TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Android 12 ile Gereksiz Uygulamalardan Kurtulun

0

Yaklaşan Android 12 güncellemesi sizlere gereksiz uygulamalar konusunda yardımcı olabilir.

Zamanla telefonlarımıza birçok uygulama indiriyoruz. Çoğu uygulama çok az depolama alanına sahip olsa da yıllar içinde veri birikir ve telefonunuzun depolama alanının büyük bir bölümünü doldurabilir.

XDA Developers’daki kişiler tarafından yapılan bir APK sökümüne göre, Android 12’nin bir uygulamayı hazırda bekletme özelliği ile geleceği görülüyor. Temel olarak bunun yaptığı şey, bir süredir kullanmadığınız uygulamaları algılaması ve onları “uykuya” almasıdır. İşlem sırasında, telefonunuzda da ekstra olarak yer açar.

Android 12

Bu yenilik, kullanılmayan uygulamaların izinlerinin otomatik olarak iptal edilebildiği bir Android 11 özelliğinin bir uzantısı gibi görünüyor. Ancak bu durum aslında uygulamanın kaldırılmasıyla sonuçlanacak bir girişim olarak karşımıza çıkıyor. Mevcut yinelemesinde, kaldırılan uygulamalar “kullanılmayan uygulamalar” sayfasında listelenecektir.

Bu, iOS kullanıcılarının aşina olabileceği ve kullanılmayan uygulamaları boşaltma seçeneğinin olduğu bir özelliktir. Uygulama simgeleri kalacak, ancak kullanıcılar ona dokunduklarında uygulamayı yeniden indirmesi gerekecek. Bunun Google’ın da uygulayacağı bir şey olup olmayacağından emin değiliz, ancak açığa çıkan haliyle durum böyle görünüyor.

Bu, özellikle başlangıçta bu kadar fazla depolama alanına sahip olmayan alt uç Android cihazlara sahip olanlar için yararlı bir şey olabilir. Bu da hem arka planda çalışan uygulamaları azaltır hem de Ram’den tasarruf etmiş olursunuz. Özellik telefonunuzun ömrünü de uzatır. Çünkü arka planda ne kadar az işlem yapılırsa o kadar az güç harcamış olur. Bu durum da donanımların ömürlerini uzatacaktır.

Android 12 Geliştirici Güncellemesi

Ek olarak sürüm yeni bir güncelleme aldı. Ayrıntıları aşağıdan görebilirsiniz:

  • Bazı cihazlarda, Wi-Fi sinyali güçlü olsa bile cihazın zaman zaman Wi-Fi bağlantısının kesilmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Bazı cihazlarda, kullanıcı Kilit ekranından Güç + Sesi Kısma tuşlarına basarak ekran görüntüsü almaya çalıştığında cihazın “Sistem Kullanıcı Arayüzü durmaya devam ediyor” mesajı görüntülemesi sorunu düzeltildi.
  • Aşırı pil tüketimine neden olabilecek kısmi uyanık kalma kilitleriyle ilgili bir sorun düzeltildi.
  • Bir cihazın parmak izi okuyucusunun, cihaz askıya alındığında yanıt vermemeye başlayarak kullanıcının cihazının kilidini başka bir yöntemle açmasını gerektiren bir sorun düzeltildi.
  • Kullanıcı uygulama bildirim ayarlarına erişmeye çalıştığında Ayarlar uygulamasının çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.
  • Kullanıcı cihazı güncelledikten sonra sistem arayüzünün donmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
  • CellBroadcastReceiver uygulamasının izni alamayarak acil durum uyarılarının çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi .
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.