TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Instagramda En Sık Yaşanan Sorunlar ve Çözümleri: Güncel

0

Bu yazımızda sizlere Instagramda En sık yaşanan Sorunlar ve Çözümlerini detaylı bir şekilde anlatacağız. Son 3 yılda diğer sosyal medya uygulamalarını istatiksel olarak geride bırakan Instagram, insanlar tarafından artık çoğu alanda ve sektörde çok amaçlı bir şekilde kullanılıyor.

Bazı durumlarda Instagram hizmetlerinde veya kişisel olarak sorunlar yaşayabiliyoruz. Tüm bu sorunlara baktığımızda aslında çözümü basit ve endişelenmenize hiç gerek yok. Sizler için en sık karşılaşılan sorunlar ve çözümlerini bir araya getirdik.

Instagram gönderilerinizi eğer belli zamanlarda paylaşmanız gerekliyse sizin için en iyi durum gönderilerinizi veya hikayelerinizi bir Instagram planlayıcısı ile birlikte planlamanızdır. Planlamayı yaptıktan sonra Instagramınız kısa süreliğine çalışmasa bile sorun olmayacaktır. Bunun için güvenli üçüncü parti bir Instagram Planlayıcı edinebilirsiniz.

Instagram’daki Genel Aksaklıklar ve Çözümleri

Instagram hataları ve sorunlarıyla ne sıklıkla karşılaşıyorsunuz? Eğer cevabınız kısa süreler ise doğru yerdesiniz, makalemizde sizlere çözümleriyle beraber tüm Instagram hatalarından bahsedeceğiz.

Instagram uygulamasına girdiniz ve uygulama hiçbir şekilde işlem yapamıyorsanız ilk olarak Instagram’ın genel bir sorunu olup olmadığını yani tüm dünyada kapalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için Twitter gibi diğer sosyal medya araçlarını kontrol edin veya Down Detector web sitesini kullanın.

Down Detector sitesi Instagram, Twitter, Snapchat, Facebook gibi popüler sosyal medya araçlarının yanı sıra neredeyse tüm sosyal medya uygulamalarının ne zaman kapalı olduğunu hangi bölgelerde ve ülkelerde sorun yaşadığını ayrıntılı bir şekilde gösteriyor. İngilizce bilmeyenler merak etmesin sitede sağ üstte yer alan dünya simgesinden Turkey’i seçtiğiniz anda site Türkiye’de yer alan internet sağlayıcılarından sosyal medya sorunlarına tüm aksaklıkları sizlere açık bir şekilde Türkçe dil desteğiyle gösteriyor.

Instagram hakkında sorunlarınız için bu kadar uğraşmak istemiyorsanız arkadaşlarınızdan da yardım alabilir uygulamanın çalışıp çalışmadığını çevrenizdekilere sorabilirsiniz.

Instagram Hesabı Sorunları

Bazı durumlarda Instagram hesabınıza girişte sorunlar yaşayabilirsiniz. Instagram kullanıcıları hesaplarını kullanmalarını engelleyen bazı sorunlarla karşılaşabilirler.

Instagram Hesabı Sorunları Nasıl Çözülür?

İlk olarak hesabınıza giriş yapamıyorsanız “Şifremi unuttum” diyerek e-posta adresinize bir mail gelip gelmediğini kontrol edin. E-posta adresinizi değiştirdiğinizi belirten bir uyarı alırsanız büyük ihtimalle Instagram hesabınız kötü amaçlı insanların eline geçmiş olabilir.

Eğer E-postanızın değiştirildiği uyarısını alıyorsanız çok fazla endişelenmenize gerek yok. Yapmanız gereken “Bu değişikliği geri al” bağlantısını tıklamak ve hesabınızın şifresini değiştirmek. Şifrenizi oluştururken büyük-küçük harf, semboller ve rakamlar kullanarak güçlü bir şifre oluşturun ve iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirin. İki faktörlü doğrulamayı etkinleştirdikten sonra hesabınızın kötü amaçlı insanların eline geçmesini kolayca önleyebilirsiniz.

Instagram’a bağlı e-postanızda Instagram’dan herhangi bir mail gelmediyse sorunu derhal Instagram’a bildirmelisiniz. Bunun için öncelikle profilinize gidin ve Ayarlar sekmesine gelin. Altta bulunan Yardım’a dokunun ve “Sorun Bildir” seçeneğini seçin. Karşılaştığınız sorunu buradan Instagram ekibine iletebilirsiniz.

