TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Renk Kodu Nasıl Bulunur? Rehber

0

Bu yazımızda renk kodu bulabilmek adına hangi adımların uygulanması gerektiğine değiniyor, renk kodu hususunda genel bilgilere yer veriyoruz.

Tasarımlarda keşfettiğiniz eşsiz bir rengi kaybetmemek adına rengin ne olduğunu yani kodunu tam olarak bilmeniz gerekir. Sonuçta renk paletlerinde tek tek araştırma yapmak yerine o rengin kodunu öğrenerek nokta atışı bir biçimde renk seçimi yapabilirsiniz. İşte bu sebeple renk kodunu bilmeniz önem arz eden bir durumdur.

Tasarlamış olduğunuz bir üründe renk belirlediğinizde onun renk kodunu mutlaka kaybetmeyeceğiniz bir yerlere kaydetmeniz gerekmektedir. Renk kodunu bilmiyorsanız da tespit edebilirsiniz. Peki renk kodunu tespit edebilmek için uygulanabilecek olan yöntem nedir?

Renk kodu tespit etme adımları:

Renk kodunu belirleyebilmek adına kullanılabilen çok sayıda internet aracı bulunmaktadır. Adobe Color da bunlardan biridir. Adobe Color aracını kullanarak renk kodunuzu belirleyebilmek adına ilk olarak Adobe Color resmi internet sitesini açınız. Sonrasında da Temayı Ayıkla sayfasını açınız. Ardından renk kodunu bulmak istediğiniz görselin yüklemesini yapınız. Sonrasında görselde yer alan renklerin kodları gözükecek olup, böylece renk tasarımı yaptıysanız ve kodunuzu kaybetmiş durumdaysanız görsel yüklemesi yaparak kolayca tespitini yapabilirsiniz.

Renk kodu tüm programlarda ortaktır. Dolayısıyla bir renk kodunu doğru kaydetmenizin ardından istediğiniz platformda aynı renk kodunu kullanarak aynı renge ulaşabilirsiniz.

Kontrast denetimi

Adobe Color kullanarak kontrast denetlemesi yapabilirsiniz. Bu hususta ilk olarak Adobe Color internet sitesini görüntülemenizin ardından Erişilebilirlik Araçları yazılı sayfayı açınız. Ardından Arka Plan Rengi yazısına arka planda görünecek olan rengin kodunu giriniz. Ön izleme bölümünden iki rengin metin, grafik olarak kullanılmasını görebilirsiniz. Kontrast önerilerini kullanıp doğru renkleri tespit edebilirsiniz. Kullandığınız renk kodunu tespit edip bilmeniz, her tasarımda yer verebilmeniz açısından yararlanabileceğiniz önemli bir konudur. Bu nedenlerle renk kodu tespit etme ve saklama konularını ciddiye almanızı öneriyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.