TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Dokunmatik Ekran Çalışmıyorsa Ne Yapmalı?

0

Dokunmatik ekran özellikle akıllı telefonların pek çok kişi tarafından kullanılmasıyla hayatlarımıza girmiştir. İnternet çağında yaşıyor olmanın verdiği etkenler dolayısıyla hemen herkesin kullandığı akıllı telefonlar, çeşitli özellikleri bulunan dokunmatik ekranlara sahiptir. Bazı durumlarda dokunmatik ekranlar aniden çalışmayı durdurabilir. Telefonunuzun dokunmatik ekranının çalışmaması, telefonunuzla ilgili herhangi bir işlemi veya uygulamayı gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla pek çok kişi dokunmatik ekranı çalışmadığı durumlarda nasıl bir yol izlemesi gerektiği hakkında araştırma yapar. Ancak bu soruya tek bir şekilde yanıt vermek mümkün değildir.

Dokunmatik Ekran Bozuksa Telefonla Nasıl İşlem Yapılır?

Dokunmatik ekran çalışmama durumunda izlenebilecek çeşitli yollar bulunmaktadır. Ancak bu yollardan hangisinin telefonunuz için uygun olduğuna karar vermeden önce, dokunmatik ekranın hangi sebeple çalışmadığını anlamanız gerekir. Eğer telefonunuzun ekranı çalışmamasının sebebi donanımı ile alakalıysa bu durumda telefonunuzu ancak teknik servis tamir edebilir. Fakat ekranın çalışmıyor olmasının sebebi her zaman donanımsal problemler değildir. Telefonunuz yazılımsal bir sebep dolayısıyla dokunmatiğin çalışmasını durdurduysa, bu durumda öncelikle telefonunuzun yeniden başlatmanız önerilir. Telefonunuz eğer güvenli moda sahipse, bu modda çalıştırmak da dokunmatiğin geri gelmesini sağlayabilir.

 

Virüs taraması yapmak ve eğer varsa ekran üzerindeki koruyucu çıkarmak da, telefonun dokunmatiğinin tekrar çalışmasını sağlayabilir. Algılama hızı veya harekete karşı duyarı gibi çeşitli dokunmatik ekran özellikleri hakkında inceleme yapmak da ekranınızın çalışmamama sebeplerini anlamanızı sağlayabilir. Eğer tüm bunlar işe yaramıyorsa, işlem yapabilmek için telefonunuzda bulunan kişisel asistanı kullanmanız gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.