TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Batarya Sağlığını Koruma Rehberi

0

Akıllı telefon gibi cihazlarda bataryanızın sağlığını nasıl koruyabileceğinizle ilgili olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte batarya sağlığını korumanın püf noktaları…

Telefonlar günümüzde en yaygın kullanılan cihazlar olarak bilinmektedir. Adeta her işimizi akıllı telefonlar ile halledebiliyoruz ve bu durum telefonların adeta insanların birer uzvu haline gelmesine neden oldu. Yani insanlar hemen hemen her yere telefonunu da götürüyor, telefonlarını bir an olsun yanlarından ayırmıyorlar.

Akıllı telefonların kullanım ömrünü etkilemekte olan en önemli faktörün bataryalar olduğu bilinmektedir. Batarya sağlığının korunması sayesinde akıllı telefonun kullanım ömrünün uzun olacağı bilinen bir durum olup, batarya sağlığını koruyabilmek için bazı unsurlara dikkat etmek gerekmektedir. Peki dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Batarya sağlığının korunması için dikkat edilmesi gerekenler:

Akıllı telefonunuzda mutlaka orijinal bir şarj aleti veya batarya ile tam uyumlu olan kaliteli bir şarj aleti kullanmalısınız. Aksi taktirde bataryanızın sağlığına zarar verebilirsiniz. Öte yandan telefon şarjının yüzde sıfır seviyesinden yüzde yüz seviyesine kadar dolumu bir döngüdür. Yaklaşık 500 şarj döngüsü ise batarya sağlığında %20’nin üzerinde bir düşüşe neden olabilir. Bu yüzden telefonunuzu kullanılmaya başladıktan yaklaşık üç yıl sonra telefonunuzun pil ömründe önemli ölçüde düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Bu süreyi uzatmak için orijinal veya kaliteli, uyumlu bir şarj aletinin kullanılması çok önemlidir.

Önereceğimiz bir diğer husus cihazınızı şarjda iken kullanmamanızdır çünkü telefonu şarj olurken kullanmak daha çok enerji sarfederek ısınmasına sebep olur ve batarya sağlığını olumsuz etkiler. Bunun yanında telefonunuzun şarjın %20’nin altına inmemesine dikkat edin. Bu sayede şarj dengesini koruyabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu tüm gün prize takılı olarak şarjda bırakmayınız. Yüzde yüz seviyesinde şarj olduktan sonra da enerji tüketimi söz konusu olacak ve batarya sağlığı da olumsuz bir biçimde etkilenecektir. Genel olarak bu unsurlara dikkat ederek batarya sağlığını koruyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.