TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

En İyi Araba Oyunları

0

En iyi araba oyunları için ilk 7 seçeneğiniz aşağıda sayacağımız oyunlar olmalıdır. En iyi araba oyunları başlığı atarken birçok oyun aklımıza gelmesine rağmen sizler için akla efsaneleşmiş içerikleriyle öne çıkan oyunları derledik. Genç kuşakla adeta özdeşleşmiş olan araba oyunları oynayanlar arasında erkek oyuncuların yoğunluğu fazla olduğu düşünülürken aslında hız tutkunu kadınlar da oldukça fazladır. Günlük hayatın stresinden bunalıp kaçmak isteyen kişiler için mobil ya da bilgisayarda oynanan oyunlar için çok fazla oyun arasından tercih yapılması gerekir. Oyunlar sıralanırken grafik tasarımının kalitesi kadar, efektleri ve gerçekçiliği de göz önüne alınması gerekir. Bu yüzden tercih listesini kısaltmak oldukça zordur. 1974 yılında Atari’nin çıkardığı ilk araba oyunundan bu yana hızlı gelişmeler yaşanmıştır. 1974 yılından sonra araba oyunlarına ilk ilgiyi toplayan oyun ise 1982 de çıkarılan Pole Position’dır. Araba oyunlarına olan ilginin çığ gibi büyümesini sağlamıştır. Derlenen 7 oyunda yarışmanın keyfine varan siz oyunculara, en iyi savaş oyunları serilerinden sıkılıp en iyi araba oyunları için öncelikli tercihimizle başlarken hız yaparken dikkatli olması gerektiğini hatırlatalım.

Forza Horizon 5

Forza Horizan 5, 2021 yılında çıkarılmış bir yarış oyunudur. İlk oyun 2012 yılında Forza Horizon adıyla çıkarılır. Farklı içeriği ve ilgi çekici efektleriyle oyuncuların beğenilerini toplayan oyun için en iyi araba oyunları listesinde bir numarayı vermek gerekir. Xbox One ve Microsoft Windows platformları için üretilen oyunun şu an için 12 oyunu vardır. 2021 yılında çıkarılan Forza Horizon 5 ise seride en çok ilgi toplayan oyunudur. Serinin önceki oyunlarından %50 fazla alana yayılan oyunun haritası Meksika’dadır. Alanda doğaya ilişkin hiçbir detayın atlamamış olması dikkat çekicidir. Haritanın yaratma çalışmasını üstlenen kişi olan Mike Brown ve ekibi aktif yanardağları bile hesaba katmıştır. Dört mevsiminde yaşanabildiği bölgede geçen oyunun içindeki fırtınaları, fırtınanın ortasındaymışsınız gibi hissedebilirsiniz. Oyun çevrimiçi modda oynanabileceği gibi çevrimdışı oynama seçeneği de vardır. Oyun oynanırken daha önce oyunlarda görmediğiniz bazı seçeneklerle karşılaşmak mümkündür. Işın izlemeyi ilk destekleyen oyun Forza Horizon 5’dir. Oyuncuların GPS bağlantılarını kurabilen bir yapay zeka asistanı bulunur. Oyunun içinde farklı oyuncularla oynanan birden fazla mini oyun da bulunur.

Project Cars 3

Project Cars 3 bir video yarış oyunudur. Derlememizde kendini ikinci sırada yerleştirebilen oyun 2020 de oyun platformlarındaki yerini aldı. Project Cars 3, Project Cars serisindeki son oyundur. Slightly Mad  Studios tarafından geliştirilir. Oyunun kariyer modu bulunurken, geliştirilen yapay zekası sayesinde oyuncu adım adım imza bir yarışçı haline getirilir. Tek oyunculu modu olan oyunun aynı zamanda çok oyunculu modu da bulunur. Birçok pist seçeneği ve 140’tan fazla araba kullanabilme şansıyla oyuncuya büyük bir keyif sunan oyun yarışırken sizi gerçek bir yarışın ortasında hissettirir. Yakıt bitmesi, lastik aşınması gibi özellikleri olmadığı için eleştirilen oyun ilgi çekiciliğini ve güncelliğini günümüzde de korur.

