TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 Mikrofon Ayarları Hakkında Rehber

0

Bu yazımızda Windows 10 işletim sisteminde mikrofon ayarının nasıl yapıldığına, mikrofonun nasıl etkinleştirilip devre dışı bırakılacağına değiniyoruz.

Microsoft’un bilgisayarlar için sunduğu popüler işletim sistemi olan Windows 10’dan sonra her ne kadar Windows 11 işletim sistemi çıkmış olsada henüz Windows 10 gibi popülerleşemedi ve şu an Windows 10 hala en yaygın işletim sistemi konumunda. Peki Windows 10 üzerinde mikrofon ayarları nasıl yapılıyor?

Mikrofon Etkinleştirme

Windows 10’da mikrofon etkinleştirmesi yapmak için birden fazla yöntemden yararlanabilirsiniz:

Aygıt yöneticisi kullanarak mikrofonu etkinleştirme yöntemi:

İlk olarak Başlat butonuna tıklayıp Aygıt Yöneticisi aracını seçiniz. Sonrasında “Ses Girişleri ve Çıkışları” yazılı yerin üzerine çift tıklayın. Ardından Mikrofon yazısına sağ tık yaparak Özellikler yazısına girin ve Sürücü sekmesine tıklayın. Sonrasında Cihazı Etkinleştir seçeneğine tıklayın. Bu sayede etkinleştirme işlemini yapabilirsiniz. Devre dışı bırakmak için yine aynı bölümü kullanarak Cihazı Devre Dışı Bırak seçeneğini seçiniz ve ardından onay iletişim kutusu üzerinden Evet butonuna basınız. Bu sayede mikrofon devre dışı bir hale gelecektir.

Mikrofon gizlilik ayarlarına erişim

Mikrofon genel ayarlarına erişim için yapmanız gereken şey oldukça basit: İlk olarak Windows arama kutucuğunu çalıştırınız ve oraya Mikrofon yazınız. Sonrasında çıkan seçenekler arasından Mikrofon Gizlilik Ayarları’na tıklayınız. Sonrasında “Uygulamaların mikrofonunuza erişmesine izin verin” yazılı seçeneği kabul ediyorsanız Açık hale getiriniz. Ardından sayfayı aşağıya indirip hangi uygulamaların mikrofonunuzu kullanmasına izin verdiğinizi seçiniz.

Genel mikrofon ayarlarına erişim

Sağ alt köşede yer alan ses simgesinin üzerine gelin ve sağ tık yapın. Ardından Ses Ayarlarını Aça basın. Açılan ekran genel mikrofon ayarı ekranı olup, çıkış cihazını seçme, ses seviyesini belirleme, giriş cihazını seçme ve daha pek çok mikrofon ayarını yapmaya imkan tanımaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.