TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Ağızda Ekşime Nedenleri

0

Ağızda ekşime nedenlerine baktığımızda çeşitli sayıda neden karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenlerden bazılarına yazımızda değindik. Özellikle ağızda ekşime nedenleri çok çeşitli olduğundan şikâyetiniz uzun süredir geçmiyorsa ve ağızdaki ekşimeye ek başka belirtileriniz de mevcutsa doktora görünmenizde fayda var. Bazı ağızda ekşime nedenleri masum ve evde kendi başınıza kolaylıkla çözebileceğiniz nedenlerden oluşur. Bazı ağızda ekşime nedenleri ise ciddi hastalıklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumları göz ardı etmeyip her zaman için şikayetinizle ilgili konunun uzmanı bir doktor ile görüşmenizde fayda vardır.

Ağızda Ekşime Nedenlerinden Bazıları

Konuya başlamadan önce ağızda ekşime nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için siteye göz atabilirsiniz.

1) Ağızda Ekşime Nedenlerinden Biri Olarak Mide Rahatsızlıkları

Ağızda ekşime nedenleri denildiğinde ilk akla gelen mide rahatsızlığı reflüdür. Reflü mide içeriğinin bazı nedenlerden dolayı yemek borusuna geri kaçması olarak tanımlanan bir rahatsızlıktır. Reflü nedenleri kişiden kişiye değişmektedir. Bununla birlikte sigara ve alkol tüketimi ve sağlıksız beslenme birincil nedenleri arasında gösterilebilir. Belirtileri arasında ağza acı su gelmesi, midede yanma, ekşime, kusma, gaz gibi nedenler bulunur. Reflü şikayetleri tedavi edilmediği takdirde zamanla tükürüğün kimyası bozulabilir. Bir yemek yediğimizde ağzımızda oluşan tat molekülleri önce tükürük içerisinde çözünür. Tükürükte oluşan bozulma sonucunda tat molekülleri tat reseptörlerine yeteri miktarda iletilmeyeceğinden tat alma bozukluğu görülebilir. Ayrıca reflü dişlere zarar verebilir ve diş çürüklerine neden olabilir. Ağız içinde ve dilde yaralara neden olabilir. Reflünün ağız sağlığına verdiği zararlar nedeni ile tat alma duyunuzda bozulma meydana gelebilir. Tüm bunlardan kaynaklı reflü ağızda ekşime nedenleri arasında gösterilmektedir.

2) Ağızda Ekşime Nedenlerinden Sık Görülen Bir Neden: Ağız Hijyenine Dikkat Etmemek

Ağızda ekşime nedenleri arasında en sık görülen bir diğer neden ise ağız hijyenine dikkat edilmemesidir. Ağız hijyenine dikkat edilmediği takdirde diş aralarında kalan yemek artıkları çeşitli kokulara ve ağızda çeşitli tatların oluşmasına neden olabilir. Ağızda ekşime nedenlerini araştırmadan önce ağız içi hijyeninize gereken özeni gösterip göstermediğinizi sorgulamanızda fayda var. Ağız sağlığınızı korumak için en az iki dakika olmak üzere günde iki veya üç defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Ayrıca diş fırçalamaya ek olarak diş ipi de kullanmalısınız. Ağız hijyenine dikkat etmeniz tek başına şikayetinizin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

3) Ağız İçi pH Seviyesinin Değişmesi

Tükürüğün pH’ı gün içerisinde değişkenlik gösterse de ortalama 6,7 civarındadır. Yani tükürük sıvısı nötre yakın bir sıvıdır diyebiliriz. Tükürük bezi sayesinde ağızdaki zararlı organizmaların yaşaması için uygun bir ortam oluşması engellenir. Bu sayede dişlerimizde çürük oluşumu da bir oranda engellenmiş olur. Tükürük bezinin pH seviyesindeki değişim bu etkiyi ortadan kaldıracağı için hem doğrudan hem de dolaylı olarak ağızda ekşime nedenlerinden biri olabilir. Doğrudan etkisine baktığımızda pH değişimi tat moleküllerinin çözünmesine etki edeceği için tat alma bozukluğu oluşabilir. Dolaylı etkisinde ise zamanla diş çürüklerine, dolayısıyla ağız içi hijyenin bozulmasına neden olacağı için bu durum da tat almayı etkiler. Bu sebepler ağız içi pH seviyesinin değişmesini ve dolayısıyla bu durumun ağızda ekşime nedenlerinden biri olmasını sağlamaktadır.

4) Ağızda Oluşan Hastalıklar

Ağızda ekşime nedenlerinden bir diğeri de ağız içinde oluşan enfeksiyonlardır. Herpes, pamukçuk, aft, liken planus gibi ağız içinde de oluşabilecek enfeksiyonlar ağızda ekşi tat oluşmasına neden olmuş olabilir. Ağız içinde bu hastalıklara dair belirtiler fark ediyorsanız zaman geçirmeden doktora görünmenizde fayda var.

5) B12 Eksikliği

Ağızda ekşime nedenleri arasında B12 eksikliği de bulunur. Uzun süre tedavi edilmeyen şiddetli B12 eksikliğinde vücutta ciddi hasarlar oluşabilir. Tedavi edilmeyen B12 eksikliğinde depresyon, kansızlık, baş dönmesi, halsizlik gibi birçok belirti gözlemlenebilir. Ayrıca ağızdaki tat alma duyusu da etkilenebilir. Vitamin eksiklikleri vücuttaki birçok işleyişe negatif anlamda etki eder. Ağızdaki doğal işleyişi de doğrudan veya dolaylı olarak etkileyebilir. Bundan dolayı özellikle B12 vitamini için eksikliği ağızda ekşime nedenlerinden biridir denilebilir.

