TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

macOS Monterey’de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir?

0

macOS Monterey‘de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir? Apple attığı adımlarla ve hayatımızı kolaylaştıracak kısa yollar ile her seferinde beğenimizi kazanmayı başaran bir firma olmayı sürdürüyor. Apple macOS Monterey‘in piyasaya sürülmesinin ardından, kullanıcıların keyfini çıkarması için etkileyici bir yeni özellikler listesi kullanıcıların hizmetine sunuldu. Bu kılavuzda, son yıllarda Apple‘ın daha fazla üzerinde durarak geliştirmelerini yoğunlaştırdığı görülen bir özellik olan widget‘ları bu yazımızda ele alacağız.

MacOS Monterey için en yeni widget‘ın ne olduğunu size anlatırken, bu yazımızda macOS Monterey’de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir? widget‘ları nasıl ekleyeceğinizi ve kaldıracağınızı en kısa yollardan göstereceğiz.

macOS Monterey’de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir? Widget nedir?

macOS Monterey'de Mac'inize Widget Nasıl Eklenir?

Widget, ilgili olduğu uygulama konusunda size yardımcı bilgiler veren bayt boyutunda bir küçük veya büyük pencerelere verilen isimdir. Bunlara daha sonra bilmek istediklerinizi söylemek için bir bakışta erişebilirsiniz elinizin altında gözünüzün önünde olmaları da muhtemeldir. Yaygın örneklerden bir kaçını söylemek gerekirse, hava durumu, haberler ve fotoğraflar için widget‘ları içerir.

Monterey‘de standart olarak kullanılabilen birkaç stok widget‘ı bulunmaktadır. Fakat birçok uygulama, onları indirdikten sonra bir widget ekleme seçeneğini sizlerin karşısına çıkaracaktır. Hem Dark Noise hem de Overcast, Monterey‘deki kenar çubuğuna istediğiniz gibi ekleyebileceğiniz widget‘lara sahiptir.

macOS‘te masaüstüyken, menü çubuğundaki saate basın veya sağdan izleme dörtgeni üzerinde iki parmağınızla kaydırın; tüm etkin widget‘ları gösteren kenar çubuğu görünecektir.

macOS Monterey’de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir? Bildirim Merkezinize widget nasıl eklenir

macOS Monterey'de Mac'inize Widget Nasıl Eklenir?

Widget‘lar, macOS Catalina‘da kaldırılmadan önce uzun yıllar Mac‘te Dashboard adlı bir uygulamada kendisine yer buldu.

Ancak yine de kenar çubuğuna bir widget eklemek çok basit ve kolaydır:

1. Bildirim Merkezi’nin altında, ‘Widget’ları Düzenle‘ yazan yere tıklayın.

2. Daha sonrasında ise mevcut widget kategorilerinin bir listesini göreceksiniz.

3. İstediğiniz widget‘ı bulduktan sonra, Ekle düğmesini görene kadar fare imlecinizi bunun üzerine getirin ve tıklayın.

4. İstediğiniz tüm widget‘ları ekledikten sonra, ekranın sağ tarafında, seçtiğiniz herhangi bir etkin widget‘ın altında ‘Bitti‘yi tıklayın.

macOS Monterey’de Mac’inize Widget Nasıl Eklenir? Yeni Widget’ımı Bul’u kullanma

macOS Monterey'de Mac'inize Widget Nasıl Eklenir?

Widget ailesine yeni bir ek olarak, Find My widget, uygulamaya gitmenize gerek kalmadan Bildirim Merkezinize kişi veya öğe konumları eklemenize olanak tanır. Sizin için önemli olan şeylerin yerini takip etmenizi sağlar.

Daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.