TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Motorlu Hasta Yatağı Özellikleri Nedir?

0

Bir hasta için hasta yatağı tercih etmek oldukça önemlidir. Çünkü yatağa bağımlı hastalar için yatak, onun tüm zamanını idare ettiği bir alandır. Yatak konforlu olmalı, hasta uzun süre uzansa bile rahatsız olmamalıdır. Hasta yatağı tercih edilirken doktora danışılabilir. Hastanın ihtiyacına göre, hastalığa göre yatak tercihi yapılabilir.

Motorlu hasta yatağı özellikleri nedir?

Motorlu hasta yatağı iki motorlu, üç motorlu veya dört motorlu olabilir.

Hasta yataklarının motorlu yapılmasının sebebi, hastanın yatağı istediği şekilde ayarlayabilmesidir. Bu ayarlama butonlu kumanda yöntemi ile olabilir. Kontrol butonları yatağa sabit olabileceği gibi uzaktan kumanda yöntemi ile de olabilir.

Motorlu hasta yatakları ile yerden yükseklik ayarlanabilir. Böylece hasta yatağı yere yaklaştırabilir ki böylece daha rahat yataktan inebilir veya yerden yükseltebilir.

Motorlu hasta yataklarında baş kısmı yukarı kaldırılabilir. Hasta uzun süre tamamen yatay uzandığında baş kısmını kaldırarak daha rahat uzanabilir. Ayrıca baş kısmını kaldırarak yemek yiyebilir. Motorlu hasta yatağı almadan önce baş kısmının ne kadarlık açı ile kalkabileceği öğrenilmelidir. Bu motorlu hasta yataklarına göre değişmektedir.

Motorlu hasta yatakları diz hizasında kıvrılıp yukarı kalkacak şekilde yukarı kalkabilir. Bazı hastalar için ayak bölümünün yükseltilmesi istenebilir. Bu özellik, bu tür hastalar için oldukça fonksiyoneldir.

Motorlu hasta yataklarının taşıyabileceği maksimum kg miktarı dikkate alınmalıdır. Bu miktar 150 – 250 kg arasında değişebilir.

Özellikle yara oluşumunun önüne geçmeyi amaçlayan havalı hasta yatağı modelleri bulunur. Yatağa hava verilerek vücut üzerindeki baskı azaltılır.

Motorlu hasta yatakları tekerleklidir. Böylece hasta yatağının yeri rahatlıkla değiştirilebilir. Dört tekerleğe sahip olan hasta yataklarının ikisi veya dördü birden kilitlenebilir. Kilitlenme özelliği sayesinde hasta yatağının hareket etmesi engellenir.

Serum askısı bazı motorlu hasta yatağı modellerinde bulunabilir. Böylece ek bir askı getirmeye ihtiyaç kalmaz.

ABS başlık nedir?

ABS terimi hasta yataklarında sıkça kullanılan bir kelimedir. “Akrilonitril bütadien stiren” kelimelerinin baş harfinden türetilen ABS sert ve hafif bir polimerdir. Otomotiv parçası, koruyucu kask, oyuncak gibi ürünlerde de kullanılan ABS sağlamdır ve daha kolay temizlenebilir. Motorlu hasta yatağı başlıklarında kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.