TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Blog Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

1

Blog Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim? Blog Sayfama Nasıl Reklam Verebilirim?

  • Blog yaparak nasıl para kazanılır?

  • Blog yaparak para kazanma yolları nelerdir?

  • Blog yaparak ne kadar para kazanabilirim?

  • Kendi deneyimlerimi yazarak para kazanabilirmiyim?

  • Para kazanmak için hangi konularda Blog yazmalıyım?

Bu sorulardan herhangi birinin cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Blog açarak para kazanmanın ayrıntılarını bu rehberle beraber sizle paylaşıyoruz. Teknohocam.com olarak Ayrıntılı bir şekilde anlattığımız “Blog yaparak nasıl para kazanabilirim?” rehberi ile para kazanma hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Blog yazmak bundan önceki senelerde, insanların mesleğinin yanında ek olarak hobi amaçlı yaptığı bir işti. 2020 yılında ki değişimlerle birlikte “blog yazarlığı” ek olarak değil de tam zamanlı bir iş olarak yapılmaya başlandı. Bunun en büyük sebebi web dünyasında artık korsan ve kopya içeriklerin azalması veya karşımıza arama motorları tarafından çıkarılmaması nedeniyle her konuda bulabileceğimiz blog yazılarının ön planlara çıkması olarak değerlendirebiliriz.

Blog yazarak para kazanma yollarına geçmeden Blog yazma işinde ne kadar para dönüyor? Gelin bir bakalım.

Blog yaparak ne kadar para kazanabilirsiniz?

Örneğin bir doktor veya mühendisin kazanacağı paranın belli bir sınırı yoktur. Dünyaca ünlü bir doktorun yada alanında uzman bir mühendisin yıllık gelirleri 1 milyon TL’den fazladır. Bugün web üzerinde blog yazarak aylık 500 dolardan 1 milyon Dolara kadar kazanan blogerlar mevcuttur. Bu rakam tabi ki de sizin çabanıza, bu işe kaç saat harcadığınıza ve blog konunuza bağlıdır.

Blog yazarak Ne Kadar Para Kazanabileceğiniz Şu Etkenlere Bağlıdır.

  • Hangi konuda blog yazıyorsun?

  • Seçtiğiniz konuya ne kadar zaman ayırıyorsun?

  • Blog yazdığınız konudaki tecrübelerinizin insanlara faydası nedir?

  • Blog konunuz kaç kişiyi kapsıyor?

  • Hangi dijital pazarlama araçlarını uyguluyorsun?

Bunların haricinde bu işe ne kadar önem verdiğiniz ve yazılarınızın birbiriyle çelişmemesi, hedef kitleniz ve kişisel olarak gelişiminizde Blog yazarak para kazanma işinize çok fazla katkıda bulunacaktır.

Tüm bu etkenleri ve faktörleri göz önüne aldık ve artık bu konuyla ilgili esas sorularımıza geçelim.

Blog sayfalarının para kazanma yolları-çeşitleri nelerdir?

Blog sayfanızdan para kazanmak için kullanabileceğimiz çok fazla yöntem vardır. Blog türünüz ve ve bu işteki tecrübenize dayalı olarak size uygun olan yöntemi seçebilirsiniz. Bir çok kişi tarafından merak edilen para kazanma çeşitlerine gelirsek, Bunlar; Google Adsense, Diğer web reklam ağları, Sponsorlu içerikler, E-satış reklamları, Yerel reklamlar, İnternet üzerinden e-kurs veya e-danışmanlık olarak sıralayabiliriz. Kendinize uygun yöntemle bu seçeneklerden birini veya birden fazlasını seçebilirsiniz.

Çoğunlukla web sayfalarının kullandığı yöntemler Adsense gibi herkesçe bilinen reklam ağlarıdır. Ancak siz blog sayfanızda reklam veren diğer kuruluşlara ne kadar para kazandırırsanız; reklam ücretlerinizi kendiniz belirleyerek etkin ve verimli bir şekilde kazancınızı artırabilirsiniz. Örneğin makyaj veya saç tasarımları konusunda kaliteli bir blog sayfanız ve buna özel olarak etkin bir kitleniz varsa bir güzellik salonuyla reklam konusunda anlaşabilir, ziyaretçilerinizi bu işletmeye yönlendirebilirsiniz. Güzellik salonu işletmesinin cirosu ve müşterisi arttıkça sizde doğru orantılı olarak bu işletmeden reklam gelirlerinizi artırabilirsiniz.

