TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Ok Google Cihazımı Kur Nasıl Aktif Edilir?

0

Ok Google Cihazımı Kur Nasıl Aktif edilir? TeknoHocam olarak sizlere akıllı telefonunuzda Google Asistan uygulamasını kurabilmek için, bu özelliği nasıl etkinleştirebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Google asistanı kurarak, cihazınızın sesinizi tanımasına erişim sağlarsınız. Akıllı cihazınız sesinizi tanıması için ‘’ Ok Google’’ ya da ‘’Hey Google’’ şeklinde akıllı cihazınıza seslenmeniz gerekiyor. Cihazınıza bu şekilde seslenerek direkt olarak Google’ın Alt tabanlı sanal asistanıyla iletişime geçebilir ve her türlü sorunuzu cevaplatabilir veya her şeyi yapabilirsiniz.

İçinde Google alt yapısı bulunan akıllı cihazların çoğu içine hazır olarak yerleştirilmiş Google asistan ile birlikte geliyor ve kullanıma hazır oluyor. Örnek verecek olursak, Google Home için geçerlidir. Fakat akıllı cihazınızda ya da tabletinizde Google asistanı yani Ok Google’ı kullanmak istiyorsanız, bazı ekstra adımları uygulamanız gerekiyor. TeknoHocam olarak aşağıda Ok Google’ı kullanabilmeniz için gereken adımların tümünü derledik. Adımları doğru bir şekilde uygulayarak sizler de Ok Google’ı kurabilirsiniz. ok google cihazımı kur için oldukça basit işlemler gerekiyor.

Android’de Ok Google’ı Kurun

Android’de Ok Google’ı Kurun. Android cihazınızın Google Asistan’ı kullanmaya hazır olup olmadığı öğrenebilmek için bazı adımlar var. İlk olarak Google Asistan’ın hazır olup olmadığını görmek için ‘’Hey Google’’ ya da ‘’Ok Google’’ deyiniz. Akıllı cihazınızın ekranında herhangi bir etkileşim göremiyorsanız Ana Ekran düğmesini basılı tutun ve Turn On (Aç) yazısının gelmesini bekleyin ve Ana Ekran düğmesinden parmağınızı çekin.

Android akıllı cihazınızda tüm bu adımları uyguladıktan sonra herhangi bir şekilde ekranda hala Ok Google’ı yani Google Asistanı göremiyorsanız, telefonunuzun Android sürümü yetmiyor olabilir. TeknoHocam olarak aşağıda verdiğimiz maddeleri kontrol ediniz. Android cihazınız aşağıda verdiğimiz şartlara uygun olmalıdır.

Google Asistanı Kullanabilmek İçin Şu Gereksinimlere Uygun Olmanız Gerekiyor:

 • Akıllı cihazınız minimum 1,0 GB kullanılabilir belleğe sahip olmalı ve içinde Android 5.0 ve sonraki sürümlerden biri olmalıdır.
 • Akıllı cihazınız minimum 1,5 GB kullanılabilir belleğe sahip olmalı ve içinde Android 6.0 ve sonraki sürümlerden biri olmalıdır.
 • Akıllı cihazınızda yüklü olan Google uygulamasının sürümü minimum 13 ya da daha güncel sürümler olmalıdır.
 • Akıllı cihazınızda ‘’Google Play Hizmetleri’’ yüklü olmalıdır.
 • Akıllı cihazınızın 720p veya daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip olmalıdır.
 • Cihazınızın dili (Arapça, Çince (Basitleştirilmiş), Çince (Geleneksel) Almanca, Bengalce, Fransızca, Endonezce, Felemenkçe, İsveççe, İspanyolca, Norverççe, Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), Rusça, Tayca, Urduca, İtalyanca, Japonca, İngilizce, Türkçe, Hintçe, Danca, İtalyanca, Tayca, Rusça, Marathi, Tamilce, Urduca, Korece, Kannada, Malayalam veya Marathi olmalıdır.) Cihazınızın dili buradakilerden biri değilse Google Asistan sürekli güncellenmektedir. Gelen güncellemeler ile beraber olmayan diller de eklenecektir.

Peki Google Asistanı kullanabilmek için yukarıda verilmiş olan gereksinimlerin, akıllı cihazımda olduğu nasıl kontrol edeceğim? Cevabını tekrardan aşağıda sıralar halinde derledik.

