TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Wndows’u Zaman Ayarlı Şekilde Kapatma Rehberi

0

İçeriğimizde Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızı nasıl zaman ayarı yaparak kapatabileceğiniz konusunda bilgilere yer veriyoruz. İşte zaman ayarlı olarak kapatma rehberi…

Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda zamanlayıp o şekilde kapatarak tasarruf sağlayabiliyorsunuz. Bunun özellikle dosya indirmesi yapılırken çok işe yaradığını söyleyebiliriz. Mesela gece devam edecek olan bir indirmenizin olduğunu düşünelim. Dosya indirmesinin saat 05.00’da bittiğini ve o saatte uykuda olduğunuzu farz edelim. Bu durumda bilgisayarınızın kapanışını zaman ayarlı bir şekilde yapabilirsiniz. Mesela bilgisayarınızı saat 06.00’da kapatabilir ve böylece bilgisayarınızı kapatmak için uykunuzu yarıda kesmek zorunda kalmaz veya bilgisayarınızı fazladan birkaç saat daha çalıştırmamış olursunuz.

Windows zaman ayarı yapma adımları:

Anlatımımız şu an en yaygın işletim sistemi olan Windows 10’a göredir: İlk olarak bilgisayarınızın klavyesindeki Ctrl + S tuş kombinasyonunu kullanınız veyahut arama kutucuğuna Görev Zamanlayıcı yazarak uygulamayı başlatınız.

Açılan ekranda sağ kısımda bulunan Eylemler menüsüne geliniz ve ardından Görev Oluştur seçeneğine tıklayınız. Sonrasında Adı yazan bölüme Otomatik Kapatma yazarak devam ediniz. Ardından alt kısımda yer almakta olan “Kullanıcı Oturum Açmışsa da Açmamışsa da Çalıştır” kutucuğunu işaretleyiniz ve sonrasında Yapılandır kutucuğuna tıklayıp Windows 10 seçeneğini seçerek devam ediniz. Ardından üst kısımda bulunmakta olan menü içerisinden Tetikleyiciler menüsüne geçin. Sonrasında Yeni seçeneğine basınız ve Zamanlama kutucuğunun aktif olup olmadığını kontrol ediniz.

Adımların devamında, Ayarlar kısmında yer alan Günlük seçeneğini seçerek devam ediniz. Bilgisayarın kapanmasını istediğiniz saat kaçsa onu da seçiniz ve ardından Tamam butonuna tıklayınız. Sonrasında üst kısımda yer almakta olan Eylemler menüsüne geçerek Yeni seçeneğine basınız ve Program Başlat kutucuğunu aktif ediniz. Ardından Program / Komut Dosyası kutucuğuna ” shutdown ” yazınız ve Bağımsız Değişkenler Ekle Kutucuğuna /S yazarak Tamam butonuna tıklayarak devam ediniz.

Son olarak üst kısımda bulunan menü içerisinden Koşullar kısmına geçiniz ve Başta Bilgisayar Şu Süreyle Boşta Olduğunda Görevi Başlat kutucuğunu tikleyiniz. Sonrasında da açılan kısımda üstteki kutucuğu 30 dakika, alttaki kutucuğu da 1 saat veya kendinize göre ayarlayıp son olarak Bilgisayarın Kullanılmaya Başlamasıyla Durdur seçeneğini işaretleyerek adımlarınızı tamamlamış ve bilgisayarınızı zaman ayarlı hale getirmiş olursunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.