6) Sigara İçmek

Düzenli olarak sigara kullanan insanlarda zamanla ağız içinde birçok problem ortaya çıkar. Ağız içindeki kimyasal denge bozulur, tat reseptörleri etkilenir. Uzun süre sigara içen insanların tat alma duyuları zamanla körelmeye başlar. Dişlerde plak oluşumu, ağız kokusu gibi nedenlere de sebebiyet verir. Aynı zamanda sigaranın ağızda ekşi, acı bir tat bırakması da muhtemeldir. Dolayısıyla sigara vücudumuza verdiği çok sayıda zarara ek olarak ağızda ekşime nedenleri arasında da yer almaktadır.

7) Çinko Eksikliği

Çinko eksikliği de ağızda ekşime nedenleri arasında gösterilir. Çinko, vücudumuzda bulunan birçok enzimin sağlıklı bir şekilde çalışmasında rol oynar. Eksikliğinde uyuma isteğinde artış, bağışıklık sisteminin zayıflaması, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak daha sık hastalığa yakalanmak, dikkatte bozulma, saç dökülmesi, koku ve tat alma duyusunda bozulmaların meydana gelmesi gibi belirtiler gözlemlenir. Ağızda ekşime nedenlerini araştırırken çinko açısından zengin beslenip beslenmediğinizi de sorgulamanızda fayda var.

8) Solunum Yolunda Oluşan Enfeksiyonlar

Ağızda ekşime nedenlerinden bir diğeri solunum yollarında oluşacak herhangi bir enfeksiyondur. Solunum yolu enfeksiyonları tat alma duyunuzu etkileyebilir. Tat duyumuzla koku alma duyumuz arasında bir ilişki bulunmaktadır. Tat alma duyumuz çok yüksek oranda koku alma duyumuz ile ilişkilidir. Solunum yolu enfeksiyonlarında her iki duyumuz da etkilenebilir. Bu etkilenme sonucunda ağızda ekşi tat oluşumu gözlenebilir.

9) Bazı İlaçlar

Alerji tedavilerinde kullanılan antihistimanikler, antibiyotikler, psikiyatrik ilaçlar ve diğer bazı ilaçlar tat alma duyunuzu etkileyebilir. Bunun sonucu olarak da ağızda ekşi tat hissediyor olabilirsiniz. Bu tarz ilaçlar için mutlaka ağızda ekşimeye neden olur denilemese de bir ihtimal olarak ağızda ekşime nedenleri arasında gösterilebilir.

10) Kanser Tedavisi

Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi veya maruz kalınan radyasyon ağızda ekşi tat gibi bir yan etkiye neden olabilir.

11) Sjögren Sendromu

Bağışıklık sistemi hastalıklarından biri olan Sjögren sendromunda tükürük ve gözyaşı bezleri gibi sıvı salgılayan bezler birincil olarak etkilenir. Otoimmün hastalıklarda bağışıklık sistemimizin kendi vücut dokumuza zarar vermesi sonucunda bazı hasarlar meydana gelir. Bu sendromda karşılaşılan hasarlardan biri ağız içinde oluşur. Bu hastalıkta ağız içinde kuruluk, diş çürüklerinin artması, yutkunmada zorluk, ağız içinde yara oluşumu, tükürük bezlerinin etkilenmesi gibi belirtiler gözlemlenebilir. Aynı zamanda bu hastalıkta tat alma duyusunda bozulmalar da oluşabilir.

12) Nörolojik Hastalıklar

Multiple Skleroz, Parkinson gibi ciddi sinir sistemi hastalıklarında koku ve tat alma duyusu etkilenebilir. Bazı durumlarda tat alma duyusu azalabilir veya tamamen kaybolabilir. Bazı durumlarda ise tatlar farklı algılanabilir. Bu durumlar ağızda ekşime nedenleri olarak karşımıza çıkabilir.

13) Diyabet

Şeker hastaları sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyar. Bundan dolayı vücuttaki sıvı miktarında azalma olur. Eğer sık sık kaybettiğiniz sıvı miktarını yerine koymuyorsanız zamanla tükürük miktarınızda azalma olur. Ayrıca kandaki şeker miktarı arttığında tükürük sıvısındaki şeker oranında da artış meydana gelir. Diyabet tüm bunlara ek olarak diş çürüklerinin oluşmasını da kolaylaştırır. Diyabetin ağızda neden olduğu hasarlar göz önünde bulundurulduğunda tat alma duyusunun etkilenmemesi kaçınılmazdır. Tüm bu sebeplerden dolayı diyabet ağızda ekşime nedenleri arasında gösterilebilir.

Ağızda ekşime nedenlerine baktığımızda çok sayıda ve çeşitli nedenle karşılaşmaktayız. Bazı hastalıklar ağızda ekşimeye neden olabilir. Bu sebeple ağızda ekşime şikayetinize eşlik eden başka belirtileriniz var ise vakit kaybetmeden konunun uzmanı bir doktor ile görüşmenizi tavsiye ederiz. Bazı ağızda ekşime nedenleri ise ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkmaz. Bu gibi ciddi bir hastalığa işaret etmeyen nedenlerden birkaç alışkanlığınızı değiştirerek kolayca kurtulabilirsiniz. Ek olarak ağızda ekşime nedenleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sitemize göz atabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.