TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Yazıcı IP Adresi Nasıl Belirlenir?

0

Yeni içeriğimizde yazıcının IP adresini nasıl belirleyebileceğiniz konusuyla ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Yazıcı ürünleri günümüzde son derece kullanışlı bir yapıdadır. Bilgisayar üzerinde yer almakta olan bir görüntünün fiziki olarak elde edilebilmesi adına imkan sağlamakta olan yazıcılar, bilgisayar çıktısı almak için kullanılmakta olan önemli teknolojilerdendir.

Ofislerde yaygın bir biçimde kullanılmakta olan yazıcılar aynı zamanda evlerde de duruma göre değişmek kaydıyla kullanılabiliyor. Yazıcılar her ne kadar çok işlevsel cihazlar olsalarda sık arıza vermeleriyle de bilinmektedir. Öte yandan bir teknik arıza durumunda uygulanabilecek bazı çözümler bulunmaktadır.

IP adresi

Bir yazıcı arızasını giderebilmek v.b. işler için yazıcı IP adresini bilmek gerekebilmekte olup, Windows işletim sistemli bilgisayarlarda yazıcı IP adresini nasıl tespit edebileceğinize değinecek olursak; İlk olarak Ayarlar bölümüne grinizi ve sonrasında Aygıtlar sekmesini çalıştırınız. Ardından Yazıcılar ve Tarayıcılar seçeneğine giriniz. Çıkan listeden de yazıcınızın ismini bulunuz ve üzerine tıklayınız. Ardından Yönet öğesini seçerek devam ediniz.

Yazıcı özellikleri kısmını seçiniz ve çıkan sekmeler içerisinden Genel olan sayfaya girdiğinizde IP adresi çıkacaktır. Böylece IP adresinizi tespit etmiş olursunuz. Bunun yanı sıra komut satırınız da kullanarak IP adresini tespit edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Windows arama kutucuğunun içerisine cmd yazınız. Sonrasında da komut istemi uygulamasını açıp, açılan pencereye “netstat –r” komutunu yazıp Enter tuşuna basınız. Böylece yazıcı IP adresi çıkacaktır.

Yazıcıların yeni olanlarında genelde LCD ekran bulunur ve söz konusu ekran üzerinden de IP adresini tespit etmeniz mümkündür. Bunun için yazıcıdan yazıcıya değişkenlik gösterebileceğini göz önünde bulundurmak üzere Ayarlar bölümüne girip IP adresini bulabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak sormak istediklerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.