TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Profesyonel DNS nedir?

0

Profesyonel DNS etki alanı adlarını işleyebilen bir hizmet olarak bilinmektedir. Host A, NS, CName ve MX kayıtlarını barındırır. Böylelikle de birbirinden farklı lokasyonlarda güvenli ve yedeklenmiş DNS sunucularına sahip olabilirsiniz. Bu yönetim son derece hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleşir.

Profesyonel DNS ile Girilebilen Kayıtlar

Profesyonel DNs kullanmak pek çok kayda erişim sağlamak anlamına da gelmektedir.

NS Kayıtları: Alan adları ve sunucular arasında IP adresleme yapan kayıtlardır. Etki alanı adı için DNS hizmeti sağlamakta olan sunucu ve adresini belirtmektedir.

CNAME Kayıtları: Gerçek bir alan adına yeni bir takma ad ekleme amacı ile bu kayıtlar kullanılabilir. CNAME kayıtları ile tüm etki alanınızı kaydettikten sonra, etki alanınıza işaret eden bir alt etki alanı kullanmak için CNAME kaydını düzenleyebilirsiniz (ör. www.website.com yerine site.website.com).

A Kaydı: Bir alan adı veya bir alan adıyla ilişkili bir alt alan adını bir adrese göndermek için kullanılır. Alt alan adını boş bırakmak, alan adının kendisi için bir giriş oluşturur. Bu işleme alt alan adı da denir.

MX Kaydı: Alan adınızla birlikte kullandığınız e-posta adresinin iletişimini kontrol etmek için kullanılır. Çok sayıda tanımlanabilir. MX kayıtlarınızı e-posta servis sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

TXT Kayıtları: DNS tanımlama kaydıdır. Belirsiz, biçimlendirilmemiş metni, sunucu, ağ ve veri merkezi bilgileri gibi insan tarafından okunabilen açıklayıcı bilgilerle ilişkilendirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.