Bu konuda da örneğin bir reklam ağı size 5 tane reklam veriyor bunların toplamdaki değeri size 1 tane reklam veren özel bir işletmeyle aynı. Sitenizde ziyaretçilerinize çok fazla reklam göstermek yerine 1 tane reklam veren işletmeyle anlaşırsanız sizin avantajınıza olacaktır.

Reklam Ağları (Sıkça kullanılan)

Bir web sayfası veya blogdan para kazanmak için en kolay ve en yaygın olarak kullanılan ağlardır.

En bilinen reklam ağları Google Adsense ve Media.net olarak sıralanabilir.

Herkes tarafından bilinen bu reklam ağlarında yer almak ve sitenizi eklemek için bir blog sayfanız olması yeterlidir. Bu reklam veren ağlardan onay almak özgün yapılan bir blog ile mümkündür. Bu ağlar sizin blog sayfanızdaki konuyla ilgili otomatik reklamlar gösterir. Gösterilen reklam çeşitleri kaliteli ve kullanıcıyla birebir örtüştüğünden kullanıcı deneyimini kötü yönde etkilemeyecektir.

Blog sayfanız bir günde en az 200 görüntüleme alıyorsa başka seçeneklere yönelmeniz gerekir. Ancak bu sayıyı hızlı bir şekilde günde 400-500 aralığına çekerek kısa zaman zarfında Adsense veya Media.net onayını almanız gerekmektedir.

Bağlamsal reklam ağlarından yeterince gelir elde edemiyorsanız, Doğrudan (direct) reklamlara veya satış ortaklığı içeren reklamlara yönelmeniz gerekir.

Satış Ortaklığı ile Reklam Yöntemi

Bu sistem en basit anlatımıyla ürünlerin, işletmelerin veya web hizmetlerinin reklamını yaparak, başarılı her bir satış için kâr payı almanıza olanak sağlar. Web siteniz veya blog sayfalarınızın hiti normal veya ileri düzey olduğunda bu yöntemi kullanarak daha fazla para kazanabilir ve gelişiminize ek katkıda bulunabilirsiniz. Satış ortaklığı sistemi bilinen reklam ağlarından çok daha fazla gelir elde etmenizi sağlar.

Sizinde katılabileceğiniz yerli satış ortaklığı pazarlarından popüler olanları Reklamaction, Gelirortakları, Gittigidiyor, Medikalize, Odaklipazar gibi firmalara başvuru yaparaktan satış ortaklıkları gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemler %1 den %20 ye kadar komisyon almaktadır.

Yabancı popüler satış ortaklığı firmalarına ise Amazon, Jvzoo, Ebay, Clickbank, Commission Junction, PartnerStack, Awin ve ShareAsale gibi örnekler verebiliriz.

Satış ortaklığı sistemini Linkedln, Wix gibi bloglarda da kullanabilirsiniz bu yönüyle reklam ağlarından farklıdır.

Bu sistemle yapmanız gereken öncelikle satılacak ürünün bağlantısını sitenizden vermektir. Ürün satıldığında ise yüksek miktarlarda gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Blog sayfaları ve blog sahipleri Satış ortaklığı sistemi ile her sene milyonlarca lira kazanıyor. Satış ortaklığı sistemini hangi durumlarda kullanmalıyım? Eğer siteniz artık küçük bir site olmaktan çıkıp daha büyük etkin kitlelere ulaşıyorsa bu sistemle gelirinizi katlayarak artırabilirsiniz.

Online sertifika verdiğiniz Kurslar veya Dersler Oluşturun.

Ders kitabınızı video olarak kurguluya bilir misiniz?

Kendi kursunuzu video formatında internet ortamına yükleyebilir misiniz?

Cevabınız evet, yapabilirim ise bu online kurs veya derslerinizi yüzlerce hatta binlerce kişiye ulaştırabilir ve bu yöntemden çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz.

Unutmayın ki bu sistemle çalışıp işinde başarılı olan blog veya web sayfaları çok fazla gelirler elde ediyor.

