TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

iPhone ve Android Telefon Açılmama Sorunu Nasıl Çözülür?

0

iPhone ve Android telefon açılmama sorunu nasıl çözülür? Akıllı telefonun tekrar çalışması nasıl sağlanır? Türkiye’de insanlar akıllı telefonlara oldukça yüksek ücretler veriyor. Garantisi bittikten sonra akıllı telefonların açılmama gibi bir problem çıkarması kullanıcılar için sinir bozucu bir durum olabiliyor. Akıllı telefonun açılmama problemi kullanıcıları oldukça zor durumlarda bırakabiliyor.

Ancak telefonun artık kullanılamaz olduğunu düşünüp yenisini almaktansa bazı yöntemleri kullanarak iOS veya Android telefonun çalışıp çalışmayacağını anlayabilmek mümkün.

Öncelikle telefonun fiziksel hasarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer telefonda fiziksel bir problem yoksa problem yazılımsal olabilir.

Pilin şarj edilmesi

Kulağa mantıksız gelebilir, fakat belki de telefonun sadece şarjı bitmiş olabilir. Eğer sadece telefonun şarji bitti ise bile telefonun hemen açılması beklenmemelidir. Açmayı denemeden önce yaklaşık 15 ila 30 dakika kadar şarjda bekletilmesi telefonun açılmasını sağlayabilir.

Eğer telefon açılmadıysa, bataryanın ömrü bitmiş ya da telefonda başka bir hasarda mevcut olabilir. Ya da şarj cihazında da sorun olabilir USB kablosunu veya adaptörü değiştirmek işe yarayabilir. Ya da prizde de sorun olabilir. Sorun şarj portunda da olabilir. Oksitlenme veyahut toz ve benzeri bazı maddele USB kablosunun telefonla temas etmesine engel olabilir. Kürdan yarımıyla temizlenebilir. Temizlendikten sonra tekrar şarj edilmesi denenebilir.

Sert Sıfırlama (Hard Reset) Yapmak

Güç düğmesine basılı tutmak telefonun açılmasını sağlamıyorsa, donanımdan sıfırlama yapmak işe yarıyabilir. iPhone’da modeline göre farklılık göstermektedir.

iPhone 8 ve üst modellerinde, ses aç düğmesine, sonra ise ses kıs düğmesine birer defa basmak, ardından da ekran açılıncaya kadar güç düğmesine basılı tutmak yeterli olacaktır.

iPhone 7‘de ise, Güç ve Sesi Azaltma düğmelerine ekran açılana kadar basılı tutmak gerekir.

Android telefonlarda ise çoğu Android telefon benzer olduğu için benzer işlemler yapılması gerekir. Telefonların kullanım kılavuzlarından, Sert Sıfırlama (Hard Reset) nasıl yapıldığı öğrenilebilir.

Telefonun pili çıkarılabiliyorsa çıkarıp tekrar takmak işe yarayabilir.

Telefonu Fabrika Ayarlarına Geri Yüklemek

Yapılan hiçbir şey işe yaramadıysa, artık telefonun fabrika ayarlarına sıfırlamak denenebilir.

iPhone telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak için, telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayıp Finder adlı uygulamayı açarak (Windows veya daha eski macOS sürümü için iTunes kullanılır) fabrika ayarlarına sıfırlanabilir. Telefon simgesi üst kısımda araç çubuğunda görünmesi gerekir. Telefon simgesi görünüyor ise üzerine tıklayıp, iPhone’u geri yükle seçeneğinin seçilmesi yeterlidir. Görünmüyorsa birsonraki adıma geçmek gerekir.

Android telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak için ise, öncelikle kurtarma Moduna almak gerekir. Kurtarma Moduna almak için ise, yukarıda verilen donanım sıfırlama yapılması yeterli olacaktır. Android telefon kurtarma Modundayken, Verileri sil/fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini bulmak için ses düğmelerinin ve güç düğmesin kullanılması gerekir.

Yazılımı Sıfırdan Yeniden Flashlamak

Eğer kurtarma modu çalışmıyorsa, daha düşük seviyeli modlarda denemek işe yarayabilir.

iPhone telefonlarda bu moda DFU modu adı verilir. Bu modun kullanılması için yapılması gerekenler biraz karışıktır. İlk olarak telefonun bilgisayara bağlanması gerekmektedir. Daha sonra iTunes/Finder programının açılması gerekir. Sonrası ise telefonun modeline bağlıdır. Kullanım kılavuzundan yardım alınarak yazılımı yeniden Flashlama yapılabilir.

Android telefonlarda modele göre değişiklik gösterse de yazılımı yeniden Flashlama yapılırken genellikle bilgisayara Android Hata Ayıklama Köprüsü isimli program kullanılır. Android Hata Ayıklama Köprüsü isimli program Pixel telefonlar için kullanılmaktadır. Pixel olmayan telefonlar için kendi özel araçları gerekebilir. Markasına göre telefonun yazılımı yeniden Flashlaması nasıl yapılacağının aranması gerekmektedir. Tamirhanelerde kısa sürede tüm bu işlemler profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemlerin sonunda yine de telefon düzelmez ise artık telefonun değişme vakti gelmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.