TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Mavi Ekran Hatası Neden Kaynaklanır?

0

Mavi ekran hatası Windows kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlar arasında yer alıyor. Çeşitli hatalara yönelik sistemin kullanılamaz hale gelmesi ise mavi ekran sorunu olarak öne çıkıyor. Mavi ekran hatasına Windows ilk sürümlerinden itibaren yer verdi çünkü bu hata aslında bilgisayar kullanımını kısıtlamaktan öte önemli bir uyarı olarak gösteriliyor.

Mavi Ekran Sebepleri

Mavi ekran hatasının sebepleri donanımsal veya yazılımsal olabilir. Bilgisayarlar kompakt yapıda oldukları için çok çeşitli hatalar ile karşı karşıya kalabilirler. Bu hatalar da fark edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Windows ise bu noktada çeşitli hasarlardan korumak adına kullanıcıları için mavi ekran hatasını geliştirmiştir. BSoD olarak bilinen mavi ekran esasında Windows’un zarar görmesini engelliyor.

Donanım ve yazılımsal kaynaklı olarak sorun ortaya çıktığında Windows, bu hata ekranı ile cihazdaki işlemlere son verir. Bunu otomatik olarak yapar ve kapatmanın bir yolu yoktur. Tek bir mavi ekran hatası sebebi yoktur. Hatta çok uzun şekilde tüm hataların ve sebeplerinin açıklanması çok zaman alacaktır. Bu yüzden hata bazlı olarak mavi ekran değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Mavi ekran çıktığında aynı zamanda hataya sebep olan durumu da gösteren bir kod ekranda yer almaktadır. Bu koda yönelik araştırmalar yapıldığında hatanın tam olarak neden kaynaklandığını tespit etmek mümkün olacaktır. Bu yüzden mavi ekran hatasının çözümü için ilgili kod hakkında araştırma yapılmalı ve çözüm sağlanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.