TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Stalk ile Stolk Arasında Fark Var Mı?

0

Bu yazımızda Stalk kelimesinin ne olduğuna, Stalk ile Stolk arasında bir fark olup olmadığına değiniyoruz.

İngilizce terimlerden olan Stalk, sosyal medya platformlarıyla ilişkilendirilmektedir ve söz konusu platformlar üzerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Stalk işlemini uygulamakta olan bir internet kullanıcısı diğer kullanıcı veya kullanıcıları gizli bir biçimde takip etmiş olur. Söz konusu takipten karşıdaki kişinin haberi olmaması gerekir.

Stalklama yapan kişi, başkasınca paylaşılmış olan bir görsele veya videoya göz atmış olur. Sosyal medyadan nereye gittiğini takip edebilir. Özellikle takip edeceği kişi gittiği yerleri sıklıkla paylaşan bir kişiyse bu konuda stalklama yapanın işi kolaylaşır. Ancak bazı kullanıcılar stalklama yapılmasını engelleyebilmek amacıyla gönderilerini sadece kendisini takip eden kişilerin dışındaki insanların görmesini engellemektedir. Bu bağlamda kendisine takip isteği gönderen ve istek sonucunda onaylamış olduğu kullanıcılar dışındaki kişilerin paylaştıklarını görmesi mümkün olmamaktadır.

En çok stalk yapanlar

En fazla stalklama yapan kişiler genelde evliliği biten veya uzun süredir devam eden ilişkisi biten kişilerdir. Eski sevgililerinin ne yaptığını merak edip stalklama yaparlar. Bu birkaç kez olduğu zaman genelde normal karşılanır fakat sürekli olarak yapılıyor ise tehlikeli boyuta varabilir.

Stolk ile Stalk’ın farkları

Stolk kelimesi ile Stalk kelimesinin arasında aslında bir fark bulunmuyor. Stolk kelimesi esasen Stalk kelimesinin okunuş halidir. Fakat bazı bölümlerde “Stolk” olarak yazıldığı için karmaşa olur. Stolk ile Stalk arasında bu bağlamda bir fark bulunmamaktadır. Tek fark okunuş ve yazılış ile ilgilidir.

Stalk yapan kişinin yanlışlıkla beğenme ihtimali yüksek olduğundan böyle bir durum olduğunda karşı tarafa bildirim giderek stalk yaptığınızın ortaya çıkmış olacağını belirtelim. Dolayısıyla stalklama yapmak kişinin kendi kimliğinin açığa çıkmasına neden olabilecek bir unsurdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.