TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Fiyat/Performans Gaming Bilgisayar Kasaları (2021)

0

Fiyat/Performans Gaming Bilgisayar Kasaları (2021)

Bugün sizlerle birlikte en çok tercih edilen ve tavsiye edilen Fiyat/performans gaming bilgisayar kasalarını inceleyeceğiz. Dolar kurunun ülkemizde 8.50 TL’yi bulması ve elektronik ve diğer parçalarda ortaya çıkan büyük fark daha da açıldı. Doların düşeceği veya çıkacağı ile ilgili net bir söylem yok ve piyasanın dalgalı bir şekilde devam edeceği öngörülüyor.

İncelememizde yer alan gaming kasalar hiçbir marka yada siteyle bağlantılı değildir. Siz oyuncu ekipmanları konusunda araştırma yapan kişiler için yardımcı bir rehberdir.

Rehberimizde Fiyat/performans gaming bilgisayar kasalarını ucuzdan pahalıya şekilde değerlendirip, inceleyeceğiz. Lafı uzatmadan ilk sistemimize geçelim.

Sinerji Saturn Ryzen 3 3100 8GB 240GB SSD GTX1650

Evet ilk oyuncu kasamız Sinerji Saturn modeli. Ürün fiyatı KDV Dahil 4.195 TL.

Sistemimizde ilk olarak Ryzen 3 3100 işlemci kullanılmış. AM4 Soket Anakartlarla uyumlu bu işlemci 4 Çekirdek, 8 Thread yani sanal işlemciyle güçlendirilmiştir. İşlemcinin frekans hızı 3.6 GHZ ve maksimum frekans hızı olarak 3.9 Ghz’a kadar çıkabiliyor. İşlemci 7nm üretim teknolojisi ve 18 MB ön belleğe sahip. Düşük bütçeli sistemlerde çok fazla gördüğümüz Ryzen 3 3100 işlemcisi kullanıcı yorumlarında da güzel yorumlar almış durumda. Wraith Stealth soğutucusuyla birlikte gelen işlemci 65W güç tüketimiyle de farklı bir soğutucuya gerek kalmaksızın performanslı bir şekilde işlemleri yerine getirebiliyor.

Anakart olarak MSI A320-A Pro tercih edilen sistemimiz anakart konusunda da mütevazi ve iyi performans veren ayrıca kaliteli bir tercihte bulunulmuş. A320-A Pro’nun özelliklerine gelecek olursak Overclock yapılamayan bir anakart. 2 Ram slotu bulunan anakartın maksimum ram desteği ise 32GB. Uygun bir etiket fiyatına sahip ürün olmasına rağmen üzerine 100-150 TL daha vererek B450 anakart tercih etmeniz ileride sisteminizi yükseltmek istediğinizde sizin için daha faydalı olacaktır.

Ekran kartı tarafında da MSI Geforce GTX 1650 DDR 6 Aero ITX OC 4GB 128 Bit kullanan sistem belirtildiği gibi fiyat/performans isteyenler için kaliteli ve yeterli bir ekran kartı. 4GB grafik belleği ve 1740 Mhz işlemci hızı bulunan ekran kartının 100W elektrik tüketimiyle de ideal bir ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor.

Ram konusunda da fiyatı uygun tutularak GeIL 8GB 3000 mhz CL16 DDR4 Ram kullanılarak sistemin işlevsellik yönünden minimum değer ile maksimum çalışma hızına çıkarılması amaçlanmış. Günümüz oyunlarının ve arka planda kullandığımız uygulamaları göz önüne alırsak ve çoklu işlemlerde biraz daha hız istiyorsak aynı modelden bir tane daha sipariş vererek 16 GB toplam ram ile sistemimiz biraz daha hızlandırabiliriz.

Sistem depolama konusunda bir hard disk barındırmıyor ancak günümüzde hazır sistemlerin bir çoğu tek SSD ile yada M2.SSD ile toplanıyor. Sistemimiz Burada da Adata 240 GB SU630 SSD kullanılarak uygun fiyata iyi bir performans sunan depolama işini halletmiş görünüyor.  Okuma 520MB Yazma 450MB hıza ulaşan bu ürünün performansı gayet işimiz için yeterli ancak biraz daha hız isteyenler Kingston 250 GB A2000 modeline göz atsın.