Örneğin; Matematik öğretmenisiniz ve blog sayfanız var. Alanınızda yenilikçi ve uzmansınız. Öğrencileriniz sayfanızda paylaştığınız bilgilere müteşekkir. Ancak herhangi bir şekilde tecrübelerinizden tam anlamıyla faydalanamıyorlar. İşte bu sistem tam da size göre.

Bu eğitimi veya kursunuzu nereden paylaştığınız hiçbir önemi yok. Siz sadece başarılı olduğunuz alanda blog sayfasındaki gibi kaliteli işler yapın. İlk başlangıç olarak küçük meblağlarla başlayın ve insanların dolu dolu eğitimlerini almasını sağlayın. Emin olun ki bu sistemle hem gelir elde edeceksiniz hem de yaptıklarınızın tam olarak karşılığını almaya çok yaklaşacaksınız. Udemy uygulamasında yazılım sektöründe Siber güvenlik alanlarında çok kısa kurslar veren eğitimcilerin video eğitimlerinin 10.000-50.000 arası sayılarda olduğunu görüyoruz. Tek bir kursla Milyonlarca lira kazanmamak için hiçbir engel yok.

E-Kitap Oluşturabilir ve Bu kitaplarınızı Satabilirsiniz.

Bulunduğumuz yıl olan 2020 ve daha ileriki yıllarda hiç kuşkusuz bilgi ve bilgiye ulaşma araçları çok hızlı ilerliyor ve Videolarla sadece izleyerek anlayabileceğiniz araçlar bir yazıyı okumaya ayırdığımız zamandan daha kısa bir süre zarfında bize istediğimizi az ya da çok verebiliyor.

Unutmamak gerekir ki. İyi bir araştırmacı veya öğrenci aldığı eğitimi ne kadar çok tekrar eder, ne kadar çok pratik yaparsa o konuda o kadar uzmanlaşır. Bunun yolu da basit yöntem olan videoları izlemek değil, bir kitaptan bu bilgileri almaktır. Videoların kusurları olabilir, aklınıza takılan her bilgiyi bulamayabilirsiniz ancak kitaplar bu konuda asla sizi yarı yolda bırakmaz.

Sizde hiçbir zaman bitmeyecek olan bir sektör olan Kitap ve E-kitap oluşturarak kitlenize veya büyük dağıtıcı e-satış yapan firmalara ürünlerinizi vererek belli komisyon karşılığında kitaplarınızı satabilir ve bundan yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.

E-kitap’lar normal kitapların aksine herhangi bir basım, matbaa masrafı olmaması yazıcısı bile olmayan bir bilgisayardan yapabileceğiniz kadar kolay olması nedeniyle herkesin tercih edebileceği bir satış yöntemi. Üstelik kitaplarınızın yüzlerce, binlerce sayfa olmasına gerek yok.

Örneğin Siber güvenlik alanında uzmansınız ve birçok proje gerçekleştirdiniz. Bu projelerinizdeki kullandığınız yöntemleri ve edindiğiniz tecrübelerinizi bir Metin belgesine dökerek 50 sayfalık bir e-kitap oluşturabilirsiniz. Unutmayın ki bu işi yapmak için Türkçe veya başka bir dili kusursuz kullanmanıza gerek yok. Sadece anlatmak istediğiniz konuları herkesin anlayacağı bir dille anlatın.

e-Kitaplarınızın online ortamda uzun süreler kalacağından dolayı popülerliğini kaybettikten sonra bile arada birkaç tane satılarak pasif gelir elde etmenizi sağlayacak.

Özgün olarak insanlara yardım edeceğiniz veya bilgilendireceğiniz bu konularda yazılarınızı büyük sitelere satabilir böylelikle ek olarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Bölgesel (Yerel) Reklamlar Verin

Bölgesel veya Yerel reklamlar ve yerel reklamcılık yöntemi blog sayfalarının, haber sitelerinin veya bölgesel olarak e-satış yapan sitelerin sıklıkla kullandığı bir yöntem. Blog sayfanıza bulunduğunuz bölgede etkili olan reklam vermek isteyen bir işletmenin reklamını yayınlamanız halinde iyi sayılabilecek gelirler elde edebilirsiniz.

