlan0 kodunu yazıp enter’a basıyoruz. Bu işlemler sonucunda root@kali adlı kısımda airmon-ng start wlan0 yazısının olması gerekmektedir. Eğer böyle değilse işlemleri tekrar en baştan yapmanızı tavsiye ederiz.
 •  Kablosuz ağları listelememizi sağlayan airodump-ng wlan0mon kodunu yazıp gönderiyoruz. Sonrasındaysa kırılacak olan wifi ağının BSSID ve kanal numarasını bir kağıda yazıp yeni bir terminal açmalıyız.
 •  Terminale airodump-ng –bssid BSSID NUMARASI -C KANAL NUMARASI -w /root/Desktop/Yakala wlan0mon kodunu yazıp göndermelisiniz. Örneğin BSSID numarası, 15:D2:73:A5:53:61 kanal numarasının ise 7’yse airodump-ng –bssid 15:D2:73:A5:53:61 -C 7 -w /root/Desktop/Yakala wlan0mon.
 • Karşımıza çıkan yerden PWR/RQX/Beacons satırlarının altında yazan değerleri yine not almalıyız.
 •  Sonrasındaysa yine yeniden bir terminal açarak not aldığımız değerleri başta yazmak suretiyle  wlan0mon kodunu yazarız. Örneğin, 74:E7:67:AC:D5:05 gibi bir değer olduğunu varsayarsak 15:D2:73:A5:53:61 -c 74:E7:67:AC:D5:05 wlan0mon yazmalıyız.
 • Şimdiyse tekrar eski airodump-ng penceresine dönmeliyiz ve handshake paketlerine göz atmalıyız.
 • Artık rockyou.txt dosyasına giderek sözlük listesi yardımıyla wifi şifresini kırabiliriz.
 •  Yeni bir terminal açmalı ve aircrack programını çalıştırmalı ve Yakala-01.cap ve Yakala-02.cap komutlarını yazmalısınız.

Bu işlemin sonuçlanması yaklaşık 3 4 saati bulur. Ancak bu yöntemle wifi şifresinin kırılması için şifrenin sözcük listesinde yer alması gerekmektedir. İşinizi daha da garantilemek adına sözlük listesi hazırlayabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarla Wİ-Fİ Şifresi Kırmak (Cihazınızda wi-fi şifresi nasıl kırılır?)

İfade edilen yazılımdan daha basit şekilde wifi kırmak istiyorsanız bunun için akıllı telefonları kullanmanızı öneririz. Aşağıda ifade edilen uygulamalar da aynı şekilde çevremizdeki kablosuz ağların şifrelerini kırmaktadır. Brute Force Attack en çok kullanılan uygulamadır. Bu uygulama telefona apk şeklinde indirilirken yalnızca wifi şifresini değil daha çeşitli WPS pin gibi bir çok şifrenin kırılmasında kullanılmaktadır.

Android İçin En İyi WİFİ Kırma Programları


 Bilindiği üzere android işletim sistemi kendine has bir ekosisteme sahip olmakla birlikte her telefonda kullanılmamaktadır. Android cihazlarınızda wifi şifresi kırmak çok kolay. Androit cihazlarda en iyi wifi şifre kırıcı ve android wifi şifre kırma programları şöyledir;
1- WIBR+: Root işlemine gerek duyulmaksızın kullanılabilen bu program wifi ağının şifresini kırana kadar şifre oluşturmaktadır. Bir diğer özelliğiyse root ile kullanılırsa telefonun eskiden bağlı olduğu wifi ağlarının şifrelerini gösterebilmekte.
2-Reaver for Android: Özellikleri tıpkı WIBR+ gibi olan bu uygulama brute for attack tekniğiyle çalışmakta. Bu uygulamanın WIBR+’dan farkıysa rootsuz çalışmamasıdır.
3- DSploit: Bu uygulamaysa başka bir yöntem olarak güvenlik açıklarından faydalanmaktadır. Doğru şifreyi bulana kadar şifre oluşturmak yerine ağın güvenlik açıklarını bularak oralara saldırmaktadır ve bu sayede şifreyi ele geçirmekte. Bu uygulamanın benzerlerinden farkı ağları sıralayarak en kolay girilecek olanları tespit edebilmesidir.
4-WPS Connect: Bu uygulama da benzer şekilde çalışmakta ve düşük ağdaki güvenlikte olan wifi ağlarını sıralayarak en kolay girilecek olanı göstermektedir. Ancak bu programın dezavantajı root istemesidir.
5- Wifi Warden: Wifi Warden İlk iki sırada yer alan uygulamalar gibi brute force attack tekniğiyle hareket etmektedir. Yani doğru wifi şifresini bulana dek şifre kombinasyonlarını dener. Bu uygulamanın farkıysa wifi ağlarının şifrelenmesini ve güvenliğine dair bilgileri de kullanıcısına sunmasıdır.