 1. Android cihazınızın en güncel sürümde olduğunu kontrol ediniz. Cihazınız en güncel sürümde değil ise cihazınızı en yeni sürüme güncelleyiniz.
 2. Android cihazınızı en güncel sürüme güncelledikten sonra Google uygulamasını da en son sürümüne güncelleyin. Google uygulamanızın mevcut sürümünü kontrol etmek için; Diğer > Ayarlar > Hakkında seçeneğine giderek kontrol edebilirsiniz.

 1. Google Play Hizmetleri telefonunuzda yüklü değil ise Google Play’i açarak arama kısmına Google Play Hizmetleri yazınız ve yükleyiniz.
 2. Ardından Android cihazınızda geliştirici modunu açıp belleğinizi kontrol etmelisiniz. Belleğiniz en az 1 GB’den fazla olmalıdır. Belleği kontrol etmek için; Ayarlar > Sistem > Gelişmiş > Geliştirici Seçenekleri > Bellek’ e gidiniz ve kontrol ediniz.

 1. Android cihazınızın (telefon veya tablet) yukarıdaki maddelerde belirttiğimiz dillerden birine ayarladığını kontrol ediniz. Android cihazınızda dil ayarlarını bulabilmeniz için; Ayarlar > Sistem > Diller ve Giriş > Diller’e tıklayınız.

Tüm bu maddeleri kontrol ederek Android cihazınızın Google Asistana uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İPhone veya iPad’de OK Google’ı Kurun

Google Asistan’ı kullanabilmek için, iOS cihazınız iOS 10 veya üzeri sürümlerinden birine sahip olmalıdır. Google Asistan İphone ve İpad’ de Anroid cihazlar gibi kurulu gelmemektedir. Bu nedenle iOS cihazınıza mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Aşağıda verdiğimiz adımları uygulayarak Google Asistanı indirebilirsiniz.

 1. İlk olarak Google Asistan’ı açın.
 2. Ardından sizden Google hesabınızla giriş yapmanızı Google hesabınızla giriş yapın.
 3. Google Partner sayfasını göreceksiniz ekrana gelen Devam butonuna basın.

 1. Bildirim gönderme ile ilgili ekrana gelen İzin Ver butonuna basın. Fakat Google Asistan’dan bildirim almak istemiyorsanız reddedebilirsiniz.
 2. İsteğinize bağlı olarak teklifler, yeni özellikler, ve Google Asistan ile ilgili güncellemeleri almak için kayıt butonuna ve ardından gelen ileri butonuna basın.
 3. Ekrana gelen mikrofon erişimini Tamam olarak yanıtlayınız. Google Asistan ile konuşmak için bu gereklidir.

Tüm bu adımları doğru bir şekilde uygulayarak iOS cihazınıza Google Asistanı’ı kurabilirsiniz.

Google Asistan’ı bir iPhone’da kullanma

İphone cihazınızda Google Asistan ile konuşma Android cihazlardaki ‘’Ok Google veya Hey Google’’ gibi kullanmak kolay değildir. iOS cihazınızda Google Asistan’ın size cevap verebilmesi için aktif ve açık olması gerekmektedir yani diğer bir deyişle, ekranda gördüğünüz uygulama olması gerekiyor.

Ayrıca iOS cihazınızda ‘’ Hey Google, Hey Siri’’ diyerek Siri’yi Google Asistan’ı açmak için kullanabiliyorsunuz.

Ayrıca iOS cihazınızda yüklü Google Asistan ile bir Google Home cihazınızdan kayıp kaybolan İphone cihazınızı bulabilirsiniz.

Apple Watch’ta Ok Google Cihazımı Kur

Apple Watch’ta Google asistanı kurmak çok kolaydır. Saatiniz anında Google Asistana yanıt verir. Apple Watch’ta Google Asistan’ı kurmak için aşağıdaki verdiğimiz adımları uygulayınız.

 1. Saatinizin ekranı karardıysa, ekrana tıklayarak ilk önce saatinizi uyandırın.
 2. Saatinizin ekranını yukarıdan aşağıya kaydırın ve Ayarlar’ı (dişli simgesini) tıklayın.
 3. Ardından Kişiselleştirmeye’ye tıklayın.
 4. Açtıktan sonra ‘’ Ok Google’’ algılamayı seçin.

Tüm bu adımları uyguladıktan sonra Android cihazlarınızda, iOS cihazlarınızda veya Apple Watch saatinizde Google Asistanı kurabilir ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir sorunuz olursa yorumlar kısmına yazarsanız sizlere mutlulukla yardımcı oluruz.

Daha fazla oku: Google Chrome Hesap Kaldırma Nasıl yapılır?

Kaynak: https://mobildiyari.com/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.