Tekno Hocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Windows 10 Başlat Arama Sorunu ve Arama Çubuğu Çalışmama Sorunu Kesin Çözüm 2021

2

Windows 10 Başlat Arama Sorunu ve Arama Çubuğu Çalışmama Sorunu Kesin Çözüm (2021)

Windows 10 Başlat Arama Sorunu mu yaşıyorsunuz? Başlat simgesine tıkladığınızda klavyeden herhangi bir tuşa bastığınızda arama yapmıyor veya arama simgesine tıkladığınızda klavyeden hiçbir işlem yapamıyorsanız sorununuzun çözümü tam olarak burada. İşte detaylı olarak yapmamız gerekenler.

Windows 10 Home veya Pro işletim sisteminde sıkça yaşanan bu problemin kaynağı birden fazla da olsa genelde kullanıcı ayarlarını değiştiren programlar ne yazık ki bu özellikleri bozuyor. Orijinal olmayan Windows kullanımı, 3.parti programların kullanımı ve system32 dosyasında yapılan değişiklikler Windows 10 başlat arama sorununu ortaya çıkarıyor.

İnternet üzerinde bu konuda pek çok kaynak mevcut ancak bozulan sistem dosyalarınızı kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun gözükmüyor yine de arama fonksiyonlarınız çalışmıyorsa izlemeniz gereken adımlar.

İlk olarak Windows tuşu + R tuşuna kombine bir şekilde basarak Çalıştır ekranına giriyoruz.

Daha sonra Çalıştır ekranına regedit komutunu yazarak tamam diyoruz. Kayıt defteri düzenleyicisi karşımıza çıkacaktır.

Kayıt defterinde HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Search kısmına geliyoruz.

Sağ tarafta Search dosyası içerisinde bulunan dosyaları gördükten sonra CortanaConsent’in değerinin en son kısmında (0) yazması gerekiyor. Eğer 0 değilse CortanaConsent’i açarak değerini 0 yapıyoruz. Tamam deyip kaydediyoruz.

Search dosyasında BingSearchEnabled adlı bir dizi bulunmuyorsa, Sağ tıklayarak Yeni>”DWORD (32 Bit) Değeri” ne tıklayarak yeni bir dizi oluşturuyoruz. Değer verisini 0 olarak giriyoruz. İsmini de BingSearchEnabled olarak değiştiriyoruz.

Kayıt defterini kapatıyoruz ve başlat arama yapmaya çalıştığımızda büyük ihtimalle çalışacaktır ancak sorunumuz halen devam ediyorsa şu adımları da uygulamamız gerekecektir.

Bilgisayarımızı ayarlarımızı yaptıktan sonra yeniden başlatalım ve tekrardan Windows tuşu+ R ile birlikte Çalıştır programına girelim. Regedit yerine bu kez de C:Windows\system32\ctfmon.exe yazarak tamama tıklayalım.

Başlata tekrar gelelim ve aramanın çalışıp çalışmadığını kontrol edelim. Eğer çalışıyorsa son olarak ctfmon.exe yi her bilgisayarımızı açtığımızda çalışması için

Windows tuşu + R tuşuna basarak Çalıştır’ı açalım. Regedit yazarak tekrardan Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne gelelim. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run adımlarını izledikten sonra Sağ tarafta açılan Run klasörü içerisine Yeni>Dize Değeri diyoruz ve ismini ctfmon.exe olarak değiştiriyoruz. Daha sonra değer verisini C:Windows\system32\ctfmon.exe  yazarak kaydediyoruz.

Bu komutla birlikte de bu verinin bilgisayar her açıldığında düzenli olarak çalışma komutunu veriyoruz.

Windows 10 Başlat arama sorunu büyük ihtimalle bu uygulamalardan sonra çözülecektir.

Arama sorununuzun devam etmesi halinde çok daha fazla bilgisayarla uğraşmak istemiyorsanız bilgisayarınıza format atarak veya sistemini geri yükleyerek sorununuzu çözebilirsiniz.

Yazımız yararlı olduysa paylaşabilir ve sorularınızı yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

2 Yorumlar
  1. Batuhan diyor

    Çok teşekkürler yardımcı oldu 💯

  2. admin diyor

    İşe yaramasına sevindik. Biz teşekkür ederiz 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.