Dirt Rally 2

Dirt Rally 2, 2019 yılında gerçekçi sürüş kalitesini öne çıkararak yayınlanmış bir oyundur. Yarış simülasyonunda yapılan 2021 yılındaki güncellemelerle daha da etkinleşmiş ve en iyi araba oyunları arasında yerini almıştır. Hava durumunun baskısını tamamen oyuncu üzerinde hissettirmeyi başaran oyunda bolca duyulan egzoz sesiyle araç parçalarının sesini dahi birebir kopyalanması ilgi çekicidir. Oyun içinde topraklı yoldan geçerken üzerinize çamur fışkıracak diye korkmanız ise an meselesidir. Oyunda hava durumuna karşı görüş mesafesi dahi değişir. Daha incelikli ve zorlu yollarla oyuncunun oyun oynama kalitesini ölçen oyun yarışlarda kullanılacak araba seçiminde ise geniş bir katalog sunar. Dirt Rally 2 de her araba için yarıştan önce ayarlanabilme seçeneği görülür. Yarışlarda kullanılan yolun her geçişte aldığı darbeleri, aşındırmaları barındırdığını fark etmek ise sizi oyuna daha çok bağlayacaktır.

Need For Speed Heat

Need For Speed Heat sokak yarışlarının heyecanını iliklerinize kadar hissettirecektir. Oyun 2019 yılında Electronic Arts tarafından yayınlanmıştır. Playstatıon 4, Xbox One ve Microsoft Windows platformlarından piyasaya sürülen oyun Miami haritasında geçer. Oyun oynanırken istenildiği zaman gece istenildiği zaman geceye geçilebiliyor olmasıysa seride ilktir. Need for Speed Heat de 127 araç yer alırken geniş araba listesinde Ferrari de bulunur. Serideki diğer oyunlar arasından sıyrılırken polisleri ansızın peşinizde bulacağınız oyunun hikayesi kullanıcılar tarafından pek sevilmese de oyun içindeki gerçeklikler dikkat çeker.

Wreckfest

Wreckfest oyunu 2018 de kült birkaç bilgisayar oyununun manevi halefi olarak çıkarılmıştır. 2021 ve 2022 de yenilenen sürümleriyle güncelliğini koruyan oyunu mobilden de oynanır. Wreckfest, Bugbear Entertainment tarafından geliştirilmiştir.  Birçok modu bulunan oyunun kariyer modu veya özel etkinlik modu ile tek oyunculu halini veya çok oyunculu mod ile çok oyunculu halini deneyimleyebilirsiniz. Yarış sırasında savunma stratejilerinin geliştirilmesi gerekir. Oyunda bir başka araca saldırmak, yarışmadan ayrılmasını sağlamak, iki araca kaza yaptırmak ve yarışı bu sayede kazanma yollarını geliştirilen strateji ile sağlamak mümkündür. Arabanın kaza yaptığı anı, motorun dağılışının dahi hissedilebildiği oyunda sürüş dinamikleri için yumuşak cisim hasar modellemesi yapılmıştır. Oyunun kendine bağlayan gerçekçiliği dört yıllık erken erişim döneminde yaşanan her türlü aksaklığın güncellemelerle sağlanmıştır. Oyunun içinde yıkım derbisi gibi yarışı heyecanlı hale sokacak çeşitli oyun özellikleri de bulunur.

Shift 2

Shift 2, Need For Speed serisinin 17. oyunudur. Geliştirilen ve geliştirildikçe her yeni oyunda iyileşen seride Shift 2 çok da profesyonel olmayan oyuncular için kullanım rahatlığı sunan bir yarış simülasyonu oyunudur. 2011 yılında çıkarılan oyun gerektikçe güncellenerek sürümünü ve en iyi araba oyunları arasındaki yerini korumaktadır. Oyun gerçekçilik iddiasıyla ile piyasaya sürülmüştür. Gerçekçiliğinin yanında ses efektlerindeki teklikte öne çıkan oyun adrenalini ve yarış heyecanını oyuncuya sonsuz bir iyilikte sunar.

Blur

Blur, derlemedeki en eski oyunlardan biri olarak 2010 senesinde yayınlanmıştır. Oyun kalitesini hala koruyabilen Blur, Bizarre Creations tarafından geliştirilir. Birden fazla oyuncunun katılabildiği oyunda ekranın yarış sırasında dörde bölünebilmesi mümkündür. En fazla dört kişiyle oynanabilen oyunda dünya turu adında bir maç türü vardır. Farklı yarış taktiğiyle güncelliğini koruyan Blur için eski olduğu söylense de en iyi araba oyunları arasında birçok yarış tarzını birleştiren yapıdadır. Araba yarışı yapılan bir filmin ortasındaymışsınız gibi hissettirecek filmde bir başka aracın sizin stratejinizden dolayı  zarar görmesi mümkündür. Kıran kırana yapılan maçlarda arabalar için nitro hız artışı seçenekleri ve savunma kalkanları bulunur.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.