TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Dijital Pazarlamanın Faydaları ve Kanalları Nelerdir?

0

Dijital Pazarlamanın Faydaları ve Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejileri arasında pek çok yöntemin yer aldığı görülmektedir. Dijital pazarlama yöntemlerinin uygulanması ile birlikte elektronik ortamlarda ürünler ve hizmetler tanıtılabilmektedir. Bu anlamda dijital pazarlama işlemlerinin ve kanallarının pek çok fayda sağladıkları görülmektedir.

Dijital Pazarlamanın Faydaları?

Dijital pazarlamanın firmaya ve müşterilere sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Dijital pazarlama tekniklerinin kullanılması ile birlikte reklamcılık faaliyetlerinin çok daha düşük maliyetler ile gerçekleştirildikleri görülmektedir. Geleneksel pazarlamaya göre çok daha az bir bütçe gerektiren dijital pazarlama, e posta, sosyal medya gibi platformların üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.
 • Sosyal medya gibi platformlarda dijital pazarlama yöntemlerinin kullanılması, yüksek bir getiri sağlamaktadır.
 • Dijital pazarlama işlemleri sonrasında geri dönüş alımı ölçülebilmektedir. Bu sayede pazarlama tekniklerinin işe yarayıp yaramadıkları anlaşılabilmektedir.
 • Geleneksel pazarlamaya göre, dijital pazarlama tekniklerinin çok daha hızlı sonuçlar verdiği görülmektedir.
 • Dijital pazarlama uzmanı, bir reklamın kişiselleştirilmesi üzerine çalışabilmektedir. Bu sayede dijital pazarlama işlemi kişiselleştirilmekte ve müşterinin kendini özel hissetmesi sağlanmaktadır.

Dijital Pazarlamanın Kanalları Nelerdir?

Dijital pazarlama adı altında çok fazla sayıda kanal yer almaktadır. Bu kanallar;

 • Sosyal medyada yer alan içerikler ve reklamlar,
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO),
 • İçeriklerin pazarlanma aşamaları,
 • Google Ads reklamları,
 • Mobil pazarlama,
 • Kurumsal web sitesi olarak sıralanabilmektedirler.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının kullanımı konusunda bilgi veren durumları içermektedir. Bir sosyal medya hesabının nasıl kullanılması gerektiği, acil durumlarda kullanılacak yöntemler, reklam ve içerik yerleştirmeleri, sosyal medya yönetimi adı altında incelenmektedirler.

Sosyal medya yönetimi yapılırken öncelikli olarak hedef kitle belirlenmelidir. Sonrasında ise özgün ve yazım kurallarına uygun içerikler ortaya koyulmalıdır. Ortaya koyulan içeriklerde hedef kitlesine özel bazı kişiselleştirmeler yapılabilmektedir. Sosyal medya yönetiminde rakip analizi her daim dikkat edilmesi gereken bir konudur. Rakiplerin hamleleri ve sosyal medyayı kullanma şekilleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sosyal medya yönetiminde yer alan bir diğer önemli husus ise, reklam yönetimi ve analizlerdir. İçeriklere doğru zamanlarda doğru reklamlar alınmalı ve bu reklamların geri dönüşleri takip edilmelidir.

Sosyal Medya Reklamları

Digital marketing nedir, sorusuna verilen cevaplar içerisinde sosyal medya reklamlarının sıklıkla yer aldıkları görülmektedir. Sosyal medya reklamları, günümüz dijital pazarlama teknikleri içerisinde en çok başvurulanlar arasında bulunmaktadırlar. Sosyal medya reklamları sayesinde dijital pazarlama çok daha etkin bir hale gelmektedir. Aynı zamanda düşük maliyetli, ölçülebilir, kişiselleştirilebilir ve kontrol edilebilir olması nedeni ile de sosyal medya reklamları sıklıkla tercih edilmektedirler.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu ya da kısaca SEO, web sitelerinde yer alan içeriklerin arama motorlarında ön plana çıkması adına kullanılan bir yöntemdir. Web sitelerinin arama motorları üzerinde daha iyi bir performans sergilemeleri, daha üst sıralarda yer almaları ve dolayısıyla daha fazla ziyaret edilmeleri, arama motoru optimizasyonu ile sağlanabilmektedir.