Yerel reklamcılık, satış ortaklığı gibi sistemler ile aynı zamanda komisyon yöntemiyle çalışabileceğinizden hedef firma ürün satışı konusunda yüksek grafiklere çıkabilir ve sizde bundan önemli derece de pay sahibi olabilirsiniz. Henüz yeni blog yazmaya başlayan biriyseniz bu yöntem oldukça etkilidir. Size daha iyi reklam kazançları gelene kadar kullanılabilir.

Google Adsense gibi reklam ağları da bazı durumlarda yerel reklamlarını blog sayfalarınızda gösterebilir. Bu reklam tıklamalarından da iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Doğrudan Reklamlar (Direct Reklam)

Google Adsense blog işi yapanlar için en basit ve en hızlı ayrıca kaliteli reklam ağına sahip olduğunu söylememize gerek yok. Ancak çoğu kullanıcının adsense konusunda malum düşük ücretlerden dolayı mutlu olduğunu söylemek de hayli güç. Tıklama başına verdiği düşük miktarlar reklam alan sayfanızın gerçek değerini vermediği hissine kapılabilirsiniz.

Doğrudan reklamlar işte tam da burada işimize yarayacak olan reklam yöntemidir. Doğrudan reklam almayı başardığınız anda adsense ile değiştirebilir hakettiğiniz değerlere ve miktarlara ulaşabilirsiniz.

Doğrudan reklam almak tabiki de Blogunuzun hitleri ve trafiğiyle doğru orantılı olarak artmaktadır. Normal veya daha üst seviyede hit alan sitenize doğrudan reklam vermek için bununla ilgili bir bölüm oluşturabilirsiniz. Doğrudan reklam verecek işletmeler size kolay yoldan erişebilmeli. Bunun içinde “Bize reklam verin” sayfası oluşturarak, reklam veren açısından işlemlerinizi hızlandırabilir ve doğrudan reklam aldığınızı belirtebilirsiniz.

Bu reklamları yönetebilmek için eklentiler kurabilir ve profesyonel olarak çalıştığınızı ortaya çıkaran reklam@alanadi.com şeklinde bir e-posta adresi oluşturabilirsiniz.

Ürün Tanıtımları (Sponsorlu Ürün İncelemeleri)

Ürün tanıtımları gelirlerinizi ek olarak artırabilecek bir yöntemdir. Küçük bir ürün tanıtımından 100-200 TL para kazanabilirsiniz. Günümüzde büyük sosyal medya hesaplarının da ana gelir kapısı olan bu yöntem ile reklam verenin tanıtmak istediği ürünü inceleyip olumlu yorumlar yapmanız gerekmekte.

Eğer kaliteli ve işini iyi yapan bir içerik üreticisi iseniz, aynı şekilde sizde kaliteli ve ziyaretçilerinizi üzmeyecek ürünleri tanıtın. Büyük sayfalar ürün tanıtım başına en az 1000 TL’den başlayan meblağlar kazanmakta.

Markalar İçin Kampanyalar Yapın

Blog sayfanız veya web sitenize uygun markalarla birlikte kampanyalar yürütebilirsiniz. Örneğin: bir blog sayfanız var ve bu sayfanızda Bilgisayar toplama ile ilgili içerikler paylaşıp kullanıcılara sunuyorsunuz. Bilgisayar parçaları satan bir e-satış sitesiyle birlikte bir model oluşturup bu modeli kampanya adı altında ziyaretçilerinize sunun. Günümüzde bir çok teknoloji sitesi internet üzerinden bilgisayar ve elektronik parçalar satan firmalarla beraber kampanyalar düzenliyor ve bu birliktelikten de çok güzel gelirler elde edebiliyorlar.

Marka yüzü iyi olan firmalarla anlaşan blog veya web sitesi sayfaları sürekli olarak bu reklamları yapmakta ve sıcak para getiren bu yöntemi sık sık kullanmaktadır.

Uzman Olduğunuz Alanlarda Hizmetler Verin

Hayatımız boyunca yapacağımız işleri belli bir dönemden sonra seçer veya buna istemesek te itiliriz. Eğer elinizde bir mesleğiniz varsa bu alanda iyiyseniz bu para kazanma yöntemi tamda size göre.

Grafik tasarım, kodlama, güvenlik, seo ve daha bir çok alanda uzmanlaştığınız konuya göre hizmetler satabilirsiniz. Örneğin bir logo yapabilir, bir reklam afişi oluşturabilir ve bunlardan gelir elde edebilirsiniz.