Son olarak PowerBoos VK-P3305B 500W USB 3.0 ATX Mid Tower kasa kullanan sistemimiz yine fiyat/performans konusunda yeterli bir ürün kullanarak bütçenizi daha da artırmaya gerek olmadan şık ve güzel görünümlü bir kasa kullanmış durumda. Kasanın da kullanıcı yorumları iyi seviyelerde sisteminizi çok fazla ısıtmadan serin bir şekilde çalışmasına olanak sağlayacaktır.

Evet ilk fiyat/performans cihazımız Sinerji Saturn modeliydi. Bu sistem bütçe olarak 4000 TL üzerine çok fazla çıkamayacaklar için hazırlanmış bir gaming kasa. Kasanın artısı güncel oyunları donma ve kasma yaşamadan oynatabilir ancak çok yüksek FPS isteyenler için PUBG, COD gibi oyunlarda ne yazık ki yeterli olmayacaktır. LOL, CSGO, Valorant gibi oyunları 1080p de yüksek FPS ile oynayabilirsiniz. Sistemimizin eksilerine bakacak olursak Anakartında M2.ssd desteği olmaması, depolama konusunda daha kaliteli bir SSD kullanılmaması ve tabi ki de en önemlisi Overclock yapılaması olarak değerlendirebiliriz. Tabi ki sonuç olarak anakart değişikliği yapılarak bu sorunlar cüzi bir miktara tek tek ortadan kaldırılabilir.

Phantom XT Bronze I R3 3100 RX 5500 XT 8GB DDR4

Listemizde ikinci sırada yer alan fiyat/performans gaming kasamız Phantom XT Bronze I. Ürünün fiyatı 5299 TL.

İkinci sistemimizde de işlemci olarak Ryzen 3 serisi 3100 modeli kullanılmış. Fiyat/performans cihazlarının yapıtaşı haline gelen işlemcimiz düşük bütçeli sistemler için yeterli bir performans sunuyor.

Ekran kartı tarafında XFX AMD Radeon 5500 XT II Pro 8 GB DDR6 128 bit tercih edilmiş. AMD yeni ekran kartı serileriyle kullanıcılardan çok olumlu geri dönüşler aldı. Bu sistemimizde de yer alan Radeon RX 5500 XT 8GB modelimiz fiyat performans açısından ve aynı zamanda yeni bir ekran kartı olması nedeniyle çoğu sisteme monte edilmiş durumda. 1845 Mhz çekirdek hızına sahip 8 GB kapasiteye sahip bu model ile oyunlarda çok iyi değerlerde FPS almanıza imkan sağlıyor. 1080p oyunlarda iyi performans veren ve kasmadan oyunlarınızı oynayabileceğiniz bu ekran kartı Teknohocam olarak da fiyatına göre tercih ettiğimiz bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. İlk sistemimizde yer alan GTX 1650 den performans olarak %25 daha önde.

Anakart olarak A320 den kurtularak Gigabyte B450M S2H AM4 Soket DDR4 3600 OC serisi kullanılmış. Bu anakartın A320 den farkları öncelikle Overclock yapılarak yüksek performanslara çıkarılabilmesi ayrıca sistemde M2.SSD kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Ram tarafında ise Apacer Panther 8 GB DDR4 3000 Mhz CL 16 kullanan sistemimiz ilerde artırabileceğimiz seviyede geliyor. Tabi ki de oyunseverler için tavsiyemiz ilerde bu sisteme ek 300 TL ile bir 8GB ram daha eklemek.

Depolama konusunda ise fiyat/performans cihazların ne yazık ki kalitesiz donanımlarla desteklendiği görüyoruz. Team CX1 480GB SSD kullanılan modelimizde depolama alanı sizler için yeterli olacak ancak daha iyi bir sistem için M2.SSD kullanılabilir ve hızınıza hız katabilirsiniz.

Son olarak Kasa ve güç kaynağını aynı anda sunan Gamepower Crimson Guard 550W +80 Bronze Dahili PSU’lu kasa kullanılarak sistemimiz için yeterli gücü sağlayan bir kombinasyon ortaya çıkarılmış.

İkinci sistemimiz Phantom XT Bronze I modeli ilk sistemimizde yer alan eksiklikleri bir nebze olsun tamamlamış ancak depolama konusunda yine sınıfta kalmış. Sisteme ek olarak M2.SSD entegre edilerek kullanılabilir.