Instagram Uygulama Hataları

Instagram sürekli olarak hatalarını gidermek ve yeni özelliklerini bünyesine kapatmak için sık sık uygulamada güncelleme yapar. Bu nedenle bazı insanlar yeni güncellemelerden etkilenebilir ve uygulamaya erişim problemleri yaşayabilir.

Instagram Uygulama Hatalarını Nasıl Düzeltebilirim?

 • Uygulamanızı en güncel sürüme güncelleyin.
 • Telefonunuzu kapatın ve yeniden açın.
 • İnternet bağlantınızı ve modeminizde internet olup olmadığını kontrol edin.
 • Sorununuz devam ediyorsa son olarak uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Instagram Giriş Sorunu

Instagram hesabınıza şifrenizi girdikten sonra giriş yapamıyorsunuz ve özellikle büyük sayfası olanlar için bu büyük bir kayıp gibi görünüyor. Birçok Instagram kullanıcısı doğru kullanıcı adı ve şifresini girdikten sonra giriş sorunlarıyla karşılaştıklarını Instagram’a bildiriyor.

Instagram Giriş sorunu nasıl çözülür?

Masaüstü sürümden hesabınıza giriş yapmayı deneyin. (Bazı durumlarda sorun Instagram uygulamanızda veya telefonunuzda olabilir, bu nedenle bilgisayarınızdan giriş yapmak sorununuzu çözebilir.)

Facebook kontrol panelinden hesabınızın şifresini sıfırlayın. (Eğer Instagram hesabınız Facebook uygulamasına bağlı ise kolayca Facebook üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz.)

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur

Instagram, Facebook Bağlantısı Sorunları

Facebook veya diğer sosyal medya hesaplarınız neredeyse tüm kaynaklarda Instagram’a bağlamanız tavsiye edilir. Maalesef bazı durumlarda kullanıcılar diğer uygulamalara Instagram’a bağladığından bazı hatalar ve sorunlarla karşılaşabilir.

Instagram hesabını Facebook’tan silen kullanıcılar Instagram gönderilerini ve hikayelerini artık Facebook hesaplarına gönderemiyor. Bunun için Instagram’ı tekrardan Facebook’a nasıl bağlamanız gerektiğinizi anlatalım.

Instagram Facebook İzni Nasıl Düzeltilir?

 • İlk olarak Instagram ve Facebook uygulamalarını cihazınızdan kaldırın.
 • Masaüstü bilgisayarınızdan Facebook’a giriş yapın ve ayarlar bölümünden tüm Instagram izinlerini kaldırın.
 • Daha sonra telefonunuza hem Instagram hem de Facebook uygulamasını kurun ve oturumlarınızı açın.
 • Instagram ve Facebook’u tekrardan ilişkilendirin.

Artık gönderileriniz haber akışında görünmelidir.

Sorun devam ederse ve Facebook takipçileriniz paylaştıklarınızı göremiyorsa, Facebook uygulama ayarlarında Instagram iznini kontrol etmeniz ve tekrardan değiştirmeniz gerekiyor.

Instagram Gönderilerini Facebook albümünde paylaşamama Sorunu

Çok fazla fotoğraf paylaşan kullanıcıların başına gelen bu sorunu çözmek oldukça basit. Sorunu hallettikten sonra paylaşımlarınıza devam edebilirsiniz.

Instagram fotoğraflarınızı facebook albümüne yüklemek için;

Facebook’ta albümünüzün adını değiştirin ve yeni gönderilerinizin otomatik olarak Instagram albümünüze kaydedilmesini sağlayın.

Instagram Etiketleme Sorunu

Instagram gönderilerinizde başka birini etiketlemek istediğinizde sorun mu yaşıyorsunuz? Bu sorunun da çözümü oldukça basit gelin hep birlikte bakalım.

Instagram etiketleme sorunu nasıl çözülür?

Gönderilerinizde ve yorumlarınızda Instagram tarafından yasaklanmış bir hashtag kullanıp kullanmadığınızı kontrol ediniz. Ardından etiketleme sorunlarını düzeltmek için bu yasaklı hashtagleri yorumlardan veya gönderileriniz üzerinden kaldırın. Eğer etiketlediğiniz kişi etiketi kaldırmışsa da aynı sorunu yaşayabilirsiniz.

Instagram Yorum Hatası

Bazı kullanıcılar Instagramda yorum hataları ve sorunlarıyla karşılaştıklarını bildiriyorlar. Bu yasaklarla karşılaşmamak için Instagram kurallarına uymanız gerekiyor. Instagram kurallara uymayan hesapları “spam” olarak nitelendiriyor ve yorum beğeni gibi özelliklerinizi geçici veya kalıcı olarak yasaklayabiliyor. Yorumlarınızın Instagram politikalarını ihlal edip etmediğini kontrol edin.