Eskiden bir işi yaptırmak için o işle ilgili olarak bir ofise, kuruma veya bir dükkana gitmek zorundaydık. Şimdi ise internet sitemizin logosunu dünyanın başka bir ülkesinde bizden kilometrelerce uzaktaki bir grafikçiye yaptırabiliriz.

Eğer böyle bir ustalığınız veya yeteneğinizin olduğunu düşünüyorsanız sizde blogunuza yaptığınız işlemleri yazabilir ve bu hizmetlerinizi müşterilerinize sunabilirsiniz. Ülkemizde R10.net gibi webmaster forumlarında bir çok kişinin bu konularda hizmet yaptığını görüntüleyebilirsiniz.

Bu hizmetleri ilk başlarda müşterilerinizden ücret almayarak referans hizmet olarak gerçekleştirebilir ve yaptığınız işin kalitesini diğer insanlara reklam vermeden ulaştırabilirsiniz.

Yaptığınız hizmetleri blog sayfasında görünür bir alana yerleştirin ve bu konuda ödeme, takip gibi sistemlerinizi eklentilerle veya araçlarla oluşturun.

Yaşantınız ve Hayatınız Hakkında Blog Yaparak Para Kazanabilir misiniz?

Günümüzde bir çok insan kendi tanınırlığını anlık paylaşımlarla çok yüksek seviyelere çıkarabiliyor. Bunda sosyal medya uygulamalarının payı oldukça fazladır.

Youtube veya diğer sosyal medya araçlarında kişisel yaşamınız ve aktivitelerinizi paylaşarak bir bloger olabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

Youtube’da moda, yaşam tarzı, eğlence, seyahat ve birçok konuda videolar yapan kişiler var. Bu kişiler kendi paylaşımlarını yaparak bir topluluk oluşturuyor. Örneğin bugün ülkemizde sosyal medya araçlarını kullanarak büyük kitleler toplayan Fenomenler ortaya çıkmış durumda. Üstelik bu fenomenler bir çekilişle arabalar, yüzlerce telefon veya bilgisayar dağıtmakta. Bu durumda kazandığı paraları az çok buralardan değerlendirebiliriz. Sizde hem video blog hem de web blog yaparak yaparak güzel bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Üstelik bu yöntemle aynı zamanda adsense ve diğer reklam yöntemleriyle de ek olarak çok fazla gelir elde edebilirsiniz.

Blog yaparak para kazanma başlıklı bu yazımızda bir çok para kazanma ve reklam yönetimini ele aldık. Blog yapan insanlar her geçen gün daha da artmakta. Bu sonuçta bize bu işten gelir elde edebileceğimiz sinyallerini veriyor. Ülkemizde ve dünyada binlerce bloger bu yöntemlerle gelirler elde edebiliyor. Tabi ki de bu iş başlı başına bir meslek olarak ele alınmalı ve çok ciddi rakamlar kazanmak için çok fazla çalışmamız gerekmekte.

Her şeyden önce hangi konuda blog yapacağımıza karar vermek ve bu konuda bir WordPress, Joomla, Blogspot veya Wix gibi Blog platformlarında bir hesap oluşturarak çalışmalarımıza başlayabiliriz. Blog platformu seçmek konusunda “en iyi blog platformları hangileri?” yazımızı inceleyebilirsiniz. Tüm insanlar tabi ki de bir konuda uzman olacak diye bir durum söz konusu değil. Siz kendi hobilerinizi yazarak da blog yapabilirsiniz. Örneğin bir futbol takımının çok sıkı bir takipçisi olabilir ve bu konuda öne çıkan içeriklerle kendinizi tanıtabilirsiniz.

Blog yaparak para kazanmanın bir yazıyla anlatılmayacak kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanlar kendilerine bu konuda da bir hedef koymalı ve bu hedefinden sapmadan dimdik ilerlemelidir. Bu işe ciddi meblağlar harcayıp ön planda olan sayfalarda mevcut ancak sizin bu sayfaları bile geride bırakacak performansınız var.

Çalışmaya odaklanın eğer bir işi yapmak istiyorsanız, onu gidin ve alın.

Bu yazımızda Teknohocam olarak “Blog yaparak nasıl para kazanılır?” Konusunu ele aldık. Yazımızı beğendiyseniz ve yararlı gördüyseniz sizde paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.