TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

İntel’in Yeni Sürücüsü, Windows 11’e Video Kodlama Desteği Getiriyor

0

Intel teknoloji şirketi tarafından piyasaya sürülen ve Intel teknoloji şirketinin en yeni ürünlerinden biri olan 30.0.100.9955 sürücüsü için Windows 11’e özel olarak ek video kodlama desteği geliyor.

Intel teknoloji şirketi tarafından üretilen en yeni DCH grafik sürücüsünün yeni sürümü olan 30.0.100.9955 sürücüsü yayınlandı. Yayınlanan bu yeni sürücünün en önemli özelliği, Windows 11’de H264 ve HEVC DX12 video kodlama desteğinin eklenmesi olarak gösterilebilir. Bu özelliğin yanı sıra, oyunlarda bulunan bazı hatalar için bazı düzeltmeler de geliyor. Bilinen sorunların oldukça büyük bir listesi bulunmaktadır.

Bu sürüm ile düzeltilen hatalar aşağıda verilmiştir:

Cyberpunk 2077* (DX12), Hitman 2* (DX12), Wolfenstein: Youngblood* (Vulkan)’da görülen küçük grafik anomalileri.

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemcilerde Monster Jam Steel Titans 2*, Ark Survival Evolved*’da (Intel Sharpening Filter etkinleştirildiğinde) görülen küçük grafik anomalileri.

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemcilerde Rage 2*’de (Vulkan) (ALT + TAB’den sonra) görülen siyah ekran.

Ark: Survival Evolved* (lansman sırasında), Star Wars: Squadrons* (lansman sırasında), Intel® Iris® Xe Discrete grafiklerinde Warframe* (DX12)’de görülen aralıklı çökme veya takılma.

Intel® Iris® Xe Discrete grafiklerinde Euro Truck Simulator 2*, Marvel’s Avengers* (DX12), Metro Exodus* (DX12)’de görülen küçük grafik anomalileri.

Bilinen fakat henüz çözülmemiş hatalar ise:

Call of Duty: Black Ops Cold War* (DX12), Forza Horizon 4* (DX12) (lansmandan sonra), The Sims 4*’te (harici ekranı çalışırken takma veya çıkarma) aralıklı kilitlenme veya takılma görülebilir.

Dead by Daylight*, Death Stranding* (DX12), Forza Horizon 4*(DX12)’de küçük grafik anomalileri gözlemlenebilir. Microsoft Flight Simulator* (kurulum sırasında), Red Dead Redemption 2* (DX12), Red Dead Redemption*(Vulkan) (ESC’ye basarken), Resident Evil Village* (DX12) (ESC’ye basarken), Shadow of the Tomb Raider*

(DX12), The Surge 2* (Vulkan), Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint*.

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemciler: Ekranda kilitlenme veya takılma görülebilir

Breathedge*, Deathloop* (DX12), Detroit: Become Human* (Vulkan), FIFA 21*, Moonlight Blade* (DX12), NBA 2K21* (DX12) (çözünürlüğü 1920 x 1080’den 1600 x 900 ve 1280 x’e değiştirirken 720), Necromunda:Hired gun* (DX12) (Düşük dışındaki gölge seçeneği), Red Dead Redemption* (Vulkan), The Dark Pictures: Man of Medan* (çevrimiçi mod), Vendetta Online* (Vulkan).

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemciler: Arma 3*’te siyah ekran görülebilir (görüntüleme modunu pencereli veya tam ekran olarak değiştirirken).

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemciler: Adobe Premiere Pro 2020’de video oynatma, Call of the Sea*, Crysis Remastered*, Dark Souls 3*, Elex*, Gears of War Ultimate Edition* (DX12), Gears 5* (DX12), Just Cause 4 *, Mount & Blade II: Bannerlord*.

Intel® Iris® Xe Ayrık grafikler: Conan Exiles* (oyun ayarlarında Düşük Uçlu Dizüstü Bilgisayar Modu), Doom Eternal* (Vulkan), Forza Motorsport 6* (DX12), Spyro: Reignited Trilogy*’de ara ara çökme veya takılma gibi bazı hatalar ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Intel® Iris® Xe Ayrık grafikler: Batman: Arkham City*, Outriders* (DX12) başlatıldığı esnada çökme veya takılma hataları görülebilmektedir.

Intel® Iris® Xe Ayrık grafikler: Assassin’s Creed Valhalla* (DX12), Code Vein*, GRID 2019* (DX12), Rocket League*’de (CMAA Etkinleştirildiğinde) küçük grafik hataları ya da anormallikleri görülebilir.

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemciler: Dock üzerinden bağlanan 4K@60hz çözünürlükle ekran kararabilmektedir.

Intel® Iris® Xe grafikli 11. Nesil Intel® Core™ İşlemciler: Yerleşik ekran için HDR etkinleştirildikten sonra Thunderbolt ekranı açılmaması gibi bir hata ortaya çıkabilir.

Intel teknoloji şirketinin yeni sürücüsü olan 30.0.100.9955 sürücü, 6. nesil işlemcilerden (Skylake) ve diğer tüm Intel grafik ürünleri ve Xe tabanlı ürünleriyle uyumludur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.