Instagram Yorum Hatası Nasıl Düzeltilir?
Yorumlarınız engelleniyorsa Instagram politikalarını okumanız ve gereken adımları izlemeniz gerekiyor. Eğer hesabınız geçici olarak kısıtlandıysa bu sürenini geçmesini beklemeniz gerekiyor.

 • Her yorumda en fazla 5 kişiyi etiketleyin.
 • Her yoruma yalnızca 30 hashtag ekleyin.
 • Aynı yorumları yani spam olarak paylaşım yapmamanız gerekiyor.

Bu bahsedilen hataları yapıp yapmadığınızı ve yorum sınırını aşmadığınızı kontrol edin. Instagram, hesapların günde en fazla 500 yorum yapmasına izin vermektedir.

Instagram Koleksiyona Kaydedilen Gönderi Sorunları

Instagram kullanıcılarının çoğu gönderilerine ekran görüntüsü almak yerine beğendikleri görüntüleri kendi koleksiyonlarına kaydederler. Ancak koleksiyona kaydedilen gönderileriniz kaybolursa bir felaket gibi gözükebilir. Bazı kullanıcılar da gönderileri artık koleksiyona kaydedememe sorunları yaşarlar.

Instagram Koleksiyona kaydedilen gönderilerde sorunlar nasıl düzeltilir?

Bu tarz sorunlar Instagram’ın sunucusu tarafından meydana gelebilir. Bu nedenle Instagram’ın sunucu depolamalarındaki bakımlara denk gelmiş olabilirsiniz. Bir süre beklemeniz ve tekrardan durumu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bir başka neden de gönderileri kaydetme sınırına ulaşmanız olabilir.

Instagram Takip Sorunları

Instagram’da takip sorunları yaşayabilirsiniz. Bunun nedeni genellikle takip ettiğiniz kişi sayısı 7500 kişiye ulaştığında daha fazla kişiyi takip edemeyebilirsiniz.

Instagram Takip sorunları nasıl giderilir?

Takip ettiğiniz kişi sayısı 7500’e ulaştıysa daha fazla kişiyi takip edemezsiniz. Bu sorunu çözmek için takip ettiğiniz bazı kişileri takipten çıkarmanız gerekiyor.

Günlük takip sınırlamalarına takılıp takılmadığınızı kontrol edin. Yorumlarda olduğu gibi hesabınız geçici olarak spam’a düşmüş olabilir. Sorunun geçmesi için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Instagram’da Gönderilerin Silinmesi Sorunu

Instagram’da bazı gönderileriniz veya hikayeleriniz kaldırılıyorsa paylaştıklarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Instagram gönderilerin yasak içerik olup olmadığını kontrol eder ve gönderinizi otomatik olarak hızlı bir şekilde kaldırabilir.

Instagram Yasak İçerikler Nelerdir?

 • Nefret söylemi
 • Cinsel İçerik
 • Yoğun şiddet videoları
 • Alkol almak veya satmak
 • Ateşli Silah alıp satmak
 • Çevrimiçi kumar
 • Tütün almak veya satmak
 • Yasadışı reçeteli bir ilaç
 • Canlı hayvan satışı
 • Birine şantaj yapmak veya taciz etmek
 • Şiddeti teşvik etmek
 • Fiziksel zarar, maddi zarar, Vandalizm vb. paylaşımlar
 • İnsanları kendine zarar vermeyi benimsemeye teşvik etmek

Ayrıca bazı kişiler gönderilerinizin Instagram kurallarını ihlal ettiğini iddia ederek gönderinizi şikayet etmiş olabilir.

Instagram’ın gönderilerinizi kaldırmaması için yukarıda belirtilen yasak içeriklerin hiçbirini hesabınızda paylaşmamanız gerekir.

Instagram Bilgilerimi Değiştiremiyorum

Profilinizi veya bilgilerinizi değiştirmeniz biyografinizi güncellemeniz gerekebilir. Birçok kullanıcı Instagram biyografisini ve Kullanıcı adını değiştirmek istediğinde bazı sorunlarla karşılaştıklarını bildiriyorlar.

Instagram Bilgilerimi Nasıl değiştirebilirim?

Kullanıcı adınızı veya biyografinizi değiştirememek geçici bir Instagram arızasından dolayı meydana geliyor olabilir. Seçtiğiniz Instagram kullanıcı adı daha önceden alındıysa benzer sorunları yaşayabilirsiniz.

