TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

CGNAT havuzundan nasıl çıkılır?

0

CGNAT tam olarak Carrier-grade NAT anlamına gelir. IPv4 ağ tasarımda kullanılır. NAT’ın gelişmiş halidir.

Bilgisayar, sunucu, telefon, kamera ve internete bağlanabilen cihazlar IPv4’ün tükenmesine sebep oldu. Ülkemize tahsis edilen IPv4 adresi 17 milyona yakındır. Türkiye’deki internet kullanım oranı dikkate aldığında bu rakam doğal olarak yeterli değildir. Ülkemizde ve dünyada henüz IPv6 kullanımı yeteri kadar değildir.

Tükenen Ipv4 adresleri, Türk Telekom, Turkcell, Millenicom, D-Smart gibi internet servis sağlayıcılarını dünyada da kullanılan CGNAT sistemini kullanmaya itmiştir. Carrier-grade Nat sistemi ile aynı IP adresi ile birden fazla cihaz internete bağlanabilmektedir. Böylece kısıtlı sayıdaki Ipv4 adresi yeterli gelebilmektedir. Ancak CGNAT sistemini beraberinde bazı olumsuz durumlar getirir.

CGNAT sisteminin kullanılması yüzünden CGNAT havuzuna dahil olan kullanıcılar port yönlendirmesi yapamaz, port açamaz. Bu oyun oynayanlar için büyük bir sorun olabilmektedir. Ayrıca oyun oynarken ping süresi artar.

Bazı internet kullanıcıları CGNAT havuzuna dahilken bazıları değildir.

CGNAT havuzundan nasıl çıkılır?

  1. İnternet servis sağlayıcınızla iletişime geçin ve CGNAT havuzundan çıkmak istediğinizi söyleyin. Size sabit IP adresine geçmeniz için teklifte bulunabilirler. Siz yine de ısrarla bunu istemediğinizi söyleyin.
  2. Sabit IP satın alarak CGNAT havuzundan çıkabilirsiniz.
  3. Bazı internet kullanıcıların tecrübelerine göre Güvenli İnternet kullanan kullanıcılar CGNAT havuzundan çıkartılmaktadır. Bunu deneyebilirsiniz.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.