TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Starlink Yazılım Güncellemesi Çanak Isınma Sorunlarını Düzeltmeyi Amaçlıyor

0

Space Exploration Technologies Corp.‘un (SpaceX) Starlink uydu internet takımyıldızı, şu anda Batı Amerika Birleşik Devletleri’ni kasıp kavuran yoğun sıcak hava dalgasıyla savaşmaya devam ediyor.

Arizona’daki bir Reddit kullanıcısı bu haftanın başlarında yerel sıcaklığın 122°F’ye ulaştıktan sonra kullanıcı çanaklarının kapandığını bildirdi. Starlink müşteri hizmetleri görünüşe göre bu sıcaklığın terminalin performansı için üst sınır olduğunu doğruladı.

Starlink

Starlink Çanakları Sıcaklarda Sorunlar Yaşıyor

Kısa süre sonra başka bir kullanıcı, terminalinin 111° F’ye geldiğinde bile kusursuz bir şekilde çalıştığını ve sıcak bölgelerde yaşayan beta testçileri için bir miktar umut sağladığını açıkladı. Ayrıca, Arizona’dan başka bir kullanıcı kendi deneyimini paylaştı ve kullanıcı terminalinin 120°F sıcaklıkta herhangi bir sorunla karşılaşmadığını belirtti.

Elbette farklı bölgelerden bu sorunlarla karşı karşıya kalan başka müşterilerde var.

Bununla birlikte, Starlink’in bir destek personeli, SpaceX’in aşırı ısınma sorunlarını düzeltmeye yönelik bir yazılım güncellemesi üzerinde çalıştığı konusunda kullanıcılardan birine güvence verdi.

Sosyal medya platformlarında yapılan bazı araştırmalarda, Starlink çanaklarının aşırı ısınma için ilk bakışta anlayabileceğinizden biraz daha fazlası var gibi görünüyor. Çanağı 122°F’de çalışmayan Arizona’lı kullanıcı, onu sert bir zemine yerleştirmişti, bu da dahili bileşenlerin sıcaklığını önemli ölçüde artırma riskini taşıyor.

Her şeye rağmen SpaceX kullanıcı terminalinin aşırı ısınma sorunlarını çözmek için çalışıyor.

SpaceX, bu ay Starlink için iki yazılım güncellemesi yayınladı ve en sonuncusu bu haftanın başında çıktı. Müşteri temsilcilerinin açıklamalarına bakıldığında, müşterilerin sıcak havalarda terminallerinin kusursuz çalışmasını beklemeleri gerektiği görülüyor. Tabii ki, özellikle SpaceX devam eden sorunları çözmek için bir yazılım güncellemesi yayınladıkça, önümüzdeki birkaç hafta içinde daha fazla ayrıntı mevcut olacak.

Starlink Türkiye

Son olarak Starlink’in Türkiye’ye ne zaman geleceği ise elbette birçok kullanıcı için merak konusu. Açıkçası Amerika’da bile yeni yeni uygulamaya geçilen Starlink’in yakın bir tarihte Türkiye’ye geleceğini düşünmüyorum. Ancak gelirse fiyatlarının ucuz olmayacağı kanaatindeyim.

Starlink internet gerçekten çok yüksek hızlara çıkması ve uzay’dan interneti sağlaması ile devrim niteliğindedir. Elon Musk’ın bu projesini ilk duyduğumda gerçekten heyecanlanmıştım ama bu yeni internet yapısının Dünya’nın tamamına ne zaman geleceğini kestiremiyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.