TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

OLED Ekran Nedir?

0

Günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan OLED ekran teriminin ne anlama geldiğine, teknoloji dünyasında OLED ekranın ne olduğuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Ekran teknolojileri konusunda bu zamana kadar çok sayıda farklı panel teknolojisinin çıktığı bilinen bir durum olup, OLED de gerek televizyonlarda gerekse akıllı telefonlarda son derece yaygın bir şekilde kullanılan teknolojik terimlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

OLED yapı olarak çok incedir ve iki yarı iletken ile çok sayıda organik ince film tabakasının birleşip oluşturmakta olduğu yapı olarak tanımlanabilir. Üzerinden bir elektrik akımı geçtiğini zaman parlak bir ışın yaymakta, böylece standart LCD ekran panellerinden ayrılmaktadır.

LCD ekran yapılarında görüntünün sunulabilmesi için beyaz bir arkaplan ışığı gerekir. OLED ekranlarda ise böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu da OLED panel yapılarının daha az enerji harcaması anlamına gelmekte ve bu da onu bütçe açısından daha iyi ve çevre dostu bir hale de getirmektedir. OLED ekran yapıları son derece incedir ve buna karşın LCD ekranlara nazaran daha yüksek parlaklık değerlerine de çıkabilmektedir.

OLED ekranların cep telefonlarında tercih edilmesi durumu, daha düşük enerji tüketimi açısından yaygındır. Akıllı telefonların sıklıkla şarj olması gereken cihazlar olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu oldukça önem arz etmektedir.

OLED panel yapıları, cihazlarda gerçek ve parlak tonlara yakın renklerde görüntü sağlamaktadır. OLED yapıların temel mantığı ekran üzerinde bulunan her pikselin kendi ışık kaynağına sahip olmasıdır. Arka ışıklandırmaya ve renk filtresine herhangi bir ihtiyaç bulunmamaktadır. OLED pikseller en az üç renge sahip alt pikseller kullanmaktadır. Kırmızı, yeşil ve mavi olarak üç fraklı alt piksel rengi yer almaktadır.

Gerek görüntü kalitesi gerekse daha az enerji tüketmesiyle popüler olan teknolojiler arasında olan OLED, farklı alt türleriyle de birlikte yaygınlaşmayı sürdürmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.