TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Bu Uygulama Tarafından Ekran Görüntüsü Alınmasına İzin Verilmiyor Hatası Nasıl Çözülür?

0

Android telefon kullanıcıları, bazen bu uygulama tarafından ekran görüntüsü alınmasına izin verilmiyor hatası ile karşılaşıyor. Bu durum kullanıcılar için biraz can sıkıcı olabiliyor. Kullanıcılar Xaomi telefonlar başta olmak üzere, bazı akıllı telefonlarda “Bu uygulama ekran görüntüsü almaya izin verilmiyor” şeklinde kısıtlamalar ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu kısıtlamalar yeni Android sürümü bulunan cihazlarda bulunur.   

 Uygulama veya Kuruluşunuz Ekran Görüntüsü Almaya İzin Vermiyor Hatası

Xioami, HTC ve bazı Android cihaz kullanıcıları, akıllı cihazında bulunan uygulama ve programlardan herhangi birinden ekran görüntüsü almaya çalışırken bazı hatalarla karşı karşıya gelebilirler. Bu hataların bazıları şunlardır:

Ekran görüntüsü alınamıyor. Kuruluşunuz veya uygulamanız tarafından izin verilmediği için ekran görüntüsü alınamıyor.

Depolama alanı sınırlı.

Uygulama veya kuruluşunuz ekran görüntüsü almaya izin vermiyor.

Ekran Görüntüsü Alınamadı Hatası Nasıl Çözülür?

Ekran görüntüsü alınamıyor hatasının çözümü oldukça basittir ayarlardan kolaylıkla düzeltilebilir. Yapılması gerenler sırasıyla aşağıda verilmiştir:

  1. Ayarlar açılır.
  2. Ekran Kilidi ve Güvenlik sekmesini bulunarak tıklanır.
  3. Şifreleme ve Kimlik Bilgileri sekmesinin bulunur ve tıklanır. (bu bahsedilen durum bazı akıllı cihazların yazılımların farklılık göstermesinden dolayı ayarlar menüsünde farklı bir yol izlenmesi gerekebilir. Eğer farklılık gösteriyorsa kullanım kılavuzuna bakmak sorunun çözümüne yardımcı olabilir.)
  4. En altta bulunan kimlik bilgilerini temizle butonuna tıklanır.
  5. Eğer “Bütün içerik kaldırılsın mı?” şeklinde bir uyarı ile karşı karşıya kalınırsa onay verilmesi gerekir.
  6. Eğer telefonun şifresi varsa, şifresi girilir. Desen kilidi varsa, desen kilidi çizilir. Ve işlem tamamlanmış olur.

Bu yapılan işlemin sonucunda kimlik bilgileri tamamen temizlenmiş ve sonucunda “bu uygulama ekran görüntüsü almaya izin vermiyor” sorunu kolaylıkla düzeltilmiş olacaktır.

Ekran Görüntüsü Güvenliği Devre Dışı Bırakma Nasıl Yapılır?

Huawei telefonlarda ekran görüntüsü güvenliği devre dışı bırakma işlemi, üç parmağın ekran boyunca sürüklenmesi ile devre dışı kalmaktadır. Böylelikle ekran görüntüsü alma işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem, fiziksel bir tuş kullanmadan gerçekleştirilir. Fakat bu işlemin kullanılabilmesi için ayarlar kısmına girilerek bu işlemin aktif hale getirilmesi gereklidir.

Netflix, Exxen, Bigo Live, Tango ve bazı banka uygulamaları gibi akıllı cihazların kendine ait olmayan uygulamalarda ekran görüntüsü alma işlemi için uygulamaya izin verilmemesi ekran görüntüsü alırken hataya sebep olabilir. Mobil uygulamalara verilen izinlerin gözden geçirilmesi, eğer aktif edilmeyen bir ekran görüntüsü alma izni bulunmasını sağlayabilir. Uygulama izinleri kısmına; uygulamanın üzerine basılı tutularak, çıkan uygulama bilgisi yazısının üzerine tıklanması sonucu uygulama izinleri bölümü çıkacak uygulama izinlerinden ekran görüntüsü alma izni kolaylıkla aktif hale getirilebilir. Fakat uygulamadan kaynaklanan bir sorun var ise ekran görüntüsü alma iznini aktif etmek işe yaramayabilir. Yine de ekran görüntüsü alma iznini aktif hale getirmek uygulamanın daha iyi çalışmasına olanak sağlayabilir. Çünkü uygulamaların izinlerinin aktif hale getirilmesi stabil çalışmasına yardım etmektedir. İzinleri aktif hale getirmek uygulamanın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Başka bir çözüm yolu daha bulunmaktadır; Ekran görüntüsü alma işlemini yapmak için yardımcı bir uygulama aracılığı ile telefon ekranın bilgisayara yansıtılması işe yarayabilir.

Fakat bu yöntem oldukça zaman kaybettirici ve uğraştırıcı bir yöntemdir. Ayrıca bu yöntemin işe yarayacağı da kesin değildir. Ekran görüntüsü alma işlemi gibi oldukça basit bir işlem için bu kadar zaman harcamaya gerek yoktur. Ama gene de denenebilecek bir yöntemdir.

Team Viewer isimli uygulamayı kullanarak ekran görüntüsü alamama sorunu ile başa çıkmak için bir başka yöntemdir.

Ekran görüntüsü alamama sorununu gidermek için bilgisayarı TeamViewer programının kullanılarak telefona bağlanak ekran görüntüsü alma işlemi kolaylıkla yapılabilir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.