TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Temiz Twitch Nedir? Bit Dolandırıcılığı Olayı Nedir?

0

Temiz Twitch Nedir? Bit Dolandırıcılığı Olayı Nedir?

Temiz Twitch Nedir? Bit Dolandırıcılığı Olayı Nedir? İşte Bit Listesi İlk olarak ülkemizin gündemine ciddi bir şekilde ses getirdiğini söylemek istiyoruz. Twitch fenomeni Jahrein‘in gündeme getirmiş olduğu Twitch platformu üzerinden kara para aklama dolandırıcılığı, dün Twitter‘da TT oldu. Amazon‘un yayın platformu Twitch, Türkiye’de yeni bir dolandırıcılık sisteminin aracı haline getirildiği ve ciddi paraların döndürüldüğü ortay çıkarıldı işte detaylar;

Kimliği bilinmeyen kişi ve kişilerce gerçekleştirilen bu dolandırıcılıkta yayıncılara düzenli olarak bağış yapılacağı teklif ediliyor. Fakat bu bağışlar çalıntı kredi kartlarından yayıncılarla anlaşmalı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Kara para aklama olarak nitelendirebilecek bu olaylarda yayıncılar ve dolandırıcılar, bağış yapılan parayı belirli oranlarda aralarında bölüşerek işlemi gerçekleştiriyorlar.

Tüm bu olaylar yeni başlamışken 3 aydır Twitch’te yayın açamayan Jahrein, bugün geri dönerek Bit dolandırıcılığının perde arkasını da detayları ile birlikte insanlara açıklamıştı. Bu yayınla birlikte Türkiye gündeminde yer edinen ‘#temiztwitch’ etiketi altında bazı yayıncılar da kendilerine gelen teklifleri paylaşmaya başlayarak insanları bilgilendirmeyi amaçladıklarını görebiliyoruz.

Twitch‘in tanınan yayıncılarından Grimnax, Jahrein açıklamalarının ardından kendisine gelen bir teklifi paylaşarak dolandırıcıların nasıl ve ne şekilde iletişime geçtiklerini ortaya çıkardı.

Grimnax’a gelen teklife bakarsak, tam olarak Jahrein’in anlattığı modele uyuyordu. Dolandırıcı, önce Grimnax’a düzenli yayın yapması durumunda her ay belli bir miktar bağış yapacaklarını, bu bağışın %80’ini geri alacaklarını, %20’siniyse Grimnax’a vereceğini belirtti. Fakat bunu ifşalayan tek kişi Grimnax değildi ve muhtemelen de olmayacak bu akıma katılan diğer yayıncılar da kendilerine gelen mesajları paylaşmaya başladı.

Twitch Türkiye’deki dolandırıcılık olaylarının ortaya çıkmasıyla bu olaylarda yer alan yayıncıların olduğu bazı listeler de ortalıkta dolaşmaya başladı. Öyle ki listede adı geçen bazı yayıncılar, Twitch kanallarını kapatma kararı alarak ortadan kayboldu.

Jahrein çalıntı kredi kartlarından anlaşılan yayıncılara yüklü miktarlarda bağış yapıldığını ve yayıncıların da dolandırıcılarla işbirliği halinde olduğunu belirtmişti.

Çok az izlenmesi olup dikkat çekmeyeceği düşünülen yayıncılar üzerinden yürütüldüğü iddia edilen kara para aklama işlemi ustaca hazırlanmış bir tezgahta işleniyor.

Bu büyük skandal giderek daha da yayılıp önce ülkemizin gündemine daha sonra da meclise kadar gitti her geçen dakika başka yayıncılara da sıçrarken hem kullanıcılar hem de yayıncılar isyan bayrağını çektiler ve #temiztwitch hareketi başladı.

İlk olarak İrem “ClumsyKittySakmar tarafından dile getirilmiş olan #TemizTwitch çağrısı büyük bir geri dönüş alarak Twitter Türkiye’nin zirvesine oturdu.

Temiz Twitch Nedir? Bit Dolandırıcılığı Olayı Nedir?

Herkesin merak ettiği foruma ve listeye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kara para aklama 

Yayın platformu Twitch’te son günlerde yaşanan olaylar karşısında izleyiciler şaşkınlıklarını saklayamıyor. Kara para aklama yapıldığı, çalıntı kredi kartlarının kullanılarak dolandırıcılık olaylarının yaşandığı iddia edilmesi ve pek çok önemli Twitch yayıncısı da olayın içinde olması insanları büyük bir hayrete düşürmüş durumda.

Dolandırıcılar, yayıncılara ulaşıyor ve uzaktan bilgisayarlar yardımıyla reklam izleyerek Bit  kazandıklarını söylüyorlar. Bu Bitleri ulaştıkları yayıncıya göndereceklerini söyleyerek kurdukları kara para tezgahına dahil ediyorlar.

Jahrein’in anlattıklarından yola çıkarak, Twitch’te yaşanan dolandırıcılık olayı şu şekilde yaşanıyor:

Jahrein’in canlı yayınının tamamını, ve anlattıklarını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Pek çok ünlü isimden #TemizTwitch hareketine destek gelmiş vaziyette.

https://teknohocam.com/temiz-twitch-nedir-bit-dolandiriciligi-olayi-nedir

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.