TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Delhi Hava Kirliliğini Önlemeye Çalışıyor: Bulut Tohumlama

0

Hindistan’ın ikinci büyük şehri Delhi’deki hava kirliliği tehlikeli boyutlara ulaştı. Hava kirliliği yüzünden okullar kapatıldı, bazı çalışanların evinde çalışmasına izin veriliyor. Bazı kamyonların şehre girmesine izin verilmiyor. Hindistan bununla mücadele etmek için yeni bir yol deneyecek: Bulut Tohumlama

Yapılacak olan deneysel işte; gümüş, iyodür, katı karbondioksit gibi kimyasallar, havanın bulutlu olduğu bir gün gökyüzüne bırakılacak ve yağmur yağlanması sağlanacak. Hindistan bu yöntemle havadaki küçük partiküllerin temizlenebileceğini düşünüyor.

Daha önce Delhi’de çeşitli yöntemler denendi. Trafik kısıtlamaları getirildi, hava filtre kuleleri yapıldı, su püskürten kamyon filoları oluşturuldu ancak istenilen sonuçlar elde edilemedi.

Bilim camiasından ilk tepkiler gelmeye başladı. Bunun geçici bir fayda sağlayacağı düşünülüyor. Çevreciler soruna müdahale yerine kaynağa müdahale istiyor.

Çin daha önce bu yöntemi denemişti. Ancak havadaki nemin yeteri miktarda olması gerekiyor. Ayrıca bulutsuz bir havada bu işlem sonuç vermiyor.

Bulut tohumlama ne zaman yapılacak?

20 Kasım tarihinde bulut tohumlamanın yapılması planlanıyor. Ancak yeteri kadar nem ve bulutlu bir günde yapılması şart.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.