Ios İçin En İyi WİFİ Kırma Programı (iOS wi-fi şifresi nasıl kırılır?)

Bir diğer işletim sistemi olan ios’da da kendine has programlar bulunmaktadır. iOS’ta wifi şifre kırma programı ise şu şekildedir;
1-Wİ-Fİ Finder—Free İnternet: sürekli olarak değişik şifreleri deneyerek doğru şifreyi bulana kadar kombinasyonlar yapan bir uygulamadır.
2-TWC Wİ-Fİ Finder: Civardaki bağlantı sağlanabilecek tüm wifi ağlarını gösteren ios uygulaması tüm bunların kırılabilmesi için güvenilir bir uygulamadır.
3-Wİ-Fİ and Router Passaword Finder: Civardaki wifi ağlarını tespit edere ve şifre kombinasyonları deneyerek çevrede bulunan ağların wifi şifresini kırmaya çalışan ios uygulamasıdır.

Windows İçin En İyi Wifi Kırma Programı (windows wi-fi şifresi nasıl kırılır?)

wifi şifresi kırma
wifi şifresi kırma

Bu başlık altındaysa Windows işletim sistemleri için program tavsiyelerinde bulunacağız. Windows’ta şifre kırma işlemini aşağıdaki yöntemlerle yapabilirsiniz.
1-Cain and Abel : En çok kullanılan programlardan biri olan bu uygulama şifrenin kırılması için tek bir yöntem benimsememekte. Farklı kombinasyonlarla şifre denerken kriptanaliz gibi işlemleri de aynı anda gerçekleştirmektedir. Tecrübe isteyen bu uygulama profesyonel kişilerce kullanılmaktadır.
2- Nikto: Bir diğer üst düzey uygulama olan nikto , Kali Linux komut satıcıca kullanıldığından komut yazmayı bilmeniz gereklidir.
3-Burp Suit: Bu uygulama 2 sürümle karşımıza çıkmakla birlikte profesyonel sürümü kullanmak için satın almanız gerekmektedir. Bu uygulama ağlardaki güvenlik zaaflarını tespit ederek hangi wifi ağına girmenizin daha kolay olacağını gösterebilir.
4- John the Ripper: Uygulama ilk çıktığı zamanlarda UNIX işletim sisteminin zaaflarını tespit etmek için kullanılsa da zamanla Windows işletim sistemine de entegre edilmiştir. Ağ bağlantılarının zayıflıklarını tespit edip size hangi ağın daha basit kırılacağını belirtmektedir.
5-Maltego:  2 sürüm halinde olan bu uygulama John the Rippper gibi wifi bağlantılarının zayıflıklarını ve güvenlikteki zaaflarını tespit etmektedir.
6-Kiuwan: Bu uygulama yalnızca wifi şifresini kırmak istediğiniz için değil proje düzenleme , kod yazma, hataların belirlenip ayıklanması gibi çeşitli işlemleri yapabilmektedir. Bu özelliği sayesinde oldukça popülerdir.
7- Medusa: Bu uygulama da xp ve sonrasında gelen Windows sürümleri için brute force attack tenkniğini kullanarak wifi’leri kırmaktadır.
8- OpenVas: bir çok bilgisiyar sisteminde kullanılabilen bu uygulama istediğiniz ağ bağlantısının zayıflıklarını tespit ederek saldırmaktadır.

Wİ-Fİ Ağının Güvenliğini Sağlamak İçin Ne Yapabiliriz?

Yukarıda ifade edilen araçlar vasıtasıyla wifiler kolaylıkla kırılabilmektedir. Bunu engellemek için ne yapabileceğiniz aşağıda ifade edeceğiz. Buna göre , modemlerin wifi arayüzündeyken wifi şifre türünü WPA2 olarak seçmeniz gerekmektedir. Şifrenizi belirlerken büyük/küçük harf rakam ve özel karakterleri barındıran bir şifre seçmeye özen gösterin. Son olarak da bilgisiyardaki MAC filtreleme seçeneğini açınız.
Wifi şifresinin nasıl kırılacağını ve hangi programların kullanılabileceğini ifade ettik. Dilerseniz soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum yap seçeneğinde belirtebilirsiniz.
Daha fazla oku: Windows 11 IP adresi Nasıl Bulunur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.