TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Localhost Nedir? Nasıl Kurulur?

0

Localhost herhangi bir bilgisayar ağı için programın üzerinde çalıştığı bilgisayarı ifade eden terim olarak ele alınmaktadır. Fiziksel ağ kaynaklarına sahip olmadan yerel makinede problem veya uygulamayı barındıran bilmemiz de mümkün hale getiren bir sunucu gibi davranmaksı sebebiyle oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilgisayar için sanal bir sunucu görevi gören localhost, modeme veya başka bir iletişim ekipmanına duyduğunuz ihtiyacı ortadan kaldırır.

Üzerinde çalıştığınız internet siteleri localhost sayesinde teknik olarak çevrimdışı konumunda kalacak ve internet üzerinden her işlenmez olacaktır. Yalnızca bulunduğu bilgisayarın kullanıcısı tarafından görüntülenmesini mümkün hale getiren bu uygulama, sunucuya yerleştirilmeden önce beklentileri karşılayıp karşılamadığını tespit edebilmek adına sıklıkla kullanılır.

Localhost Nasıl Kurulur?

Localhost kurulumu için Windows ve Unix tabanlı sistemlerde bu “hosts” adlı dosyayı çalıştırmak gerekir. Windows işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan bu özelliği aktif hale getirmek adına denetim masasından program ve özelliklere giderek, bu kısımdan ise Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu kısımda internet information services barındırabilir web çekirdeği seçeneklerin işaretlediğinizde kurulum başlatılacaktır.

Daha sonra information services kısmını onaylarak açılan pencereleri de onaylayarak, kuruluma devam etmeniz gerekir. Bu işlemleri onayladığınızda kurulum için gerekli dosya aranacak ve değişiklikler bilgisayarınıza uygulanacaktır. Tamamlandı uyarısını gördüğünüzde kapat butonuna basarak kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet tarayıcınıza localhost yazarak kurulumun gerçekleştiğinden emin olabilirsiniz. Çeşitli avantajları sebebiyle pek çok kişi tarafından kullanılan uygulamanın kurulumu kolay olması da avantajların arasında bulunmaktadır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.