TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Avrupa’da USB-C Standart Hale Geliyor

0

Avrupa Parlamentosu; akıllı telefon, tablet ve hatta laptop üreticilerinin şarj için tek bir tip bağlantı olması için bir yasa oluşturmayı amaçlıyor. USB Type-C (USB-C) şeklinde olacak şarj girişi böylece tüm cihazlarda kullanılabilecek. Karar İç Pazar ve Tüketiciyi Koruma Komitesi tarafından alındı. Toplam 45 oy kullanılan oylamada sadece 2 ret oyu geldi.

Ortak şarj cihazı kullanımıyla tüketiciler gereksiz aksesuarlardan kurtulacak. Bu kararla aynı zamanda çevreyi de koruyacak. Ortak şarj cihazları sayesinde daha az atık oluşacak.

Bu kararın yanı sıra satın alınan üründe şarj cihazı ve kabloların olup olmadığı daha belirgin ve net etiketlerle açıklanması talep ediliyor. Apple telefonları artık şarj cihazı ekipmanlarını içermiyor. Bu ek olarak satın alınabiliyor.

USB-C tipi şarj girişi sadece telefonlar için kullanılmayacak. Bu giriş; tabletler, kameralar, şarj edilen bluetooth kulaklıklar, video oyun konsolları (cep tipi) ve şarj edilebilen hoparlörler için de geçerli olacak. Alınan kararın  genel kurul toplantısında da kabul edilmesi gerekiyor.

Kararın kabul edilmesi durumunda 2026 yılı sonunda Avrupa’daki tüm cihazların Type-C bağlantıya sahip olacağı tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.