TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

En İyi Blog Platformları Hangileri?

2

Web dünyasında her geçen gün site sayıları hızla artıyor. Sizde kendi web sayfanızı oluşturmak için En iyi blog platformları hangileridir? Sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Birçok firma, kurum ve kuruluş artık fiziksel olarak geliştirdikleri ağlarını, internet ağlarıyla da güçlendiriyor. Gelişen teknolojiyle birlikte artık web sitesi açması ve kurması çok kolay bir hale geldi. Üstelik bu işte hiç deneyiminiz yoksa üzülmeyin. Sizin yerinize bu işi yapan binlerce seçenek var ve fiyat olarak da çok cüzi rakamlara sizin adınıza site veya blog sayfası kurabiliyorlar.

Şimdi kendimiz nasıl bir blog platformu oluşturacağıma bir bakalım.

Hangi blog platformunu seçmeliyim? İlk sorumuz bizim için çok önemli bir detay. Üzerinde çalışacağımız blog platformunu kurduktan sonra başka platformlara geçebiliriz ancak yeni platforma alışmak ve kaybedeceğimiz zaman değerlendirilirse; zarardan başka bir şeye yaramayacaktır.

Blog platformları nedir? Ne yapar?

Blog platformları biz kendi sitesini oluşturan kişiler için öncelikle bir çok kolaylık sağlar. En önemli özelliklerine geldiğimizde, Blogumuza tek tıkla yazı, sayfa veya kategoriler eklerler. Yazdığınız yazıları anında yayımlamanıza izin verirler. Kısacası sizlerin ek olarak kodlamayla uğraşmadan hazır şablonlarla içerik üretmenizi sağlar.

Blog platformları da hayatın her alanında olduğu gibi kendini yenilemek ve güncellemek zorundalar.

En iyi blog platformlarının neler yaptıklarına yakından bakalım:

  • Size özel alan adı (URL) kullanmanızı sağlarlar.
  • Site görünümünü kişisel olarak tercihinize bağlı olarak değiştirmenize imkan verirler.
  • Özel logonuzu siteye yüklemenize izin verirler.
  • Ziyaretçiler ve abonelerinizin siteye üye olmasını sağlarlar.
  • Sosyal medya araçlarınızı siteye ekleyerek, ziyaretçilerinizi bu araçlara yönlendirirler.
  • Eğer bir e-satış işi yapıyorsanız veya parayla bir hizmet sunuyorsanız eklentilerle bunları çok kolay hale getirirler.
  • Reklam yayımlamak istiyorsanız hazır alanları kullanarak reklam kodları eklemenize olanak sağlar.

Blog platformları sizlere bu kolaylıkları sağlayarak sizin sadece içerik üretmenizi ve kullanıcılara aktarmanızı sağlar.

Günümüzde Blog yazmak isteyen insanlar yanlış blog platformu seçtiğinde sonradan pişman olmaktalar. Bu yüzden En iyi Blog Platformları Kılavuzumuzu gözden geçirin aynı hataları sizde yapmayın.

Hangi Blog Platformunu Seçmeliyim?

Bir blog sayfası oluşturma düşüncemiz var. İlk olarak kendimize bir blog platformu seçmemiz gerekiyor.

Seçeceğimiz blog platformu yeni başlayanlar için kolay ve yalın olması ayrıca kısa sürede öğrenebileceğimiz bir platform olmalıdır.

Mümkünse İngilizce dilinin yanında Türkçe Dil Desteği de sağlamalıdır.

Blog platformlarında Nelere Odaklanmalıyız?

Tasarım

Tasarım konusu Blog platformlarında ki en önemli ayrıntılardan biridir. Sitenizi yaptığınız iş veya seçtiğiniz konuya göre uygun olması ve ziyaretçilerinize kolay kullanım sağlamalıdır.

Blog platformlarında tasarım çeşitliliği çok önemlidir. Her ne kadar blog sayfanızı hazır bir platformla oluştursanız da ziyaretçileriniz için görsel açıdan farklılıklar oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır.

