TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Hemen Çıkma Oranı Önemi

0

Hemen çıkma oranı (bounce rate), siteye büyük uğraşlar vererek getirdiğiniz kişilerin sitenizde geçirdiği süre ve gezindiği sayfa ile orantılı bir terimdir. Sitenize gelen kişiler eğer sadece bir sayfa değil de başka sayfalara da bakarlarsa o zaman bu oran yükselir. SEO ve arama motorları açısından sitenin kalitesini gösteren önemli bir ifadedir.

Arama motorları açısından sonra derece önemli olan bu oran, kullanıcının siteye geldiği sayfa sonrasında diğer sayfalara bakmak istemesi ile düşer. Bundan dolayı içerik hazırlarken ziyaretçiyi diğer sayfalara yönlendirmek çok önemlidir. Peki, bu nasıl mümkün olacak? Yazımızda bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Hemen Çıkma Oranı Hesaplama Yöntemi

Web sitenize gelen ziyaretçilere dair tüm istatistikleri Google Analytics yardımı ile görebilirsiniz. Hemen çıkma oranı gibi durumlar ile ziyaretçilerin sitede ne kadar vakit geçirdiklerine dair net bilgileri burada bulabilirsiniz. Bu oran hesaplanırken kullanılan formül;

 • Siteden hemen çıkan kişiler/günlük gelen ziyaretçi sayısı x 100 şeklindedir.

Burada bulacağınız değerlere göre web sitenizin iyi veya kötü yönde ilerlediğini bulmanız mümkündür. Kategorilere göre web sitelerinde görülen oran şu şekildedir.

 • E – Ticaret siteleri: %20 – %40
 • Kurumsal siteler: %30 – %50
 • Haber siteleri: %40 – %60
 • Hizmet sektöründe yer alan siteler: %40 – %60
 • Blog siteleri: %70 – %98

Yukarıdaki sitelerden bir tanesine sahipseniz eğer o zaman sitenizdeki oran ile yukarıdakileri kıyaslayabilirsiniz. Eğer bunlardan daha az bir orana sahipseniz o zaman iyi yönde gidiyorsunuz demektir. Aksi takdirde düzeltmeniz gereken şeyler olduğunu çıkartabilirsiniz. Bu oranı nasıl düşürebileceğinizi bu yazımızda bulacaksınız.

Siteden Çıkma Oranı Neden Yükselir?

Ziyaretçilerin sitede fazla gezinmemesinin muhakkak ki bir sebebi vardır. Bu sebepler arasında nelerin olabileceğine dair fikirlerimizi şu şekilde belirtelim.

 • Kullanıcıyı bir içerik sonucu siteye çekersiniz. Eğer içerik başlığı ile uyumsuz ve kullanıcıyı sıkan bir metin var ise o zaman ziyaretçi daha fazla yazıyı okumadan çıkar ve gider.
 • E – Ticaret sitesine sahipseniz eğer ve hemen çıkma oranı yüksekse o zaman görselleriniz ile ilgili bir sorun var demektir.
 • Sitenizin ana sayfasına kendinizin de bir ziyaretçi olduğu gerçeği ile göz atın. Eğer bu durumdan memnunsanız o zaman orada bir problem yoktur. Ancak bir ipucu vermek gerekirse genellikle sade ve amaca uygun bir tema seçmeyi deneyin.
 • Site hızı bu konuda başlıca etmenlerden bir tanesidir. Günümüz sabırsız insanları sitelerin açılmasını maalesef beklemiyorlar. Bu nedenle site hızının maksimum 3 sn olmasına özen gösterin.
 • Kimi ziyaretçiler yazıları sonuna kadar okur ve ondan sonra siteden çıkar. İşte o ziyaretçiyi sitede tutmak için yazının sonuna veya sonlarına doğru konu ile alakalı başka bir sayfanızın linkini koyun. En altta ise önerilenler kısmında aynı kategoride olan diğer yazılarınız olsun. İlgi çekici olduğunu göreceksiniz.

Yukarıdaki maddelere uyulmadığı takdirde bounce rate dediğimiz oran hızlı yükselir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, eğer bir maaş siteniz varsa insanlar kendi mesleklerinin maaşlarını sorgulayıp giderler. O kişileri sitede tutmak çok zordur. O nedenle blog siteleri çıkma oranı açısından her zaman başı çekmektedir.

Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yolları

Mantık olarak durumu ele aldığınız zaman bu oranı düşürebilmek için ziyaretçileri sitenizde daha fazla tutmanız gerekir. Peki, bir kullanıcı sizin sitenizde neden daha fazla vakit geçirsin ki? Bunun için sitenizden oldukça hoşlanması lazım değil mi? O nedenle aşağıdaki maddelere bakarak kendinize uygun bir yol seçebilirsiniz.

 • Linkleme: Sitenize bir yazı için gelen kişiyi diğer sayfalara yönlendirmenin en kolay yollarından bir tanesi linklemedir. Bunu yaparken link verdiğiniz sayfanın da konu ile alakalı olmasına dikkat edin. İnsanı merakta bırakıcı şekilde bir link vermenin faydası büyüktür.
 • Önerilen Yazılar: Hemen çıkma oranı düşürmek için yapılabilecek en iyi şeylerden bir tanesi de aynı kategoride bulunan yazıları önerilen yazı olarak göstermekten geçer. Bu şekilde ziyaretçinin gözü bir şekilde onlara da kayacaktır.
 • Site Hızı: Hiçbir kimse geç açılan bir sitede dolaşmak istemez. Özellikle günümüz teknoloji çağında geç bir şekilde açılan internet siteleri kullanıcılara cazip gelmez ve hemen kapatırlar. Bu aynı şekilde link verdiğiniz sayfalarında geç açılması demektir. O nedenle site hızı en önemli faktörler arasındadır.
 • Metin Kalitesi: Başlık ile alakasız olan metinleri kullanıcı hemen fark eder. Henüz ilk paragraftan bir makalenin konusu kendisini belli ettiğinden dolayı başlık ile alakalı, kullanıcının istediği cevapları direkt olarak sunan makaleler her zaman tercih sebebi olmalıdır.
 • Hit Sağlayan İçerikler: Sitelerinize en çok ziyaretçi gelen metinlerinizi öğrenebilirsiniz. Google Search Console ile birlikte edineceğiniz bu bilgiler sonrasında o içerikler ile diğer içeriklerinizin farkını yorumlayabilir ve daha iyi bir site elde edebilirsiniz.
 • Tema Seçimi: Günümüzde insanlar basit ve kolay temalardan hoşlanmaktadır. Her şeyin basiti iyi olarak göze çarpsa da bu seçim genelde böyledir. O nedenle kullanıcıyı yormayan ve basit bir tema seçimi yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Reklam Yerleşimi: Temanızda reklam yerleşimlerini ayarlamanızı öneririz. Kullanıcının karşısına sürekli olarak çıkan pop-up reklamlar gerçekten can sıkıcı olabiliyor. O nedenle bu reklam türlerinden kaçmanızı tavsiye ederiz.

Seo danışmanı hizmeti almadan önce hemen çıkma oranı düşürülerek arama motorları tarafından sitenizin konumunu yükseltme adına iyi bir adım atmış olursunuz. O nedenle yukarıda yazdığımız maddeleri yavaş yavaş gerçekleştirmeye özen gösterin. Hem işlerinizi yürütmek hemde bunların hepsini takip etmek firma yöneticileri için zorlu süreçtir bu yüzden seo uzmanı ile çalışmanız sizin için önemli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.