TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır?

0

E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını bu yazımızda detaylıca vereceğiz. Kimlik kartlarımız çalınabilir veya kaybolabilir bu durumda olan vatandaşların başına büyük dertler açılabiliyor. Kimlik bilgileri bir başkasının eline geçen kişiler o kişinin adına şirket kurulması veya bir şirkete ortak edilmesi gibi şeyler yaparak kimlik sahibini zor durumda bırakacak şeylere kalkışabiliyorlar.

Vatandaşların bu ve bunun gibi dolandırıcılık olaylarından korunmak için T.C. kimlik numaralarıyla işlem yapılmasını kısıtlayabilmelerine imkan tanıyan yeni bir düzenleme getirildi. Şimdiye kadar bunun için ticaret sicili müdürlüklerine gidip başvuru yapmanız gerekiyordu ama bu ortadan kaldırıldı artık herkes bundan faydalanabilecek. Tek yapmanız gereken e-devlet üzerinden aşağıda sizlerle paylaştığımız adımları takip etmek.

 

E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır?
E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır?

E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır?

İstenmeyen bu durum içerisinde vatandaşların en kısa süre içerisinde kimlik no ve şifrelerini kullanarak e-Devlet platformuna giriş yapması yeterli:

  1. Kurumlar” menüsünden Ticaret Bakanlığı‘na ulaşın.
  2. Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS)” seçeneğine tıklayın.
  3. Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın.
  4. Bilgileri doldurun ve onaylayın.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, yeni özelliğin hem kısıtlama yapmak için hem de kısıtlamayı kaldırmak için kullanılabileceğini söyledi açıklamalarına ek olarak ise “Bugüne kadar vatandaşlarımız çalıntı, sahte kimlik ve benzeri durumlarda kişilerin iradeleri dışında şirket veya ticari işletmelere ortak/yetkili olarak eklenmelerinin engellenmesi için ticaret sicili müdürlüklerine başvurmakta ve müdürlüklerce MERSİS‘teki kimlik numaraları üzerine kısıt konulmaktaydı.

e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlarımıza sunulan yeni hizmetimiz olan ‘Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri’ sayesinde kişiler e-Devlet Kapısı üzerinden kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmesini engelleyebilecekler”. ifadelerine yer verdi.

Sizlere bu yazımızda “E-Devlet T.C. Kimlik Numarası Kısıtlama Nasıl Yapılır?” başlıklı içeriğimizin detaylarını verdik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.