Tasarım bölümünün siz yeni blog oluşturacak kişilere göre kolay ve özelleştirilebilir olması gerekir buna dikkat edelim.

Kolay Kullanılabilirlik

Blog sayfanızı oluşturduktan sonra ziyaretçilerinizin sayfada istediği bölümleri aramadan bulması gerekir. Bilgiye hızlı ulaşan ziyaretçi kısa sürede sitenizi beğenecektir. Bu yüzden karmaşık bir yapısının olmaması yediden yetmişe herkesin anlayacağı bir biçimde olması çok önemlidir.

Blog özellikleri ve eklentileri

Blog platformaları genel itibariyle birbirine benzer yapıda olmaktadır. Ancak bu platformu öne çıkaran bazı özellikler mevcuttur. Örneğin Blog’unuzun yazı tipini değiştirme, son yazıları veya öne çıkan yazıları listeleme, dosya, resim arşivi gibi özelliklerinin aktif olması ve bunları kolay bir şekilde düzenlemenize imkan vermesi gerekir. Eklentilerle birlikte özelleştirilebilir yapısının olması bizim için çok önemlidir. Bu sebeple eklenti ağı ve çeşidinin fazla olması gerekir.

Mobil Uyumluluk

Blog platformunuzun telefonunuzdan kullanmanız için tasarlanmış Android veya iOS programı mevcut mu? Blog yazarlarının hepsi masa başı işlerde çalışmıyor. Gezginler veya sürekli seyahat ederek yaşayanlar içinde uyumlu olması gerekir. Sizlerde Seyahate çıktığınızda yazı yazmanız, site durumunuzu kontrol etmeniz ve yorumlara cevap vermeniz gerekebilir. Bunun için web sayfanızı oluşturacağınız blog platformunun mobil uyumluluk sunması önemlidir.

Destek

Diyelim ki blog sayfanızı oluşturduğunuz platform hakkında güncelleme sorununuz var. Nereye başvuracaksınız? Günümüzde kullandığımız elektronikli aletlerden, mekanik aletlere, bankalardan mağazalara tüm ürünlerin veya kuruluşların en önem verdiği konulardan birisi Destek hizmetleri olmuştur.

Büyük blog platformlarının çok fazla kullanıcı kitlesi olduğundan sizin yaşadığınız sorunları kaleme alan birçok örnek bulabilirsiniz. Sorununuzu topluluk kısımlarından aramak istemiyorsanız sizin için en iyisi bire bir destek hizmetidir. Seçeceğiniz platformun bu yönden ulaşılabilir olması sizin için daha iyi olacaktır.

Blog Platformunu Doğru Seçmek Neden Bu Kadar Önemlidir?

Blog platformları sürekli kendini güncellemesi, yeniliklere açık olması gerekmekte ve teknolojiye birebir uyum sağlamak zorundadır. Örneğin bundan 5 sene önce akıllı telefon kullanımı bu kadar yaygın değildi. Günümüzde üretilen telefon modelleri bir bilgisayarı aratmayacak şekilde üretiliyor.

Bu nedenle blog sayfanızın mobile ve diğer teknolojik ürünlere uyum sağlaması çok önemlidir. Örneğin teknohocam.com olarak site analizlerimize göz attığımızda içeriklerimizin %70 gibi büyük bir kısmı mobilden takip edilmektedir. Artık gelişen teknolojiyle birlikte elektrik süpürgeleri, buzdolapları, elektrikli fırınlar akıllı tüm aletler akıllı teknolojiye entegre edilmiştir. Bu yüzden blog platformunuzun da tüm yeniliklere açık olması gerekir.

Bu seçenekler platformu seçmede etkili olacak konulardır.

Blog Platformlarına Geçelim;

Bilinen ve en çok kullanılan Blog platformlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1-Wordpress.org
2-Wordpress.com
3-Google Blogspot
4-Medium.com
5-Wix

Bu blog platformları internette bulabileceğimiz blogerlar tarafından en çok kullanılan platformlardır. Ayrıca Joomla, SquareSpace ve Tumblr platformlarını da kullanabilirsiniz.