Sinerji Sirius Ryzen 5 2600 16GB 512GB SSD GTX1660 Super

Fiyat performans serimizin son gaming kasası Sinerji Sirius. Ürün fiyatı 6559 TL. Sistemimizin özelliklerime geçecek olursak ilk olarak işlemci olarak Ryzen 5 serisi 2600 modeli kullanılmış bu işlemci Ryzen 3 3100’den daha iyi bir işlemci değil bu nedenle seçimimizi işlemci noktasında 300TL fark ile Ryzen 5 3500x ile değiştirmemiz gerekiyor. Böylece sistemimizin fiyatı 6876 TL’ye geliyor.

Ryzen 5 3500x işlemci performans olarak işimizi görebilecek ve özellikle oyun oynamanın yanı sıra bilgisayarımızda ekran videosu veya canlı yayın yapmak istiyorsak bizler için daha iyi bir seçenek olacaktır. Ryzen 5 3500x 6 çekirdek ve 6 Thread ayrıca 32 MB L3 önbellek sunuyor.  Tüm bunların yanı sıra 4.1 Ghz’a çıkan frekans hızıyla oyunlarda maksimum performans isteyenler için önemli bir hale geliyor.

Anakart tarafında MSI B450-A Pro Max kullanılan sistemimizde Overclock yapabilir ve M2.SSD desteği sayesinde ilerde sistemini yükseltmek isteyenler için faydalı bir tercih olacaktır.

Ekran kartı olarak sistemde MSI Geforce GTX 1660 Super Gaming 6 GB DDR6 192 Bit ekran kartı kullanılmış. Bu ekran kartı 6 GB işlemci hafızası ve 1785 Mhz frekans hızıyla sistemimizi güzel bir şekilde tamamlıyor. Ayrıca güç tüketimi konusunda da 125W ile düşük tüketim gösteren bu ekran kartı Nvidia kalitesiyle birlikte çokça tercih ediliyor.

Ram tarafında da yine GeIL 16GB (2×8) Evo Spear 3000 Mhz CL16 DDR4 kullanılmış ancak 16GB’ a yükseltilmesi sistem açısından daha olumlu etki yaratmış. Günümüz oyunlarında minimum kavramı artık 8’den 16 GB’ a çıktığı için bu Ram bize fazlasıyla yeterli olacaktır.

Depolama olarak GeIL 512 Gb Zenith R3 modeli kullanılmış. Okuma 550 MB yazma 490MB hıza ulaşan bu SSD yerine de XPG 256 GB M2.SSD’nin tercih edilmesi gerektiğini ve bu şekilde hızınızın çok daha artacağını söylememiz gerekiyor. XPG’nin okuma hızı 3500MB yazma hızı ise 1200MB. Sizde bu M2.SSD’ye 40 TL daha fazla ödeyerek sisteminize ekleyebilirsiniz.

Ranker Cygnus v2 Temperli cam kullanılan kasamız ön ve arka tarafta yer alan havalandırma alanları ayrıca içeride sıcaklığı çok fazla yükseltmeyecek temperli cam seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Güç kaynağı ise Powerboost 550 W Fury 80+ kullanılarak sistemimizin güç sorunu ortadan kaldırılmış.

Sinerji Sirius modelimiz oyun dışında ek olarak işlemler yapmak isteyenlerin tercih edebileceği diğer sistemlerden biraz daha güçlü bir sistem. Tabi ki de eski bir sistem olduğu için Teknohocam.com olarak güncelleyerek işlemci ve depolama konusunda daha performanslı ürünleri tercih ettik.

Sizde bilgisayarda oyun dışında yayıncılık veya başka işlerle uğraşıyorsanız en son sırada yer alan sistemi tercih etmeniz sizin daha yararınıza olacaktır.

Fiyatlar haber tarihimiz baz alınarak değerlendirilmelidir. Zira sürekli artan kur farkı ve fiyatı artan bilgisayar bileşenleri için çok fazla yapacağımız bir şey yok. Sizde incelemesini yaptığımız fiyat/performans gaming bilgisayar kasalarını arkadaşlarınızla paylaşabilir, öneri ve görüşlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.