TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı!

0

AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı! AMD, CES 2022‘de sekiz çekirdeğe (16 iş parçacığı) ve maksimum 5 Ghz frekansa sahip Ryzen 6980HX dahil olmak üzere yeni dizüstü bilgisayar işlemcilerini piyasaya sürdü .

 

Ryzen 6000 ailesinde yüksek performans için bir H-Serisi ve ultra mobilite için bir U-Serisi bulunuyor.

AMD, TSCM 6nm yarı iletken işlemi sayesinde bu frekanslara kolaylıkla ulaşabiliyor. Güncellenmiş Zen 3+ mimarisi AMD Intel‘in son 12’si ile performans ve rekabette bizi nelerin beklediğini zamanla göreceğiz.

AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı!

AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı!

AMD‘ye göre, yeni CPU‘lar sırasıyla tek ve çok iş parçacıklı performansta %11 ve %28′lik bir performans sunuyor. Entegre grafik hızı söz konusu olduğunda, AMD‘nin daha yeni RDNA 2 grafik mimarisi sayesinde Ryzen 5000 serisinden 2 kata kadar daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Ryzen 6000 serisi, çipin güç kullanımını eldeki göreve uyacak şekilde uyarlayan güç tasarrufu özellikleri ile gelecek. Örneğin, video konferans %30’a kadar daha az enerji tüketimine kendini ayarlayacak. Genel platform o kadar verimli ki, testlere göre bazı dizüstü bilgisayar uygulamalarında tam gün video oynatması mümkün olacak.

Ryzen 6000 platformu ayrıca USB 4, PCIe 4 ve Wi-Fi 6E gibi önemli sistem iyileştirmeleri de getiriyor. USB 4, özellikle çok sayıda harici cihaz bağlamak isteyen Creative kullanıcıları için en önemli unsurlardan biriydi.

En yüksek bant genişliği Thunderbolt 4 kadar yüksek olmasa da, USB 4, USB 3.2 gibi çok daha tolere edilebilir bir düzeye kadar aradaki farkı kapatmaya katkıda bulunacak.

AMD‘nin ivmesi devam edecek gibi görünüyor ve yonga üreticisi OEM‘leri kendi platformunu benimsemeye ikna etmek daha fazla işe imza atmak için büyük bir çaba harcadığını yakında bizleri daha büyük haberler beklediğini söyleyebiliriz.. AMD, yakın zamanda, bu dizüstü bilgisayar için belirli bir CPU SKU‘su oluşturarak yeni ThinkPad Z Serisi üzerinde Lenovo ile birlikte çalıştı. Ryzen destekli ürünlerin Şubat ayında gelmesi bekleniyor.

AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı! AMD CES 2022 etkinliğini izleyin:

Sizlere bu yazımızda “AMD Ryzen 6000 Dizüstü Bilgisayar İşlemcileri Tanıtıldı!” başlıklı içeriğimizin detaylarını verdik. Daha fazla içeriğe ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.