TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Apple’dan 430 Milyon Dolarlık Yatırım ve İstihdam

0

İlk etapta Apple’dan 430 milyon dolarlık yatırım ve 20.000 istihdam gelecek. Apple’in yeni bir kampüs inşa edeceği Kuzey Carolina eyaletine 1 milyar dolardan daha fazla harcama yapacağı duyuruldu.

Apple, 26 Nisan tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne 430 milyon dolardan fazla yatırım yapacağını ve ülkedeki pandemi sürecinin ekonomik zararlarını gidermek adına 5 yıl içerisinde 20.000 kişiye istihdam vereceğini açıkladı.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamayla “Bu yeni iş planıyla birlikte Apple Amerika’da bulunan 50 eyaletin tamamında topluluklara ulaşan yeni bir yatırımla ABD devletine ve üretimine olan bağlılığımızı ikiye katlıyoruz. 5G’den yapay zekaya kadar tüm alanlarla yenilikçi yatırımlar ve yeni işletmelere de büyük destekler vereceğiz aynı zamanda tüm çalışmalarımızla birlikte daha yeşil ve daha eşit bir geleceği tasarlıyoruz.” Dedi.

Amerika Birleşik Devletleri ekonomisine yapılan bu büyük yatırım. Apple’in 2018 yılında belirttiği 350 Milyon dolarlık ilk beş yıllık hedefinden %20 daha fazla bütçeye sahip. Kaliforniya merkezli teknoloji devinin bu yatırımları, her eyaletten 9000’den fazla işletmeyle ortaklık edecek.

Apple, yatırımlarının ve genişlemesinin bir sebebi olarak Kuzey Carolina eyaletinde büyük bir mühendislik kampüsü kuracağı ve burada 3.000 kişiye ek istihdam yaratacağı ilerleyen günlerde ise bu harcamaların 1 milyar dolarların üzerine çıkmasını planlıyor. Şirket ayrıca Raleigh Durham ve Tar Heel eyaletlerinde okulları ve girişimleri desteklemek için ek olarak 100 milyon dolarlık bir fon oluşturacak ve en çok ihtiyaç duyulan bölgelere ve ilçelere de 110 milyon dolarlık altyapı harcamasında bulunacak. Apple’in bu yatırımlarının özellikle Kuzey Carolina’da 1.5 milyar dolar üzerinde ekonomik fayda sağlayacağı konuşuluyor.

Apple COO’su Jeff William yaptığı açıklamada “Bir Kuzey Carolina’lı olarak Apple’in büyüdüğüm yerde büyük yatırımlar yapıp iş fırsatları oluşturmasına sevindim. Bu yatırımların eyaletteki eğitim ve altyapı projelerini de destekleyeceğinden dolayı gurur duyuyorum.” Dedi.

ABD’nin en büyük vergi mükellefi olan ve ülke çapında 2.7 milyondan fazla işi destekleyen Apple, basın açıklamasına göre projelerini Kaliforniya, Colorado, Massachusetts, New York, Teksas ve Washington’da başta olmak üzere diğer eyaletlerde de hızla genişletecek.

Kaynak:abcnews

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.