TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

0

Bilgisayarda zamanla atık dosyalar birikir ve bilgisayarı yavaşlatır. Peki bu sorun nasıl giderilir? Bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır? Bilgisayarı hızlandırmanın en etkili yöntemi format atmaktır. Fakat bilgisayarına format atmak istemeyen kullanıcılar için alternatif yöntemler de mevcut.

Hızlı bilgisayar temiz bilgisayardır. Bilgisayarın hızlanması için en etkili yollardan biri gereksiz dosyalar temizlemektir.

CMD Komutları ile Bilgisayar Hızlandırma

CMD komutları ile yapılacak bazı ayarlar bilgisayarın hızının artmasında oldukça yardımcı olacaktır. Yapılması gereken ilk şey CMD’yi açmak elbette. Aslında bu yöntemi herkes kolaylıkla uygulayabilir. Yapılması gereken Windows + R kombinasyonunu kullanmak ya da başlat menüsünün çalıştır kısmına CMD yazıp CMD ye girdikten sonra aşağıda verilen kodların girilmesi yeterli olacaktır.

CMD kodları:

chkdsk /r /f

sfc /scannow

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth

DISM.exe /Online /Cleanup-image /RestoreHealth

cipher/w:c

ipconfig /flushdns

Kayıt Defteri Temizleme Nasıl Yapılır?

Windows 7 ve Windows 10 bilgisayarlarda kayıt defterinde gereksiz dosyalar, çerezler ve diğer şeyler birikmesi sonucu eskisi kadar hızlı çalışmamaya başlar. Bir başka değişle yavaşlar. Bilgisayarın

hızlanması için tüm bu dosyaların temizlenmesi gerekmektedir. Fakat hepsini tek tek silmek imkansızdır. Bu dosyaları temizlemek için CCleaner isimli uygulamayı kullanılabilir. Bu uygulamayı kullanarak tek tuşla tüm kayıt defterini tamamen temizlenebilir.

Disk Temizleme Nasıl Yapılır?

Kayıt defterinde biriken dosyalar gibi kullanılmayan bir sürü dosya da diskte birikiyor. Diske biriken bu gereksiz dosyalar bilgisayarı oldukça yavaşlatıyor. Disk oldukça kolay bir biçimde temizlenebilir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır:

1- Bilgisayarın açılması

2- Temizlenmek istenen diske sağ tık yapıp diski temizle seçeneğinin seçilmesi

3- Açılan pencerenin sol tarafındaki “sistem dosyalarını temizle” seçeneğinin üstüne tıklanması

Gereksiz Programları Silmek

Bilgisayar kullanıcılarının aslında kullanmadığı fakat silmediği programlar mevcuttur. Kullanılmayan bu programlar bilgisayarın hafızasında yer kaplar ve bilgisayarın yavaşlamasına neden olur. Denetim masası kısmından “program ekle / kaldır” seçeneğini kullanarak kullanılmayan programlar kolaylıkla silinebilir. Bu sayede, bilgisayar oldukça hızlı çalışmaya başlayacaktır.

Bilgisayarı Soğuk Tutmak

Bilgisayarın uzun süre kullanımı sonucu ısındığını gözlemlenir. Bilgisayar ısındığı zaman performansı ve hızı düşmeye başlar. Bilgisayarın fanlarının düzgün çalışması bilgisayarın ısınmasını engellemektedir. Daha kaliteli fan kullanmak bilgisayarın soğuk tutulması için kullanıcılılara yardımcı olacaktır. Eğer bilgisayar normalden fazla ısınıyorsa bilgisayarın içini açıp bilgisayarın fanlarının temizlenmesi gerekir. Ara sıra fanları temizlemek bilgisayar için iyi olacaktır. Eğer temizlendiği halde bilgisayar ısınmaya devam ediyorsa fanlarının değişmesi iyi olacaktır.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatmak

Bilgisayarın hızlandırılması için verilen bir diğer taktik başlangıçta açılan programları kapatmaktır. Bilgisayar her başlatıldığında otomatik olarak açılan bazı program ve yazılımlar bulunmaktadır. Bu programları kapatmak bilgisayarın hızlanmasını sağlayacaktır.

Windows Güncellemeleri Yapmak

Bazı kullanıcıların gereksiz olarak gördüğü Windows güncellemelerini ertelemek veya hiç yapmamak bilgisayarın yavaşlamasına sebep olabilir. Nedenini ise şu şekilde açıklanabilir; bilgisayarı güncellemek bilgisayarın performansını arttırır ve bilgisayarı optimize eder.

Sık kullanılan uygulamaları öncelik Olarak Ayarlamak

Bilgisayar kullanırken donma, kasma ya da takılmaya neden olan programları öncelikli hale getirmek sorun yaşamadan kullanmaya yardım edecektir. Programları öncelikli hale getirmek için ilk olarak yapılması gereken görev yöneticisine girmek. Daha sonra ise ayrıntılar yazısına tıklamak. Ardından da “öncelikli ayarla” yazısının üstüne tıklayıp, buradan öncelikli hale getirmek istenilen programın bulunması gerekmekte sonrasında sağ tık yapıp, öncelik seçimini “yüksek” olarak ayarlanması gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra öncelikli hale getirilen program daha hızlı çalışmaya başlayacaktır.

HDD Yerine SSD Kullanmak

Bilgisayarın daha hızlı hale gelmesi için yapılabilecek bir başka yöntem harddidklerin değiştirilmesidir. Eğer HDD kullanılmakta ise SSD ile değiştirilmesi bilgisayarın hızının artmasına yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.