TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Bilgisayar için En İyi Gamepad Önerileri

0

Bilgisayar için en iyi gamepad önerileri mi arıyorsunuz? Geçtiğimiz yıl yani 2020 yılı oyun sektörü için çok verimli bir yıl oldu ve tüm zamanların satış rakamlarını geride bıraktı. 2020 yılı içerisinde oyun sektörü 190 milyar dolar kazandı.

Masaüstü bilgisayar ve ya laptop sahipleri oyunlarda geleneksel klavye ve Mouse ikilisinden bir hayli sıkıldı. Bu da kullanıcıları sürücü direksiyonları ve gamepadlere yöneltti. Özellikle son zamanlarda yapılan youtube ve twitch yayınları artık sadece klavye Mouse ile değil, yarış direksiyonları ve gamepadlere yönelmiş durumda.

Kullanıcılar oyun konsollarından tanıdığımız gamepad’leri birçok oyunda kullanmayı çok seviyor ancak piyasada satılan gamepadlerin hangisini tercih edeceğini bilmeyenler için ufak önerilerimize başlayalım.

En iyi Gamepad lerde Bulunması Gereken Özellikler

Eğer son günlerde kendinize yeni bir gamepad almak istiyorsanız bu gamepadde olması gereken özellikleri sıralayacağız.

Alacağınız gamepad’in fiyatı her zaman kalitesini belirlemeyebilir. Bu yüzden gamepad tercihlerinizi kendinize göre seçmelisiniz.

  • İlk olarak Gamepad kasasının kaliteli ve ele iyi oturması yani ergonomik olması gerekiyor. Saatlerce elinizde tutarak oyun oynadığınız gamepad’in yapısı sert plastik değil biraz daha konforlu bir malzemeyle kaplandığından emin olun.
  • Eğer alacağınız gamepad kabloluysa kablo kalitesini, kablosuz ise batarya ömrü, tepkimeleri ve bağlantı gücünün iyi olmasına özen gösterin.
  • Tuş sertliği ve hassaslığının size uygun olup olmadığını kontrol edin.
  • Son olarak tasarımını göz önünde bulundurun.

Not: Yapılan bir araştırmaya göre teknolojik ürünlerin tasarımı iyi olmadığında kullanıcılar bir süre bu ürünlerden sıkılıp bir köşeye atabiliyor.

İşte Bilgisayar İçin En İyi Gamepad Önerileri

Bilgisayar masası ve oyuncu koltuğunuzdan sıkıldınız artık rahat bir koltuğa geçmek istiyorsanız gamepadler sizin kurtarıcılarınız.

Logitech F710 Kablosuz Gamepad

Logitech markası bilindiği üzere bilgisayar ve elektronik aletlere yardımcı elektronik cihaz sağlayan bir firma. Logitech’in ürünleri genel itibariyle kaliteden ve performanstan ödün vermiyor. Bu sebeple listede ilk sırada yer alıyor ve kendisi bizim de tavsiye ettiğimiz çok güçlü bir gamepad.

Logitech F710’u elinize aldığınızda malzeme kalitesini gerçekten hissediyorsunuz. Bunun yanında tasarımı sizi yeterince tatmin edecektir. F710 Kablosuz bir gamepad ve bağlantı hızı 2.4 Ghz. Bu bağlantı hızıyla çok düşük tepkime süreleriyle oyunları rahatça oynayabiliyorsunuz. Tak çalıştır olması ve bir ok oyuna siz ayar dahi yapmadan oynayabiliyor olmanız Logitech’in bu alandaki uzun macerasının bir hikayesi aslında. Logitech F710 çift titreşimli geri bildirim motorları ile de seviyeli titreşimler sunuyor.

Konsol oyunlarından alışılagelen gamepad tasarımını çok bozmayan Logitech sanki daha önceden kullandığınız bir cihaz gibi sizi karşılıyor. Logitech F710’nun fiyatı 340-400 TL aralığında.

Monster Pusat Pro Kablosuz Gamepad

Son yıllarda oyun sektöründe ciddi derecede yükseliş gösteren Monster firmasının yeni gamepadi Pusat Pro. Tasarım olarak hemen hemen herkesin Xbox One S’in çakması dediğini duyar gibiyim. Buna rağmen ön yargıları bırakıp ürünü inceleyelim. Öncelikle tasarım olarak Dual Shock dan ziyade One S tarzını kullanan Pusat Pro daha önce Dualshock kullanmış kişiler için başlangıçta biraz zor gelebilir ancak 3-4 günde bu gamepad türüne de alışılabileceğini söyleyelim. Malzeme kalitesi olarak orta-üst seviye bir plastik kullanıldığını söylemeliyim. Ancak bu kesinlikle kalitesiz bir malzeme kullandığı anlamına gelmiyor ürünün fiyatına göre değerlendirdiğimizde kabul görüyor. Aynı şekilde Pusat Pro’da F710 gibi 2.4 Ghz kablosuz bağlantı özelliğine sahip ve tepkime süreleri gayet başarılı. Kullanıcı yorumlarından elde ettiğimiz verilere göre sol tarafta yer alan kontrol bölümündeki hassasiyetin bazı oyunlarda başarısız olduğu söyleniyor. Forza Horizon oyunuyla denediğimizde çok fazla hissedemedik hassasiyet ölçüsünü. Bunun dışında uzun oyun süreleriyle de zırt pırt şarj ihtiyacınız olmadığını düşünürseniz tercih edilebilir. Yerli malı Monster’a gamepad için bir şans verebilirsiniz. Ürünün fiyatı 300 TL civarında.

