TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Araçlarda Motor Yağının Önemi ve Yağ Çeşitleri

0

Bu içeriğimizde araçlarda motor yağının önemine, bu hususta bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte tüm detaylar…

Motor yağı nedir?

Araçların motorlarının çalışan aksamları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturup, motor parçalarının sürtünen yüzeylerinin aşınmasını önlemektedir. Bunun yanı sıra motorun içerisine çalışmakta olan parçaları temizleme görevini gerçekleştirir. Araçlarda motor kısmı çok masraf yapılabilen önemli bir kısım olduğu için motor yağının bakımını düzenli olarak yapmak oldukça önemlidir.

Motor yağları

Mineral Yağlar

Klasik yağ tipleri olup uzun süredir kullanılmaktadırlar. Petrolün distile edilmesiyle deterjan, vikozite geliştirici ve çeşitli aşınma önlemeye yarayan katkılar eklenerek üretimi yapılır. Genelde ucuzdur fakat istenen seviyede performans sunamazlar.

Sentetik Yağlar

Kimyevi işlemler ile kimyagerlerin üretmekte olduğu yağlar olup, mineral yağlara nazaran daha pahalıdırlar fakat daha iyi bir performans ve daha uzun süreli kullanım imkanı sağlamaktadırlar. Bunun yanı sıra termal dayanıklılıkları da daha yüksektir.

Yarı Sentetik Yağlar

Mineral yağlar ile sentetik yağların arasındadır ve fiyat tarafında da yine ikisinin arasında bir fiyatı bulunmakta olduğunu söyleyebiliriz.

Püf noktalar

Düşük devirli motorlarda ve bunun yanı sıra yağ boşluğu çoğalmış olan motorlarda S.A.E. numarasının yüksek tutulması gerekir. Orta devirli motorlarda yağ boşluğu fazla olacağından S.A.E numarasının ortalarında yer alan yağ kullanılmalıdır. Yüksek devirli, yeni motorlarda yağ boşluğu az olduğundan S.A.E. numarası düşük olan yağ kullanılması gerekir.

Yağ değişimi yaparken yağ filtresinin de değiştirilmesi gerekir. Bulunabilecek en ince bazlı yağı değil, bölgenin abuhava şartlarına uygun vizkozite aralığını tercih edin. Türkiye’de en fazla tercih edilen yağ markalarına örnek verecek olursak ; Castrol, Shell, Motul, Mobil örneklerini verebiliriz. Aralarında en çok satan motor yağı ise Castrol’dür. Gerek benzinli motorlar gerekse dizel araçlarda en fazla tercih edilen yağ markası konumundadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.