TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Mikro İhracat Nedir ve Nasıl Yapabilirsiniz?

0

E-ticaretin ve online ödeme sistemlerinin gelişmesi yurt dışına satış yapmayı kolaylaştırmıştır. İyi bir operasyon planlaması yaparak ürettiğiniz veya tedarik ettiğiniz ürünleri yurt dışına satabilirsiniz. Ülke dışına yönelik e-ticaret faaliyetleri, kapsamına göre değişiklik gösterir. Bazı faaliyetlerde vergi muafiyeti mevcuttur. Sizin için hazırladığımız bu yazıyı okuyarak yurt dışı satışları ve mikro ihracat kavramı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

E-İhracat Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

“E-ihracat nedir?” sorusunu online mecralar üzerinden yurt dışına yapılan satış faaliyetleri olarak yanıtlayabiliriz. Kurumsal web sitesi, pazar yeri platformu, sosyal medya uygulaması veya aplikasyon üzerinden gerçekleştirilen satışlar bu kapsamda yer alır. E-ticaret aşamaları; ürünün türüne, fiyatına, ağırlığına ve satış platformuna göre değişiklik gösterir.

“E-ihracat nasıl yapılır?” sorusuna detaylı bir yanıt vermek için satış mecralarından bahsetmek gerekir. Alıcı ve satıcının web sitesi üzerinden bir araya geldiği satış biçimi online pazar yeri olarak adlandırılır. Mikro ihracat faaliyetleri genel olarak bu platformlar üzerinden gerçekleştirilir.

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat, ürünün tutarına ve ağırlığına göre belirlenen bir tanımdır. Tek seferde 15 bin avrodan düşük fiyatlarla yurt dışına satılan ürünler bu kapsamda yer alır. Satışın bu şekilde tanımlanması için fatura bedelinin söz konusu rakamdan az olması gerekir. “Mikro ihracat nedir?” sorusunu yanıtlarken ürün ağırlığından da bahsetmek gerekir. Total ağırlığı 300 kilogramı aşmayan ürünler bu kapsamda değerlendirilir.

İhracatın mikro veya makro olarak tanımlanması tekil satışın özelliklerine bağlıdır. Örneğin; değeri 15 bin avroyu ve toplam ağırlığı 300 kiloyu geçmeyen toptan ürünler mikro ihracat özelliklerine sahiptir. Bu nedenle de mikro ihracatta en çok satılan ürünler genellikle günlük kullanıma yönelik materyallerdir. Dolayısıyla perakende ürünlerin genel olarak bu kapsamda yer aldığını söylememiz mümkündür. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için “Mikro İhracat” başlıklı IdeaSoft içeriğini okuyabilirsiniz.

Mikro İhracatta İzlenmesi Gereken Aşamalar Nelerdir?

Mikro ihracat yapmak için öncelikle ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) hazırlanması gerekir. Söz konusu beyanname, ürünün yurt dışında dolaşımda olmasını sağlar. Hazırlanan belge kargo firmasına teslim edilir.

Resmî beyanlar mikro ihracat şartları arasında yer alır. Yurt dışına yönelik e-ihracat yapan şirketlerin, faaliyetlerini resmî kurumlara bildirmesi gerekir. Ürünün ülke dışına çıkarılması resmî onaya bağlıdır. Mikro ihracat aşamaları standart yurt dışı satışlarına göre daha pratiktir. Bu kapsamda yer alan satışların onaylanması da genellikle kısa sürer. İyi bir kargo firmasıyla anlaşarak yurt dışı satış faaliyetlerinizin sorunsuz işlemesini sağlayabilirsiniz.

Mikro İhracat için Hangi Belgeler Gerekir?

Yurt dışına yönelik satış yapmak için resmî kurumlara çeşitli belgelerin ibraz edilmesi gerekir. Bu dokümanlar, devlet kurumlarının yanı sıra kargo firmaları tarafından da istenebilir. Söz konusu mikro ihracat belgeleri şunlardır:

 

  • Dolaylı temsil yetki belgesi
  • İhracat bilgi formu
  • E-arşiv fatura veya maliye onaylı fatura
  • İngilizce fatura

 

Yukarıdaki belgelere ek olarak, 15 bin avronun altındaki yurt dışı satışlarında mikro ihracat faturası gerekir. Söz konusu fatura; alıcı, gönderici, ürün ve satışa dair detaylı bilgileri içerir. Bu doküman mikro ihracat için gerekli belgeler arasında büyük bir öneme sahiptir.

IdeaSoft ile Sınırları Aşın ve Yeni Müşteriler Kazanın

Ürünlerinizi yurt dışına satarak mikro ihracat avantajlarından yararlanmak isterseniz IdeaSoft’un altyapı paketlerini kullanabilirsiniz. E-ticaret alanında Türkiye’nin önemli firmalarından biri olan IdeaSoft, ihracat yapan firmalar için etkin çözümler üretir. Markanın ürettiği yazılımları kullanarak mikro e-ihracat aşamalarını etkin bir biçimde yürütebilirsiniz. Böylece e-ihracat avantajlarından kolayca faydalanmanız mümkün olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.