Eğer Hızlı Bir Blog sayfası oluşturmak istiyorsanız ve bu konuda aceleniz varsa Teknohocam olarak WordPress.org ’u seçmenizi öneririz. WordPress tüm dünyadaki internet sitelerinin %40’ı tarafından kullanılmaktadır. Bu kadar fazla kullanılması akıldaki birçok soruyu geride bırakmanıza sebep olur.

En İyi Blog Platformunu Seçmek İsteyenler İçin Aşağıdaki Detaylara Dikkat Edelim.

1-Wordpress.org (Önerilen Blog platformu)

WordPress platformu şuan dünya üzerinde kurulu web sitelerinin yaklaşık olarak %40’ını oluşturmaktadır. En popüler web sayfaları veya blogların çoğu wordpress altyapısıyla yazılmıştır. Bu blog platformu wordpress.com ve org olarak ikiye ayrılmış durumdadır.

WordPress.org’un bu kadar fazla kullanılması mobil işletim sistemi olan android ile benzerliğiyle bağdaştırılabilir. Ücretsiz olarak açık kaynak kodlu istediğiniz gibi özelleştirebildiğiniz bir platformu seçmek sizin adınıza iyi haber olacaktır. Çünkü wordpress altyapısı ayda birkaç defa güncellenerek sürekli trendleri ve yenilikleri takip etmektedir.

WordPress altyapısının bir başka özelliği ise herkes tarafından kullanımının kolay olması ve herhangi bir kodlama bilginiz olmadan zevkinize göre özelleştirilebilir olmasıdır.

WordPress’in mobil uyumluluk konusunda da en başarılı blog platformu olduğundan şüphemiz yok. Uygulamasıyla birlikte tüm işlemlerinizi yaparak, bilgisayar başında olmadan da ziyaretçilerinizle yazı ve makalelerinizi paylaşabilir resimler yükleyebilirsiniz.

Eklentiler sayesinde seo ayarlarınızı, fotoğraf optimizasyonlarınızı, reklam alanlarınızı ve site istatistiklerinizi kontrol edebilir ve düzenlemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress mobil uyumluluk yanında Mac, Windows ve Linux işletim sistemleriyle de birebir uyumludur.

WordPress platformu açık kaynak kodlu olması ve kişiye özel olarak düzenlenebilir olması nedeniyle size diğer platformlardan daha iyi kontroller sağlar.

Blog sayfanızdan para kazanmak istiyorsanız, ilk başta ücretsiz bir wordpress sitesi oluşturabilir ve sitenizi yeterli içerikle doldurup hit almaya başladıktan sonra reklam ağlarına başvuruda bulunabilirsiniz. Konu hakkında Blog yaparak para kazanma rehberimize göz atabilirsiniz.

WordPress tasarım konusunda da diğer platformlardan her zaman önde olmuştur. Yaptığınız iş her ne olursa olsun bununla ilgili arayüzler, temalar ve şablonları rahatça bulabilirsiniz. Teknohocam olarak tavsiye edebileceğimiz blog platformu WordPress.org’tur.

2-Wordpress.com

WordPress.org platformunu kullanmak için halen sakıncalarınız varsa size önerim WordPress.com kullanmanız olacaktır. Bir diğer wordpress olan bu platform kullanmanız halinde herhangi bir domain (alan adı) ücreti ödemezseniz. İlk başlarda alan adı bile alacak param yok diyorsanız wordpress.com ile kendinizi geliştirebilir daha sonra alan adınızı bu platforma entegre edebilirsiniz.

Ayrıca bir diğer masraf kalemi olan barındırma hizmetine de bu platformla birlikte para ödemezsiniz. Başlangıç olarak tercih edilen bu platformu sitenizin nasıl etkileşim alacağını az da olsa görmek için kullanabilirsiniz.

