TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Telefona Root Atma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Bu içeriğimizde akıllı telefona root atma hususunda bilinmesi gereken unsurlara değiniyor, bu konuda bilgilere yer veriyoruz.

Akıllı telefon kategorisinde root terimi sıklıkla duyulan bir terim ancak çok az kişi root tercih ediyor. Bir akıllı telefonda güncellemelerin de etkisi ile beraber akıllı telefonun pil ömründe zayıflama meydana geldiği yaygın olarak görülen bir durumdur ve root atılarak bu sorun tersine çevrilebilmektedir. Android akıllı telefon üreticilerince akıllı telefonun özellikleri sınırlandırılmakta olup, telefonu rootlayarak gizli özelliklerin kilidi açılabilmektedir.

Telefonu rootlamak ne işe yarar?

Tam yedekleme yapmanızı sağlar ve pil ömrünüzü uzatır. Overclock ve underclock uygulayabilirsiniz. CustomROM yüklemesi yapabilirsiniz. Telefonun görünümünü özelleştirebilir, reklam engellemelerini daha kapsamlı olarak yapabilir ve modlu olan pek çok uygulamadan yararlanabilirsiniz. Daha bunun gibi pek çok işlev sunmakta olan rootlama eylemi genel olarak akıllı telefonunuz üzerindeki hakimiyetinizi artıracak ve hemen hemen her şeyi kullanıcının kontrolüne bırakacaktır.

Telefona root atarak kullanıcı daha özgür bir kullanım da sağlayabilir. Mesela operatörlerce yüklenmekte olan ve kaldırılamayan, sadece devre dışı bırakılabilmekte olan uygulamaları tamamen kaldırabilirler. Üreticinin artık destek vermemekte olduğu Android sürümünü tekrar kurabilirler. Özel yazı tipleri yükleyebilirler ve böylece standart yazı tiplerine bağlı kalmazlar.

Akıllı telefona bilgisayar kullanmadan root atmak:

Telefonunuza bilgisayar kullanmaksızın root atabilirsiniz. Bu hususta Kingroot kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak KingRoot APK dosyasını indiriniz ve indirme işleminizi bitirmenizin ardından APK dosyasına dokunup yüklemeyi geçiniz. “Bilinmeyen kaynaklardan uygulama yüklemeye izin ver” ayarını aktif hale getirip Yükle’ye basınız. Yüklemenizin tamamlanmasından sonra Kingroot’u başlatabilmek için AÇ butonuna dokununuz ve “Try it”e dokunarak ana ekrana geçip sonrasında “try root”a basın. Yüzde işareti çıktığı taktirde rootlamanın başladığı anlamına gelecektir. Bu noktadan sonra telefonunuzu kapatmayın. Root işlemi esnasında cihaz birkaç kez yeniden başlatılacak olup, rootlama bittiği zaman ana ekrana tekrar dönmüş olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.