Kişisel Hesabı İşletme Hesabına Geçirme Sorunları

Instagram işletme hesabıyla birlikte reklam oluşturma, analiz vb. birçok yeni özelliği kullanabilirsiniz. Yararlı içeriklerin bulunduğu işletme hesabına geçirmede bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

İşletme Hesabı Geçiş sorunları nasıl düzeltilir?

 • Instagram hesabınızın Facebook hesabına bağlı olup olmadığını kontrol edin.
 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Instagram uygulamanızı güncelleyin.
 • Sorun devam ederse Uygulamayı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Instagram Hikaye Sorunu

Bu tarz sorunlar genellikle iPhone kullananlarda veya birden fazla Instagram hesabında oturum açmış kişilerde yaşanıyor.

Birini hikayesini paylaşmak veya hikayesini yayınlamak isteyen kullanıcılar bazı hatalarla karşılaşırlar. Başka bir hata ise takipçilerinizin en son gönderilerini ve hikayelerini göremezken onlara mesaj vs. gönderebilirsiniz.

Instagram Hikaye Sorunu Nasıl çözülür?

 • Instagram Uygulamanızın önbelleğini temizleyin.
 • Instagram uygulamanızı durdurmaya zorlayın.
 • Instagram uygulamanızı kaldırın ve yeniden kurun.
 • Bir bilgisayardan masaüstü sürümle Instagram’a girin.
 • Instagram uygulamanızı en son güncel sürüme yükleyin.
 • Mobil veri ve Wi-fi arasında geçiş yaparak kontrol edin.
 • Telefonunuzun saat ve tarih ayarlarını kontrol ederek doğru olduğundan emin olun.

Instagram Video Oynatma Sorunu

Instagram video oynatma sorunuyla karşılaştığınızda uygulamada videoları oynatamazsınız yada video oynatılırken aniden duracaktır. Bunun en önemli nedenlerinden biri zayıf veya yavaş bir internet bağlantısına sahip olmanızdır.

Instagram Video Oynatma Sorunu Nasıl Çözülür?

 • Instagram önbelleğinizi temizleyin.
 • İnternet ve modeminizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 • Güç tasarrufu modu aktifse devre dışı bırakın.
 • Cihazınınız yeniden başlatın.

Instagram IGTV Sorunları

IGTV, bildiğimiz üzere Instagram’da uzun süreli video paylaşabileceğimiz bir özellik olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Bazı durumlarda kullanıcılar IG TV’de sorunlarla karşılaştıklarını belirtiyorlar. Düşük video kalitesi, izleyiciler için çekici görünmeyebilir ve izlenme oranlarınızı hızla düşürebilir ancak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

IG TV Sorunları Nasıl Çözülür?

Videonun kalitesini artırmak için yapmanız gerekenlerin başında Masaüstü bir bilgisayardan videolarını yüklemektir. Buna ek olarak videolarınızın boyutu 16:9 oranında yüklemeniz gerekiyor.

Instagram Daha Sonra Tekrar Deneyin Hatası

Instagram kullanıcılarının fazlasıyla karşılaştığı hatalardan birisi olan “Daha sonra tekrar deneyin” hatası bazı gönderileri beğendiğinizde, yorum yaptığınızda ya da direkt mesaj gönderdiğinizde bu hatayla karşılaşıyor.

Instagram Daha Sonra Tekrar Deneyin Hatası Nasıl Düzeltilir?

 • İlk olarak hesabınızın şifresini değiştirin.
 • Sorunu Destek bölümünden Instagram’a bildirin.
 • Hesabınızı birkaç saatliğine beklemeye alın.
 • Instagram hesabınızdan çıkış yaparak tekrar girin.

Instagram Hesap Devre Dışı Bırakıldı Sorunu

Instagram kılavuzunu veya kurallarını ihlal eden kullanıcılar, hesaplarının devre dışı bırakıldığını göreceklerdir. Bu nedenle tüm Instagram kullanıcıların bu kılavuz ve kurallara uyması kendileri adına en iyi olacaktır.

Instagram Hesap Devre dışı bırakıldı sorunu nasıl çözülür?

Hatayı düzeltmek için yapabileceğiniz tek şey bildirime itiraz etmek veya ayrı bir yoldan Instagram’a durumu bildirmektir. Instagram yetkilileri talebinizi değerlendirdiğinde size cevap verecektir.

Instagram Boomerang Hataları

Bazı kullanıcılar Boomerang uygulamasını kullanırken genellikle cihazlarındaki düşük miktardaki depolama alanı nedeniyle hatalarla karşılaşıyor.

