TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Akıllı Telefondan TV’ye Nasıl Görüntü Aktarılır?

0

Akıllı telefonundan tv ye görüntü aktarmanın nasıl yapıldığını şüphesiz birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. İnsanlar akıllı telefonlarından Youtube ve Netflix gibi bazı dijital platformlardaki video, film-dizi gibi bazı içerikleri tvye aktararak daha büyük ve çözünürlüğü yüksek yani daha kaliteli bir kullanım deneyimi istemektedirler. Peki akıllı telefondan tvye nasıl görüntü aktarılır?

Telefonda bulunan video film dizi gibi görüntüleri televizyona aktarmak için oldukça çeşitli yöntemler bulunmaktadır. TV ve akıllı telefonlar arasında görüntü paylaşımı yapmak için bazı zamanlar ek yazılım kullanmak gerekmektedir. Bazı durumlarda ise bazı ek ekipmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Telefondan tvye görüntü aktarımı için donanımlarında cihazlar arası görüntü paylaşımını destekleme özelliğine sahip olması, görüntü aktarımı için oldukça önemlidir.

Bu yöntemler sayesinde android veya iOS işletim sistemine sahip olan telefonunuzu kullanarak, evinizdeki televizyonunuza nasıl görüntü aktarımı yapabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemlerin bazıları direkt olarak kullanılırken bazıları ise ek aparat yardımıyla işlevsel hale gelmektedir. Yukarıdaki bahsettiğimiz gereken uygunluk özelliklerinin cihazınızda bulunup bulunmadığını kontrol ettiyseniz (eğer uygun değilse de üzülmeyin çözümü var) artık yazımızın konusu olan Telefondaki görüntüyü televizyona aktarma yöntemlerine bir bakalım.

Kablo ile Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Görüntüyü tvye aktaracağınız cihazda yani akıllı telefonunuzda HDMI girişi özelliğine sahipse HDMI kablosu ile akıllı telefonunuzu televizyonunuza bağlayıp görüntü aktarımı yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer telefonunuzda HDMI girişi özelliğine sahip değilse üzülmeyin HDMI dönüştürücüler sayesinde görüntü aktarımı yapmaya uygun hale getirebilirsiniz. Bu dönüştürücüler sayesinde artık cihazınız görüntü aktarımı yapılmaya hazırdır. Artık görüntüleri kolaylıkla tvye aktarabilirsiniz.

USB ile Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Bazı akıllı telefonlarda bu özellik desteklenmektedir. Akıllı telefonunuzun dahili depolama yani hafızasında bulunan video, fotoğraf ve diğer belgeleri televizyonunuzun medya oynatıcı özelliğini kullanarak televizyonunuzda görüntülemeniz mümkündür. Bağlantısı ise oldukça basittir. USB kablosunun bir ucunu akıllı telefonunuza diğer ucunu ise televizyonunuza bağlamanız ardından da ayarlardan USB bağlantısını seçmeniz yeterlidir. Kablo ile nasıl yapacağımızı gördüğümüze göre birde kablosuz yöntemlerle görüntü aktarımı nasıl yapılır? Buna bakalım.

Kablosuz Yöntemler ile Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Android ve iPhone telefonların her birinde bulunan Wifi ile Bluetooth özellikleri ile görüntü aktarımı yapabilmeniz mümkündür. Yalnız iPhone telefonlarda Wifi özelliği Android telefonlara göre farklıdır. Farkı sadece Youtube gibi online platformlarda görüntü aktarımı yapmaya olanak sağlamaktadır. Eğer televizyonunuz Wifi ile görüntü aktarımı özelliğini destekliyorsa yapmanız gereken tek şey akıllı telefonunuzu ve televizyonunuzu aynı ağa bağlamaktır. Ekstradan ekipmana gerek yoktur. Fakat televizyonunuz Bluetooth özelliğini desteklemiyorsa, fazladan ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Bluetooth alıcı ekipmanını alarak bu sorunu giderebilirsiniz.

Uygulamalar Aracılığıyla Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Akıllı telefondan televizyona görüntü aktarımı yapmanızı sağlayacak pek çok uygulama bulunmaktadır. Telefonunuzdaki uygulama marketinden bu uygulamalardan birini edinebilirsiniz.

AirPlay Kullanarak Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

iOS cihazlarda AirPlay özelliği kullanılarak görüntü aktarımı yapılabilmektedir. iPhone telefonlarda görüntü aktarmak için kullanılabilecek yöntemler kısıtlı olsa da Apple bu soruna AirPlay özelliği ile çözüm getirmiştir. Bu özellik ile görüntü aktarımı yapabilmek için telefonunuzun ve televizyonunuzun aynı ağ üzerinde bağlantısının bulunması gerekmektedir. Bağlantıyı tamamlamak için yapmanız son şey ise Airplay şifrenizi telefonunuza girmektir.

Kablo Satın Alarak Görüntü Aktarımı Nasıl Yapılır?

Televizyonunuz veya akıllı telefonunuz görüntü aktarımı için gerekli özelliklere sahip değilse, bazı ek cihazlarla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Gereken aparatları online teknoloji mağazalar üzerinden satın alarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.