SEO’nun doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. İçerik başlığının doğru seçilmesi, doğru anahtar kelimelerin kullanılması, Javascript menünün kullanılmaması, içeriklerde yazım hatalarının ve anlatım bozukluklarının yer almaması, güncel bir içerik olması, bu konulardan bazılarıdır. SEO’nun doğru bir şekilde kullanıldığı durumlarda web sitelerinin arama motorlarında görünürlüklerinin artması sağlanmaktadır. Bu sayede dijital pazarlama tekniklerinin de daha fazla işe yaradığı görülmektedir.

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlama hizmetleri, markaların müşterilerin ilgilerini çekecek nitelikte içerikleri sunmaları olarak özetlenebilmektedir. İçerik pazarlama teknikleri ile bir kullanıcının ürünü talep etmesi ve satın almak adına harekete geçmesi sağlanmaktadır. İçerik pazarlama tekniklerinin çoğu, kullanıcıların ilgilerini çekmek ve ürünleri satın almalarını sağlamak amacı ile kullanılmaktadırlar. Bu amaç için kullanılan içerik pazarlama yöntemlerinde belirli bir yol izlenmektedir.

Öncelikli olarak hedef kitle belirlenmekte ve kitlenin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Sonrasında ise içeriklerin planlamaları yapılmalıdır. İçeriklerin planlamalarında, nelerin yer alacağı, hangi konular üzerinde durulacağı belirlenmelidir. Sosyal medya pazarlaması kullanılarak hazırlanan içerikler sunulmakta ve hedef kitleye ulaşıp ulaşmadıkları kontrol edilmelidir.

Google, dijital pazarlama alanında Ads ismi verilen bir reklam tekniğini kullanmaktadır. Bu reklam tekniği; Google arama sonuçlarında, Youtube’da ya da iş ortaklığı bulunan sitelerde gerçekleştirilmektedir. Google Ads reklamları, reklam sektörü içerisinde en fazla bütçeye sahip olan kanallar arasında bulunmaktadır. Şirketler veya şahıslar, sahip oldukları markanın görünürlüğünü arttırmak ve müşteri kitlelerine ulaşmak amacı ile Google reklamlarını kullanmaktadırlar.

Google Ads reklamları içerisinde; arama reklamları, alışveriş reklamları, pazarlama reklamları, Youtube reklamları, sosyal medya reklamları, görüntülü reklam ağları yer almaktadır. Geniş bir reklam ağı kitlesi bulunan Google Ads, günümüzde pek çok kişinin tercihleri arasında bulunmaktadır.

Google Ads reklamlarının en çok öne çıkan özellikleri arasında, yeniden pazarlama yer almaktadır. Google’ın yeniden pazarlama özelliği ile birlikte, kullanıcıların geçmişte ziyaret etmiş oldukları uygulamalar ya da web siteleri tekrardan karşılarına çıkarılmaktadır.

Mobil Pazarlama

Dijital pazarlama ajansı, mobil pazarlama alanında hizmet vermektedir. Mobil pazarlamada, kullanıcıların telefon, tablet, bilgisayar gibi akıllı cihazlarına reklam gönderilmektedir. Bu reklamların içerikleri ise, kullanıcıya göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde reklam ve pazarlama tekniklerinin büyük bir çoğunluğu mobil pazarlama üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Web Tasarım

Dijital pazarlama danışmanlığı hizmetleri içerisinde bulunabilen web tasarımı, web sitelerinin hedef kitleye uygun içerikler ve görüntüler ile hazırlanmasıdır. Bir web sitesinin yapım aşamasında öncelikli olarak proje oluşturulmalı sonrasında ise uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Grafik tasarımlarının tamamlanması, web sitesinin test edilmesi içeriklerin hazırlanması gibi aşamaların bitmesinin ardından web tasarımının sonuna gelinmektedir. Web tasarım, siteyi ziyaret eden kişilerin ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilmeleri ve bilgi alabilmeleri adına yapılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.