Instagram Boomerang Hatası Çözümleri

 • Cihazınızı depolama alanını boşaltın.
 • Instagram uygulamasını güncelleyin.
 • Instagram önbelleğinizi temizleyin.
 • Instagram uygulamasını tamamen kaldırın ve yeniden telefonunuza yükleyin.

Instagram Bilinmeyen Bir Ağ Hatası Oluştu Sorunu

Instagram ‘da “Bilinmeyen bir ağ hatası oluştu” gibi bir hata ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu hataya hesabınıza giriş yaparken veya uygulama çalışırken aniden ortaya çıkabilir.

Bilinmeyen Ağ hatası Nasıl Düzeltilir?

 • İnternet bağlantınızı ve modeminizi kontrol edin.
 • Cihazınızı kapatıp tekrardan açın.
 • Instagram uygulamasının verilerini ve önbelleği uygulama ayarlarından temizleyin.
 • Cihazınızın tarih ve saatini kontrol ederek doğru olduklarından emin olun.
 • Instagram uygulamanızı güncelleyin veya önceki sürümlere dönmeyi deneyin.

Instagram Direkt Mesaj Kayboldu Sorunları

Direkt mesajlarınıza bakmak için açtığınızda daha önce gönderdiğiniz bir mesajı göremiyor veya görüntüleyemiyorsanız sebepleri şunlar olabilir:

 • Konuştuğunuz kişi sizi engelledi.
 • Karşı taraf hesabını devre dışı bıraktı veya hesabını sildi.
 • Alınan mesaj bir hatadan dolayı silindi.

Instagram Direkt mesaj kayboldu sorunu nasıl çözülür?

Yukarıda belirttiğimiz nedenleri birer birer kontrol edin. Silinen instagram direkt mesajlarını kurtarmak pek mümkün değil. Direkt mesajları saklamanın tek yolu onların daha önce ekran görüntüsünü almanızdır. Bu sorun ayrıca internet veya ağ bağlantısı sorunlarından kaynaklanabileceği için bu durumu da gözden geçirmenizde fayda var.

Instagram Biyografinizde Bağlantıya İzin Verilmiyor Sorunu

Instagram bio’nuza bir bağlantı eklemek, web sitenize, Youtube kanalınıza veya e-ticaret sitenize daha fazla trafik çekmekte yararlı olabilir. Instagram bazı durumlarda biyografinize bağlantı eklemenize izin vermez.

Instagram Biyografiye Bağlantı ekleme çözümü

 • IP adresini değiştirin.
 • Wi-Fi’nizi sıfırlayın veya modemi yeniden başlatın.
 • Biyografinize bir bağlantı eklemek için herhangi bir VPN kullanın.

Instagram Feed (Besleme) Sorunu

Bu sorun herkesin bir kere dahi olsa başına gelmiş sıklıkla yaşanan bir Instagram sorunudur. Kullanıcılar Instagram uygulamasını açtıklarında yeni hikaye, gönderi ve videoları göremezler veya sayfayı aşağı kaydırdığınızda akışın yenilenmediğini görürsünüz.

Instagram Feed Sorunu nasıl çözülür?

 • Ağ bağlantınızı ve modeminizi kontrol edin.
 • Masaüstü web sayfasında bu sorunu yaşıyorsanız hesabınızdan çıkış yapın.
 • Instagram uygulamasını yeniden başlatın.
 • Instagram önbelleğinizi temizleyin.
 • Instagram uygulamanızı güncelleyin.
 • Sorunu destek bölümünden Instagram’a bildirin.

Instagram Durmaya Devam Ediyor Hatası

Instagram uygulamanız sürekli olarak duruyor ve açılmıyorsa bu herkes için sinir bozucu bir durum olabilir. Bu hatayı aldığınızda yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

Instagram Durmaya Devam ediyor hatası nasıl çözülür?

 • Cihazınızı yeniden başlatın.
 • Instagram önbelleğinizi ve verilerinizi temizleyin.
 • Instagram uygulamanızı güncelleyin.

Evet Instagram da en sık yaşanan sorunlar ve çözümlerini sizlerle ayrıntılı bir şekilde paylaştık. Instagram sorunları can sıkıcı bir boyuta ulaşsa da çoğu hata ve sorun için çözüm bulunuyor. Yazımızda istediğiniz bölüme giderek rahatça yaşadığınız sorunları bulabilir başkaca sorunlar yaşıyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayrıca Instagram Reels Açılmıyorsa ayrıntılı rehberimize göz atabilir ve sorununuzu hızlı ve kolayca çözebilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.