Monster markası hakkında yorumum: Henüz üretime başlayalı 10 yıl bile olmayan Monster markasını yerli olduğu için eleştirmemeye çalışıyorum ancak son günlerde ülkemizde faaliyet gösteren GamePower, James Donkey, Rampage, Monster gibi firmalar resmen Logitech, Steelseries, Asus, Razer ve nice dünya markalarına meydan okuyor. Bu eleştirim tabi ki de olumlu yönde değil fiyat performans cihaz sundukları vaatleriyle kaliteli emsalleriyle aynı fiyattan yarışa giriyorlar. Ülkemizde bu markaların desteklenmesi çok güzel ancak birçok kullanıcı çipi aynı, işlemcisi aynı, monitörün paneli samsung panel diyerek markayı savunma telaşesine giriyor. Elektronik ürünlerde her zaman fazla özellik iyi değildir, asıl önemli olan kullanıcının asıl isteği olan işlevleri stabil bir şekilde yerine getirmesidir. 2 tane RGB ışığa ve 50-100 TL fiyat ucuzluğuna bakmayın arkadaşlar. Elektronik aletlerde her zaman olumlu yorum almış firmalara yönelin ve marka avukatlığı yapmayın.

Xbox One S Gamepad

Xbox One S tasarımıyla diğer üretici firmaların aynı tasarımla piyasaya sunduğu bir gamepad daha doğrusu bir efsane diyebiliriz. Ürünün olumsuz neredeyse yorumu bulunmamakta. Eğer bir One S aldıysanız muhtemelen yaşayacağınız tek sorun dualshock’a alışmış kişiler için tarzı diyebiliriz. Her üst modelinde ergonomisini ve geometrisini bir tık ileriye taşıyan One S modeli hissiyat, tam uyumluluk, seviyeli tuş hassasiyetleri, her platformda kendine özgü özellikleriyle tam olarak gamepad dünyasının rol modeli olmayı hak ediyor. Ayrıca laptop kullananlar veya az usb girişine sahip kişiler için One S’in bluetooth bağlantısıyla geldiğini unutmayın. Bluetooth bağlantı seçeneğiyle ek olarak usb kullanmadan One S’nizi tablet, telefon ve laptopunuzda çalıştırabilirsiniz. Ürünün fiyatı 850-900 TL aralığında. Fiyatı kurdan dolayı hayli yüksek olan One S parasını sonuna kadar hak ediyor.

PS4 DualShock v2 Gamepad

Evet son gamepadimiz Dualshock v2 modeli. Xbox ülkemizde henüz yaygın değilken Sony oyun konsolları hayatımızı tamamıyla sarmış durumdaydı ve bir gamer iseniz eninde sonunda bu oyun kolunu elinize bir kere dahi olsa almışsınızdır. Sony kalitesine diyecek yok ancak piyasada dualshock’un birebir çakmaları mevcut ve bunlara dikkat etmek gerekiyor. Ps4 Dualshock v2 gamepadi alırken Sony Eurasia garantisi olup olmadığına kesinlikle dikkat edin. Tek düğmeyle paylaş özelliği, dokunmatik yüzeyi, daha fazla hassasiyete sahip analog tuşları ve tetikler, dahili hoparlör, hassas jiroskop ve ivme ölçer ile gamepad’de aradığınız tüm özellikleri sizlere sunuyor. Dualshock’un kullanım rahatlığı açık söylemek gerekirse hiçbir gamepadde yer almıyor bu nedenle siz siz olun eğer alacaksanız belirttiğimiz noktalara dikkat ederek gamepadinizi güvenilir mağazalardan alın. Sony PS4 Dualshock v2 nin fiyatı ise 650-750 TL aralığında.

Ülkemizde en çok satılan ve kullanılan gamepadleri sizler için sıraladık ve anlattık. Sizlerde marka model önerileriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz arkadaşlar. Yazımızı beğendiyseniz paylaşabilir aklınıza takılanları çekinmeden yorumlarda veya Bize ulaşın kısmından yazabilirsiniz.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.