TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

IP Adresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

0

Internet Protocol kelimelerinin kısaltması olan IP, internete bağlanan tüm cihazlara tanımlanan numara serisidir. Her cihaz gibi her sunucunun da dolayısıyla web sitesinin de IP adresi bulunur. IP adresi bir cihazın internet ağındaki kimliğidir. Bu kimlik olmadan internete bağlanmak, veri akışı yapabilmek mümkün değildir. IP adresi olarak en çok IPv4 protokolü kullanılır. IPv4 adresleri yetmediği için IPv6 kullanılmaya başlanmıştır ancak henüz kullanım oranları düşük seviyededir.

IP adresi sorgulama nasıl yapılır?

İnternet kullanıcıları basit uygulamalar ile veya doğrudan tarayıcı üzerinden IP adresi sorgulama işlemini gerçekleştirebilir. IP adresinizi öğrenmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://www.teknobh.com/ip-adresi-sorgulama-ip-adresim-nedir/

Yeşil kutudaki numara serisi IP adresinizdir. IP bilgilerim kısmında IP adresinizin hangi ülkede bağlandığını bulabilirsiniz.

Her ülke için belli bir IP adresi aralığı tahsis edilmiştir. IP adresinden cihazın hangi ülkeden bağlandığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra hangi şehirden bağlandığı da tespit edilebilir. İnternet sayfaları IP adresinizi öğrenebilir. İnternet kullanıcıları da belli yöntemlerle IP adresinizi öğrenebilir. IP adresinden tam adres tespiti yapılamaz. Bir kişi IP adresinizi öğrendiğinde adresini hiç bir araç, program, uygulama ile bulamaz. Sadece siber suçlar durumunda mahkeme İnternet Servis Sağlayıcı şirketlerinden IP adresinin kime tahsis edildiğini bulabilir. IP adresi ile adres bulabildiğini iddia eden kişilere itibar etmeyiniz.

Ağ bağlantılarını görmek için:

  • Windows + R tuşlarına birlikte basın.
  • Çalıştır ekranı açılacaktır. CMD yazın ve Enter tuşuna basın.
  • Terminal ekranı açılacaktır. ipconfig yazarak Enter tuşuna basın.
  • Tüm network ağını görebilirsiniz.

Modeme bağlanmak için modemin IP adresini bilmeniz gerekmektedir. IP adresini öğrenme ve cihaz tespiti için ücretsiz sunulan Advanced IP Scanner programını kullanabilirsiniz. Programı yükleyip Tara seçeneğini tıkladıktan sonra bilgisayarınızın IP adresini ve bağlı olduğu modemin IP adresini görebilirsiniz. Ayrıca diğer cihazların da IP adreslerini bulabilirsiniz. Muhtemelen üretici kısmında modeminizin markası yazacaktır.

IP adresi değiştirilebilir mi?

Statik IP kullanmayan kullanıcılar IP adresini değiştirebilir.

IP adresi değiştirmek için modem güç bağlantısı şarj cihazı fişten çekilerek veya Power düğmesine basarak kesilir ve tekrar açılır. Bunu test etmek için önce IP bağlantınızı sorgulayıp, daha sonra modemi açıp kapatarak test edebilirsiniz.

Cihazın IP adresi istenilen şekilde nasıl değiştirilir?

Örneğin sinyal arttırmak için alıcı/verici cihazlarını kurduysanız ve bunların IP adresi çakışıyorsa bunlardan birinin IP adresini değiştirebilirsiniz.

IP değiştirmek için Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Merkezi seçilir.

Sol menüde Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’e tıkladıktan sonra aktif olarak bağlandığınız ağ Wifi (eğer kablolu değilse) görünecektir. Yeşil sinyal rengindedir.

Sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra İnternet Protokolü Sürüm 4 tıklanır. Kullandığınız IPv4’tür. Aşağıdaki IP adresini kullan diyerek IP adresini belirleyebilirsiniz.

Farklı bir ülkenin IP adresini alabilir miyim?

Bulunduğunuz ülkenin dışında farklı bir IP adresine sahip olmak için VPN kurmanız gerekmektedir. VPN kurarak, uygulama sunucularının bulundukları ülkenin IP adresini alabilirsiniz. Ücretsiz VPN uygulamaları bu konuda kısıtlıdır. Ücretli VPN alarak istediğiniz ülkenin IP adresine sahip olabilirsiniz. Tabii VPN satın almadan önce, VPN şirketinin o ülkede server’a sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz.

IP adresimi sabitleyebilir miyim?

Sabitlenmiş IP adresine Statik IP ismi verilir. İnterneti hangi şirketten alıyorsanız o şirketi arayarak veya resmi web sitesi üzerinden bunun için başvurabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şey statik IP ücretli bir servistir. Statik IP güvenli ve CGNAT havuzundan çıkmayı sağladığı için tercih edilir.

Kaynak: https://www.teknobh.com/ip-adresi-sorgulama-ip-adresim-nedir/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.