TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Lite Hash Rate LHR GPU Nedir? Oyuncu Dostu Ekran Kartları Geliyor

0

Lite Hash Rate LHR GPU madencileri üzecek ekran kartları desek yanılmayız. 2021 yılında tüm dünyayı saran Kripto paralar yüzünden teknolojik ürün mağazalarında 1 tane bile ekran kartı kalmadı diyebiliriz. Kalanların fiyatları da eski fiyatlarının 4 katına kadar çıkmış durumda. Ethereum, Ravencoin ve Ethereum Classic üreticileri zengin olmak istediğinden piyasada ki tüm kartları satın aldılar.

Lite Hash Rate (LHR) GPU Nedir?

Oyuncuların en yeni ve güncel oyunları oynamaları için donanımlarını yükseltmelerini kolay ve ucuz hale getirmeyi düşünen NVIDIA, mevcut RTX GPU’larının LHR sürümlerini duyurdu. Bu kartlar oyun performansını düşürmeden kripto para madencilerinin Hash rate seviyelerini önemli ölçüde kısıtladı.

NVIDIA daha geçtiğimiz aylarda bu kısıtlamayı gerçekleştirmişti ancak 2021 Mart’ta yapılan bir güncellemeyle NVIDIA RTX 3060 ekran kartlarının kilidini yanlışlıkla açtı ve tekrardan madenciler için umut oldu. Yeni LHR teknolojisiyle birlikte madenciliğe karşı daha büyük bir çözüm üretmeye hazırlanıyor.

Ekran kartlarına baktığımızda 2019 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen bir GTX 1650 ekran kartı yaklaşık olarak 150 dolardı. Ancak madenciliği verimli olmamasına ve üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen kartın fiyatının 350-600 dolar bandında olması insanları korkutmaya başladı. Üstelik bu kartla oynayabileceğiniz oyunlar çok sınırlı ve güçlü bir kart olmadığından 2021 yılında çıkan oyunlara göre çok yetersiz.

Ekran kartlarının bu kadar yüksek fiyatlandırılmasının nedeni büyük perakendecilerin stoklarının tamamen tükenmesi ve hızlı şekilde stokta kalmamasıdır. Toptan alım satım yapanlar içinde durum farksız. Ellerinde ki ürünleri hızlıca piyasaya sürüyorlar ve hızlı bir şekilde para kazanıyorlar.

Perakende mağazalarda azalan stoklar ve ürünler üzerine birde Pandemi döneminde evde oyun oynayan insanlarının sayısının artması, madencilerin yarın yokmuşçasına ekran kartı almaları, pandemi ile başlayan üretim ve ulaşımın yavaşlaması üzerine fahiş fiyatlara yükseldi.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin gibi kripto para birimleri sözde madencilik ile üretilir. Bunun anlamı bilgisayarların matematik problemlerini olabildiğince çabuk hesaplayarak dijital para kazanmaya çalışmasıdır. Bu matematik problemleri belirli bir kripto para birimi için işlemleri izleyen defter olan blok zinciri sistemin bir parçasıdır. Bir işlemi önce matematik problemini çözerek doğrulayabilen kişiye yeni basılmış bir madeni para sunulur.

Kripto para üretimini yapmanız için doğru donanıma ve sisteme sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca kripto para üretiminde çok fazla elektrik harcanır ve tüketim arttıkça kazanç daha da artar.

Ekran kartları şu anda en trend kripto para birimlerinin madenciliği için uygun donanımdır. GPU’lar matematik problemlerini çözmek için tasarlanmıştır çünkü bir video oyunu çalıştırmak için paralel işlemlerde tonlarca matematik hesaplamaları gerekir. Bu temel özellik ekran kartlarını kripto para madenciliği için uygun hale getirir.

Kripto para birimlerinin babası olarak nitelendirilen Bitcoin de daha önceden GPU’lar ile üretiliyordu. Aynı zamanda grafik kartları için tüketici pazarını strese sokmak için çıkarıldı. Ancak ASIC sistemler Bitcoin madenciliği için daha uygun donanım haline gelmesiyle birlikte ekran kartları üzerindeki baskı azaldı.

Sonuç olarak Bitcoin hariç çoğu kripto para biriminin büyük ölçüde grafik kartları tarafından madenciliği yapılıyor. Çoğu kişi, düzinelerce kart alarak bu işe giriyor ve bu sebeple bu alanda büyük bir kıtlık yaşanıyor.

NVIDIA’dan LHR Atağı

Kripto para madencileri yerine oyuncuların isteklerini karşılamak isteyen NVIDIA 2021 Mayıs ayının ortalarında LHR programını duyurdu. Bu program yeni üretilen RTX 3080, RTX 3070, RTX 3060 Ti gibi ekran kartlarının madencilik gelirlerini çok fazla kısıtladı. Yeni üretilecek LHR modelleri artık ekran kartını aldığınızda kutu üzerinde büyük harflerle madenciliğe uygun olmadığı belirtilecek.

NVIDIA bu programla birlikte madencileri üzse de Madencileri yalnız bırakmayacağını da belirtiyor. NVIDIA madenci çılgınlığını biraz olsun rahatlatmak için özellikle kripto para borsası için normal oyuncuların ekran kartına olan talebi azaltacak Gigabyte CMP 30HX modeliyle madencilik alanında ilk ekran kartını üretti.

Madencilerin talebini azaltsa bile LHR programının ekran kartlarını mağaza raflarına geri getirip getirmeyeceği henüz belli değil. Madencilik karşıtı korumalara sahip RTX 3060 bu yılın başlarında piyasaya sürüldüğünde hızlı bir şekilde tükendi. NVIDIA’nın diğer RTX kartları için aynısının yaşanmayacağını düşünmek için hiçbir sebep yok, özellikle de oyunculardan çok fazla talep varsa.

Tüm bunlara bakarak yeni LHR teknolojisi doğru yönde atılmış bir adımdır ve umarım grafik kartlarını daha kolay elde edilebilir hale getirecektir.

Elbette bu NVIDIA’nın kendini tekrardan ayağa düşürmediğini ve Ethereum karşıtı madencilik korumalarını öldüren bir yazılım güncellemesi yayınlamadığını varsayıyor.

Daha fazla oku: Mining Yapılacak En İyi Ekran Kartları Önerileri (Güncel)

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.