TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

iPhone Diğer Sistem Verileri Bölümünü Temizleme Yöntemi

0

Bu yazımızda iPhone cihazlarda diğer sistem verilerini silme hususunda bilinmesi gereken unsurlara değiniyoruz. İşte detaylar…

iPhone cihazınızda ilk olarak Ayarlar menüsünü açarak, erişilebilir iPhone saklama alanına giriniz ve akıllı telefonunuzda yüklü uygulamalar içerisinden sistem dosyalarına, verilere kadar her şeyi grafiksel olarak görünüz. Uygulamaların, iOS ve sistem verileri üzerinde ne kadar alan kapladığını görüp, depolama alanınızı kolayca yönetebilmeniz mümkün hale gelecektir. Bu hususta özellikle “Diğer” kısmının oldukça fala alan kapladığını söyleyebiliriz.

iPhone hali hazırda diğer sistem verileri; Ayarlar, önbellekler, kayıtlı mesajlar, sözlükler, Siri sesleri, günlükler ve sesli notların depolandığı yer olup, Diğer alanındaki dosyalar genel olarak kategorize edilemeyecek seviyelerdedir ve bu yüzden iPhone, tümünü sistem verileri veya diğer klasörü içerisinde gruplandırmaktadır.

Diğer sistem verilerini azaltabilmek için uygulanabilecek olan bazı yöntemler bulunmakta olup bunlara adım adım değinecek olursak;

İlk olarak uygulama önbelleğinin temizlenmesini öneriyoruz. Bunun için Ayarlar uygulamasını açıp Genel, sonra da iPhone Saklama Alanı bölümüne gidiniz. Ardından uygulamaya girerek uygulamayı sil seçeneğine dokununuz.

Sistem verilerinin saklama alanında yer kaplamasını engelleyebilmek için tarayıcıların tarama geçmişini silebilirsiniz. Bu hususta Safari tarama geçmişini silebilmek amacıyla Ayarlar > Safari > Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil’e dokunabilirsiniz. Chrome üzerinde tarama geçmişini silebilmek için de ilk olarak Ayarlar’a, sonrasında Gizlilik ve Güvenlik’e, ardından Tarama Verilerini Temizle’ye dokunabilirsiniz.

Büyük boyutlu mesaj eklerini silerek de sistem üzerinde temizlik uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Ayarlar uygulamasını açıp ardından Genel – iPhone Saklama Alanı’na geçiş yapınız ve Mesajlar yazısına dokununuz. Sonrasında Belgeler bölümünün altında farklı kategoriler çıkacaktır ve ilgili alanı silerek işlem yapabilirsiniz.

Mesaj geçmişinin belirli aralıklar ile temizlenmesi, saklama alanını koruyan bir unsur olacaktır. Bu hususta Ayarlar’a, oradan da Mesajlar’a girip. Sonrasında mesaj geçmişi bölümünün altından Mesajları Tut’a dokununuz. Ardından Sonsuza Kadar seçeneğinin yerine 30 gün veyahut 1 yıl olarak ayarlama yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.