TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Android Cihaz Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

0

Mobil cihazlar her, geçen gün gelişerek kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya devam ettiği şu günlerde iki farklı işletim sistemi bulunmakta. (Huawei tarafından geliştirilmekte olan HarmonyOS işletim sistemi henüz akıllı telefonlarda mevcut olmadığı için)

Bu işletim sistemlerinin hangisinin daha iyi olduğu yıllardır tartışılmaktadır. Peki hangi işletim sistemi daha kullanışlı? Bu işletim sistemlerinin avantajları ve dezavantajları neler? Android işletim sisteminin iOS işletim sistemine karşı avantajları nelerdir? iOS işletim sisteminin avantajları nelerdir?

iOS’un en Büyük Avantajı Nedir?

Apple tarafından üretilen cihazların işletim sistemi olan iOS, tamamen Apple şirketinin kendi ürettiği bir yazılımdır. Android cihazlara göre en avantajlı olduğu özellik güvenliktir.

iOS, bugüne kadar üretilen en güvenli yazılımlardan biridir. Belki de en iyisidir. iOS yazılımının bu kadar güvenli olmasının nedeni ise dış müdahalelere karşı korumasının bulunmasıdır. Bu koruma nedeniyle bazı dosyaların indirilmesi kısıtlanmaktadır. Apple şirketi, bu koruma sayesinde, dışarıdan gelecek müdahaleler ile kullanıcıların bilgilerinin çalınması gibi bazı sorunlardan kullanıcılarını korumaktadır.

Android’in iOS’a kıyasla üstün olduğu noktalar Nelerdir?

Android, iOS’a karşı güvenlik konusundaki kaybettiği üstünlüğü bazı diğer özellikler ile dengelemektedir.

Telefon Takip Kolaylığı

Android yazılımı olan cihazlar, iOS yazılımı olan cihazlara göre takibi yapılması daha kolaydır. Nedeni ise, Apple tarafından cihazlara yüklenen güvenlik yazılımıdır. Bu yazılım, cihazın takibinin yapılmasını zorlaştırır.

AppStore’un Ücretli Uygulamaları

Bilindiği üzere, Android cihazlar için uygulama ve oyunlar Google Play Store isimli platformdan satın alınabilirken, iOS cihazlar için uygulama ve oyunlar AppStore isimli platformdan satın alınabilmektedir. Appstore isimli platformda bazı uygulama ve oyunlar ücretli iken Google Play Store’de ücretsizdir. Bu nedenle bazı kullanıcılar, Android cihaz tercih etmektedir.

Özelleştirmeye İmkân Tanıması

Android yazılımı, cihazların özelleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Android cihazlarda, menü ve widgetlar gibi kullanıcıların istedikleri gibi düzenleyebileceği bazı özelleştirmeler mevcuttur. Ayrıca, Romlar ile telefonun sistemi de özelleştirilebilmektedir. Apple ürünü olan cihazlarda böyle özelleştirmeler bulunmamaktadır.

Ayar Zorluğu                      

Apple ürünü olan cihazlarda bir uygulama ile ilgili ayar yapılması gerektiğinde bu ayarı uygulama içerisinde yapabilmek olanaksızdır. Ayarların yapılabilmesi için ayarlara girilmesi ve ilgili uygulamanın ayarlarının bulunması gerekmektedir. Fakat Android cihazlarda durum tam tersidir. Android cihazlarda uygulama içerisinden ayar yapabilmek mümkündür. Bu durum da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Mobil Veriyi Kullanarak Uygulama İndirmede Kısıtlama Yapılması

Apple cihazlarda, mobil veri kullanılarak uygulama ve oyun indirme işlemi yapmada kısıtlama vardır. Bir iOS cihazda, mobil veri kullanılarak AppStore mağazasından indirilebilecek maksimum dosya boyutu 150 MB kadardır. Bu durum, Apple kullanıcıları için can sıkıcı bir durum olabilir. Zira mobil veri paketlerinin oldukça yüksek olduğu bu zaman diliminde bu tür kısıtlamalar, kullanıcıların istedikleri uygulamaları satın almasına engel olabilmektedir.

Gelen Arama Olduğunda Arama Dışında İşlem Yapılamaması

Apple şirketi tarafından üretilen cihazlarda, gelen bir aramada tüm ekran tamamen kaplanır. Arama sona erene kadar hiçbir işlem yapılamamaktadır. Fakat Android cihazlarda gelen arama sırasında telefonda işlem yapılmaya devam edilebilir. Eğer gelen arama sırasında cihazda işlem yapılıyorsa, gelen arama arka planda devam eder. Bu durum, bazı kullanıcılar tarafından android cihaz tercih edilme sebebi olabilmektedir.

Sonuç

Sonuç olarak, iOS işletim sistemi kullanan cihazların güvenliği Android cihazlara göre daha fazla olsa da kullanım kolaylığı konusunda Android işletim cihazı kullanan cihazlar iOS cihazlarına göre daha öndedir. O halde, kullanıcılar, eğer güvenliği yüksek cihaz isterseler iOS, kullanım kolaylığı isterseler Android cihaz tercih etmeleri yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.