TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Activision Blizzard Microsoft Tarafından Satın Alınıyor

0

Activision Blizzard şirketi 68.7 Milyar dolar gibi büyük bir rakamla Microsoft tarafından satın alınıyor.

Yazılım devi Microsoft, Activision Blizzard şirketini satın alarak PC, konsol ve mobil oyun alanında daha da büyümeyi amaçlıyor. Satın alınacak şirket bünyesinde toplam 10 bin çalışanın bulunduğu Activision, Blizzard ve King stüdyolarını barındırıyor. Warcraft, Overwatch, Diablo, Candy Crush ve Call of Duty gibi büyük yapımlar bu stüdyolara ait. Microsoft bunun yanı sıra Metaverse için yapı taşları sağlayacak.

Satın alımın tamamlanması halinde Microsoft, PUBG oyununu barındıran Tencent ve God of War oyunu yayıncısı Sony şirketlerinin ardından en çok gelir elde eden üçüncü oyun şirketi olacak.

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada özellikle Metaverse platformlarında iyice gelişmek istediklerini açıkladı. Nadella olabilecek her yerde oyun oynamanın mümkün olmasını istediklerini ve bunu amaçladıklarını söyledi. Nadella ayrıca “Activision Blizzard ile birlikte, oyuncuları ve yaratıcıları öncelik alan ve oyun oynamayı güvenli, kapsayıcı ve herkes için erişilebilir kılan yeni bir oyun çağını başlatacağız.” şeklinde Tweet attı.

Microsoft’un Activision Blizzard‘ı almasından sonra özellikle Game Pass platformunda büyük oyun zenginliği bekleniyor. Haber özellikle Xbox kullanıcılarını çok sevindirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.