Blog sayfası açacak insanlar birçok yanlışlar yapıyor. Ücretsiz servislere bile para harcayanlar bile çıkacaktır ve bu tamamen bilmediğiniz bir konu için gayet normal bir durum. İşte wordpress.com tam da burada devreye giriyor ve bütçenizden para harcamamanızı sağlıyor.

3-Blogspot Google

WordPress dışında seçebileceğiniz bir diğer blog platformu Blogspot Google’ın adından da anlaşılacağı üzere Google’ye bağlı bir platformdur. WordPress.com gibi ücretsiz olan Blogspot altyapı olarak wordpress’ten tamamen farklıdır. Kolay kullanıcı arayüzü sayesinde sizde bu platformda ücretsiz olarak sitenizi oluşturabilirsiniz. Eğer blog işinde hiçbir bilginiz yoksa Blogspot sizin için en iyi tercih olacaktır. Genellikle acemi kullanıcıların tercih ettiği Blogspot platformu kullanım açısından kolay olması ve Google hizmeti olması nedeniyle WordPress platformlarından sonra en çok kullanılan Blog platformudur.

Blogspot mobil uyumluluk konusunda da başarılı uygulamalarıyla mobilden yönetmeye olanak sağlıyor. Ancak son yıllarda Blogspot’un kullanımının azaldığını da söyleyebiliriz. Tamamen ücretsiz bir blog oluşturmak istiyorsanız öneri olarak wordpress veya medium.com seçeneklerine de göz atabilirsiniz.

4-Medium.com

Medium blog yazılarınızı insanlarla paylaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer ücretsiz blog platformudur. Blog’unuzdan para kazanmak dışında topluma yararlı içerikler sunuyorsanız bu platformu kullanabilirsiniz. Henüz yeni sayılabilecek medium blog platformu sitenizde sadece içeriklere odaklanmanızı sağlar ve özelleştirmelerle ilgilenmezsiniz. Mobil uyumluluk konusunda da rakipleri WordPress ve Blogspot kadar başarılı olan platformu para kazanmak istemiyorsanız kullanabilirsiniz.

5-Wix.com

Wix.com blog işine yeni başlayacaklar için diğer bir platformdur. Eğer sizde Premium bir blog sayfam olsun hiçbir şeyle uğraşmayayım diyorsanız bu platformu tercih edebilirsiniz. Kullanım arayüzü olarak da kolay olan Wix, destek ağıyla ve müşteri temsilcileri ile size istediğiniz işlemleri kolayca yapmanıza olanak sunar. 200 den fazla ülkede kullanılan bu blog platformu ile kendi blog sayfanızı oluşturabilir bu işe çok fazla zamanım yok diyorsanız müşteri desteği sayesinde işlemlerinizi hızlıca halledebilirsiniz.

Wix.com ile ücretsiz olarak blog sitenizi kurabilirsiniz. Alan adınızı almak için para ödemeniz gerekmektedir. Sizde ilk başta Wix’e bağlı olarak alan adı almadan ücretsiz olarak blog sayfanızı oluşturabilir daha sonra ise alan adınızı alarak sisteme entegre edebilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress.org, WordPress.com, Google Blogspot, Medium.com ve Wix.com hakkında kısaca bilgiler sunmaya çalıştık.

Teknohocam önerisi olarak WordPress.org altyapısını kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Dünyada web sitesi sahibi milyonlarca kişi de yanılıyor olamaz. Dünyada ki web sayfalarının %40’ından fazlası bu platformu kullanıyor ve bu siteyle gerçekten başarılı işler yapabilirsiniz. Eğer ilk başlarda para vermek istemiyorsanız da WordPress.com veya Google Blogspot’u kullanmanızı öneriyoruz. Son olarak belli başlı bir gelir amacınız yoksa medium.com da işinizi fazlasıyla görecektir.

Blog yaparak kendi hayatınızı değiştirebilir kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz. WordPress.org kesinlikle bu platformlar arasında en öne çıkan blog ve web site platformudur.

En iyi blog platformları hangileri? yazımızı beğendiyseniz paylaşabilir ve aklınıza takılan soruları yorumlarda bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.