TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

XLSX Nedir? Hakkında Bilgiler

0

Yazımızda XLSX’in ne anlama geldiği konusuna yer veriyor, XLSX dosyalarına dair bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte habere dair tüm detaylar…

XLXS dosyalarında temel fonksiyonların, elektronik tablo özellikleri ve bunun yanı sıra istatistiksel özelliklerin saklanabildiği bilinmektedir. Eski versiyona sahip olan Excel programı aracılığıyla elektronik bir tablo oluşturulduğunda doküman varsayılan bir biçimde kaydedilmektedir. Bunun sonucunda dosya .xlxs uzantısı almaktadır yani XLSX dosyası oluşturulmaktadır. Microsoft Office 2007 veyahut daha önceki sürümlerde kullanılmakta olan Excel programları aracılığıyla hazırlanmış olan dokümanlar .xlxs şeklinde kaydedilmekte ve bu doğrultuda XLXS dosyası terimine yer verilmektedir.

XLXS Nasıl Açılır?

Bilgisayarınızda XLXS dosyası çalıştırabilmeniz için yüklü bir Excel programınız olması gerekiyor. Ancak program bulunmadığı durumlarda tamamen çaresiz değilsiniz çünkü Microsoft’un kendi web sürümü aracılığıyla da açabilirsiniz. Yani web aracı üzerinden xlsx dosyası çalıştırabilirsiniz. Bununla ilgili olarak Microsoft Online Office internet sitesinden yararlanabilirsiniz.

Online araç ile XLXS dosyası açma yöntemi

İlk etapta Microsoft Online Office resmi internet sitesini görüntülemeniz gerekmektedir. Sonrasında Microsoft hesabınıza ilişkin olarak kişisel bilgilerinizi kullanmak suretiyle giriş yapınız. Sonrasında da sol sütundan Excel hizmetinin seçimini yapınız ve “Karşıya yükle ve aç…” yazısına tıklayınız.

Açmak istediğiniz uygun Excel programı olmadığından açamadığınız XLSX dosyasının seçimini yapınız ve ardından online araç sizi bir süre bekletecek olup, beklenecek olan süre söz konusu dosyanın boyutuna göre farklılık arz eder. Düşük boyut söz konusu ise işlem çok daha kısa sürecektir. Dosyanın açılmasının ardından üzerinde düzenleme yapabilir, sonrasında yaptığınız düzenlemeyi bilgisayarınıza veyahut OneDrive hesabınıza kaydedip işleminizi nihai hale getirebilirsiniz. Farklı bir yöntem isterseniz de XLXS açmak için kullanılabilmekte olan diğer programlardan da yararlanabilirsiniz. Mesela XLXS Open File Tool isimli araç bu doğrultuda işinizi görebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.