TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 Ekran Klavye Boyutu Değiştirme Rehberi

0

Bu yazımızda Windows 10 işletim sisteminde ekran klavyesi boyutunu değiştirme hususunda bilinmesi gereken hususlara değiniyoruz.

Her ne kadar Windows 11 işletim sistemi çıkmış olsada henüz yaygınlaşmayı başaramadı ve hali hazırda en çok kullanılan işletim sisteminin Windows 10 olduğu biliniyor. Peki Windows 10 işletim sistemine sahip olan bir bilgisayarda ekran klavye boyutu nasıl değiştirilmektedir? Bu hususta bilinmesi gereken detaylara değiniyoruz.

Windows 10 işletim sisteminde Ekran Klavyesi adlı araç yer almakta olup söz konusu araç bilgisayar kullanıcılarının ekrandan yazı yazabilmesine imkan tanımaktadır. Ekran Klavyesi özellikle fiziksel klavyenin çalışmadığı zamanlarda kullanışlı olmaktadır. Peki yeniden boyutlandırma işlemi nasıl yapılıyor? Adım adım değindik.

Ekran klavyesini çalıştırabilmek için görev çubuğunu, Windows arama işlevini veya çalıştır aracını kullanabilirsiniz. Görev çubuğu ile ekran klavyesini açabilmek için Görev Çubuğuna sağ tıklayınız ve Dokunmatik Klavye Düğmesini Göster seçeneğini seçin. Ardından görev çubuğundaki klavye simgesine tıklayınız. Fiziksel klavye çalışmıyorsa ve hiçbir şekilde ekrana yazı yazamamakta iseniz görev çubuğuna sağ tıklayıp “Dokunmatik klavye düğmesini göster” yazısına tıklamalısınız.

Alternatif olarak; Arama işlevi ile ekran klavyesini açabilmek için görev çubuğundaki arama kutucuğunun içerisine Ekran Klavyesi yazınız ve arama sonuçlarında aracını üzerine çift tıklama yaparak ekran klavyesini çalıştırınız.

Windows 10 Ekran Klavye Boyutu Değiştirme Nasıl Yapılır?

İlk olarak yukarıda bahsetmiş olduğunuz Ekran Klavye aracını çalıştırınız. Ardından aracın bir köşesine basılı tutarak boyutunu ayarlayın. Yani ekran klavyesini açtığınız zaman boyutunu değiştirmek için hangi kısmını genişletmek istiyorsanız üzerine basılı tutup sağa, sola, yukarı ve aşağı oynatmanız yeterli olacaktır.

Ekran klavyesini uzun süre kullanmanızı önermiyoruz çünkü işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapmanız mümkün olmuyor. Aynı zamanda ekran klavyesini kullanırken çok ufaltmayın veya çok büyültmeyin. Örneğin ufalttığınızda farenizi fazla hareket ettirmek zorunda kalmazsınız ancak fazla büyütürseniz her tuşa basmak için farenizi daha fazla hareket ettirmeniz gerecektir ve bu yüzden haddinden fazla büyütmek daha zararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.