TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Global İletişimde Yeni Bir Dil; Emojiler

0

pubg mobil uc kodu

Yeni bir şeyler öğrenmek hayatın her döneminde devam ediyor. Bazen yeni bir dil, bazen yeni bir iş bazen de yeni bir kültür… Tüm bunların temelinde ise asıl olan tek şey yani iletişim yatıyor. Her birey iletişim kurmaya ait oldukları coğrafyaya ait olan dil ile başlar. Fakat dil, başlı başına bir kültürü ifade eder.

90’ların sonlarına bakıldığında birçok kişi ASCII emoji adı verilen karakterlerle elde edilen farklı bir iletişim biçimi yaratılıyordu. Zaman geçtikçe duygular, eşittir işaretinin yanına konulan parantezle gösterilmeye çalışılırken şimdilerde ise telefonlarımızda duyguları ifade etmek amaçlı yüzlerce alternatifi bulunan bir klavye kullanabiliyoruz. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza dahil olan bu küçük semboller, bireylerin kendini ifade etme biçiminin yeni bir yöntemi olmakla birlikte, dünya genelinde her gün 6 milyar kez kullanılan ortak bir dil haline geldiği konuşuluyor. O zaman emojileri yeni global iletişim dili olarak adlandırmak doğru olmaz mı?

Emoji Nedir?

Dijital iletişimde duyguları ifade edebilmek amacıyla kullanılan küçük, dijital ikon ve imajlara emoji adı verilir.

Bu küçük ikonlar, yazılı vermek zorunda olunan mesajların kolaylıkla tek bir ifadeyle verilmesini sağlıyor. Bu nedenle sembol kullanımının arttığı son yıllarda günlük iletişimden, marka-müşteri iletişimine kadar günlük yaşantımızın her alanında yer alanda emojiler karşımıza çıkabiliyor. Emojiler, kişilerin yabancı dili olsun ya da olmasın, dil bariyerini ortadan kaldırıp duyguların görsel bir dille aktarılmasında kolaylık sağlıyor.

Popüler kültür, insan hayatını sürekli olarak şekillendiriyor ve bununla birlikte iletişim dillerinin değişim ve gelişim göstermesini sağlıyor. Yeni iletişim dili olarak tanımlanan emojiler, tek bir simge ile birden fazla şeylerin anlatılmasını sağlayan grafik öğelerdir. Gelişen teknoloji sayesinde yaygınlaşan akıllı telefon kullanımı ile emojilerin günlük yazışmalarda kullanımı her geçen gün daha da arttı. Bu durum emojilerin, yazılım şirketleri tarafından zenginleştirilmesine ve her geçen gün geliştirilmesine sebep oldu.

Günümüzde bireylerin emojilere olan ilgisinin sürekli olarak artık göstermesi, pazarlama ve reklam sektöründeki faaliyetlere de etkin bir biçimde yansıdı. İçerik ajansları, reklam ajansları ve sosyal medya ajansları son dönemlerde basılı ve dijital mecralar için ürettikleri kampanyalarında ilgi çekici olması adına emojilere başvurma yoluna gidiyor.

Sponsor

Peki emojilerin kullanımıyla kampanyaların başarıya ulaşmasının altındaki temel neden nedir?

Emojilerin, çoğunluk tarafından bilinen ve ilgi çekici bir grafik öge olması ilk neden olarak açıklanabilir. Markaların tasarım sürecinde izlediği stratejilerde ise emojilerin iletişim aracı özelliklerini etkili bir biçimde kullanması da diğer bir neden olarak tanımlanabilir.

Emojileri Neden Kullanıyoruz?

Dijital ortamda gerçekleştirilen yazı iletişimlerde emojiler, neden kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor?

Kullanıcılara yönelik bakıldığında, emojilerin yazışmalarındaki ve ifadelerindeki belirsizlikleri ortadan kaldırdığı için tercih edildiği sonucuna varıyoruz. Ayrıca duygusal bağların oluşturulmasında da önemli bir aracı olduğunu ve kurulan iletişimin kalitesini artırdığını da söylemeden geçmemek gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.